Χίος, Παρασκευή 27 Απριλίου

Έχει μάθει τον… τρόπο ο Αιγέας

Για 2η συνεχόμενη χρονιά Κυπελλούχος στο μπάσκετ Γυναικών
Τετ, 08/02/2017 - 18:07

ΜΕΓΑΛΟΣ νικητής και για 2η συνεχή χρονιά στο θεσμό του Κυπέλλου Χίου στο μπάσκετ Γυναικών αναδείχθηκε ο Αιγέας. Στον τελικό, που έγινε το απόγευμα της Κυριακής, νίκησε με σκορ 54-52 τον ΒΑΟΛ, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.
Η πρώτη περίοδος τελείωσε με σκορ 14-13 υπέρ του ΒΑΟΛ, με τις Μουτάφη και Παπαδοπούλου να τραβάνε το σκορ και την Γιασεμή και Φεντισίν να απαντούν από τον Αιγέα. Έτσι συνέχισε και η δεύτερη περίοδος με το επιμέρους σκορ να κλείνει στο 16-16. Η Μουτάφη κυρίως με την Ψώρρα έσερναν το χορό των πόντων με την Γιασεμή και την Τριανταφυλλάκη να απαντούν. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τον ΒΑΟΛ με 30-29.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 11-6. Ίδιοι οι πρωταγωνιστές, Ψώρρα και Μουτάφη, με τη διαφορά να εκτοξεύεται σε διψήφιο αριθμό και τα πράγματα να δείχνουν τελειωμένα. Δεν ήταν όμως έτσι αφού ο Αιγέας που μπήκε με ντεσαβαντάζ 6 πόντων (41-35) στην 4η περίοδο, είδε και τη Γιασεμή 4 λεπτά πριν το τέλος να τραυματίζεται, κατάφερε να αντεπεξέλθει και στο τέλος να γυρίσει το παιχνίδι με τις πολύ καλές μικρές παίκτριες που έχει, κατάφερε να πετύχει 19 πόντους.
Κυρίως με την Φεντισίν που έκλεισε το ματς με 16 πόντους συνολικά και 3 τρίποντα, ενώ κατάφεραν στο τέλος να μην αφήσουν τον ΒΑΟΛ να σκοράρει. Το επί μέρους σκορ ήταν 11-19 και ο Αιγέας φαίνεται να έχει βρει τον τρόπο να κατακτά τα κύπελλα απέναντι σε έναν άξιο αντίπαλο όπως ήταν φέτος ο ΒΑΟΛ. Ο Αιγέας ήταν πιο ψύχραιμος σε καθοριστικά σημεία της αναμέτρησης, κυρίως στο φινάλε.
Από τον ΒΑΟΛ διακρίθηκαν οι Ψώρρα, Μουτάφη, Παπαδοπούλου ενώ από τον Αιγέα οι Άγκο, Φεντισίν και Γιασεμή.
Διαιτητές: Γιακούμας, Συμιακάκης και Φλωράδης.
ΒΑΟΛ (Χατζηλάμπρου): Ψώρρα 15, Μουτάφη 16 (2), Καμαράδου 2, Βουδούρη, Παπαδοπούλου 14 (2), Γρηγοριάδου, Γ. Τσαρούχα, Νεστορίδη 5 (1), Κ. Τσαρούχα, Φόρου, Βούλγαρη, Οικονόμου.
ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής): Λοΐζου 10 (2), Άγκο (2), Φιλιππάκη 5 (1), Βολίκα, Κατσόρι,  Κρουσουλούδη 2, Καρούση 1, Φεντισίν 14 (3), Γιασεμή 14 (3), Τριανταφυλλάκη 5, Τσούχλη, Κλιματσάκη.