Αγχωτικές νίκες-πρόκριση για Ηρακλή, Κανάρη, Δάφνη και Θύελλα Χαλκειούς στο Κύπελλο ΕΠΣ Χίου

Δείτε το Βίντεο
Τρί, 23/01/2018 - 11:24

Δύσκολες και αγχωτικές νίκες σημείωσαν οι Ηρακλής Θυμιανών, Κανάρης, Δάφνη και Θύελλα Χαλκειούς που προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣ Χίου.

Ο κάτοχος του τίτλου Ηρακλής Θυμιανών πέρασε για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά στα ημιτελικά του θεσμού αφού επικράτησε με 3-2 της μαχητικής Φάρκαινας. Η ομάδα του Κλήτου Κανετίδη δυσκολεύθηκε αρκετά για να φτάσει στη νίκη-πρόκριση στο μεσημέρι του Σαββάτου 20/1/18 σε μια αναμέτρηση που δεν είχε συνολικά καλή αγωνιστική εικόνα.

Στο 20’ ο Αφεντής με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (1-0). Το πέναλτι κέρδισε ο Πουλιός. Τρία λεπτά αργότερα ο Καραντάκης με σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1). Στο 58’ ο Αφεντής, αφού εκμεταλλεύθηκε την αναμπουμπούλα στα καρέ της Φάρκαινας, μετά από σέντρα-σουτ του Νούρε, έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ηρακλή (2-1). Στο 66’ ο Μονίαρος με πλασέ πέτυχε το 2-2 για τη Φάρκαινα, που είχε πολύ καλή παρουσία στο παιχνίδι. Ο Δημήτρης Κοκοκύρης στο 82’ με πλασέ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-2 δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του. Ο Λουκέρης στο 19’ για τη Φάρκαινα είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο Δαφνώνα η πολυνίκης του θεσμού (με 9 τρόπαια) Δάφνη νίκησε με 2-1 τον Ποσειδώνα Καρδαμύλων, σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στις καθυστερήσεις. Ο Ποσειδών ήταν καλύτερος στο πρώτο 45λεπτο σε αντίθεση με τη Δάφνη που είχε νωθρή παρουσία. Στην επανάληψη βελτιώθηκαν οι γηπεδούχοι, είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης απέναντι στο συγκρότημα των Καρδαμύλων που παρουσιάστηκε πολύ μέτριο.

Στο 18’, σε κακό διώξιμο της άμυνας της Δάφνης, ο Βαϊντερλής με σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 0-1. Ο Ναρλιάν στο 54’ με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Το πέναλτι δόθηκε σε χέρι του Κλήμη μετά από φάουλ του Δημήτρη Κούτσουρα. Στο 92’ ο Δημήτρης Κούτσουρας με κεφαλιά από κοντά πέτυχε το νικητήριο τέρμα της Δάφνης (2-1), δίνοντας την πρόκριση στους γηπεδούχους. Ο Ποσειδών στο 94’ έχασε κλασική ευκαιρία για να ισοφαρίσει σε τετ α τετ του Πελαντή που δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά τον Πνευματικούδη.

Στα Νένητα, ο Κανάρης ήταν κακός στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Ατρόμητο Αγίου Γεωργίου που είχε πολύ καλή απόδοση και δυσκόλεψε αρκετά τους πρωταθλητές Χίου. Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με τον Κανάρη να αγχώνεται αρκετά μέχρι να φτάσει στην πρόκριση με 4-2 στην παράταση. Ο Κανάρης παρουσιάστηκε βελτιωμένος στην επανάληψη, όμως έκανε πολλά λάθη στην αμυντική του λειτουργία.

Στο 60’ ο Κωστάλας έκανε το 1-0 μετά από γέμισμα του Μεταξή. Δύο λεπτά αργότερα ο Σκούφαλος από πλάγια θέση διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους. Ο Ατρόμητος αντέδρασε, δείχνοντας ότι ήθελε να κυνηγήσει το κάτι παραπάνω στο παιχνίδι. Έτσι στο 68’ ο Κρητικός με κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος το λάθος της άμυνας του Κανάρη, μείωσε αρχικά σε 2-1 και στο 75’ ο Κωφίδης με συρτό σουτ έξω από την περιοχή έφερε το παιχνίδι στα ίσια (2-2). Στο 116’ ο Ζαμπετάκης με σουτ, ύστερα από σέντρα του Κωστάλα, πέτυχε το 3-2 και στο 117’ ο Καϊμάκης συνδυάστηκε με τον Ζαμπετάκη με τελικό αποδέκτη τον Σεζένια, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Ο Κανάρης από το 33ο λεπτό έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Θεοδωρίδη (αντιαθλητικό χτύπημα). Στο 110’ έμεινε με 10 παίκτες και ο Ατρόμητος αφού ο Φερχάτι αντίκρισε τη 2η κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

«Φτωχή» νίκη αλλά μεγάλη πρόκριση στους τέσσερεις του Κυπέλλου για τη Θύελλα Χαλκειούς. Η ομάδα του Μιχάλη Χατζηδάκη νίκησε με 1-0 εκτός έδρας τον ΑΠΟ Χίου, σε μία αναμέτρηση με λίγες καλές φάσεις. Το νικητήριο τέρμα για τη Θύελλα σημείωσε στο 87’ ο Χωρεψιμάς με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Σωτηράκη. Ακόμα η Θύελλα είχε οριζόντιο δοκάρι στο 33’ με τον Χωρεψιμά.

Στα ημιτελικά θα αναμετρηθούν (νοκ άουτ συναντήσεις) η Δάφνη με τον Κανάρη και ο Ηρακλής Θυμιανών με τη Θύελλα Χαλκειούς.