Χίος, Σάββατο 26 Μαΐου

Η Εθνική πόλο Νέων Ανδρών κορυφαία ομάδα στην Ελλάδα για το 2017, στην ψηφοφορία των αθλητικών συντακτών

Σάβ, 23/12/2017 - 15:55
Από τη βράβευση της Εθνικής Ομάδας πόλο Νέων Ανδρών που πήρε την 1η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Άρωμα Χίου είχε η βράβευση των κορυφαίων του ελληνικού αθλητισμού για το 2017, που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Παρασκευής 22 Δεκεμβρίου 2017 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, παρουσία του Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας, Προκόπη Παυλόπουλου.

Τιμήθηκαν οι καλύτεροι αθλητές και αθλήτριες, αλλά και ομάδες που διακρίθηκαν τη χρονιά που φεύγει, μετά την ψηφοφορία των Αθλητικών Συντακτών, μελών του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου (ΠΣΑΤ).

Κορυφαία ομάδα για το 2017 ψηφίστηκε η Εθνική μας Ομάδα πόλο Νέων Ανδρών που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που έγινε στο Βελιγράδι, στην οποία συμμετείχε ο χιώτης πολίστας Κώστας Γκιουβέτσης, που ξεκίνησε την καριέρα του από το Ν.Ο. Χίου και από το περασμένο καλοκαίρι αγωνίζεται στο Ν.Ο. Βουλιαγμένης. Εκτός από τον Γκιουβέτση την ομάδα αποτελούσαν οι: Μάνος Ζερδεβάς, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Παύλος Μουρατίδης, Νίκος Γαρδίκας, Γρηγόρης Γιαννόπουλος, Γρηγόρης Καπετανάκης, Δημήτρης Σκουμπάκης, Δημήτρης Νικολαΐδης, Ξενοφών Σιορδίλης, Οδυσσέας Μασμανίδης, Νίκος Δελαγραμμάτικας, Χαράλαμπος Τρούλος. Προπονητής του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, που έφτασε σε αυτή τη μεγάλη επιτυχία, ήταν ο Τεό Λοράντος.

Την απονομή των βραβείων στους διεθνείς νεαρούς πολίστες και στον προπονητή τους έκανε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Προκόπης Παυλόπουλος.

Οι άλλες δύο υποψήφιες ομάδες για την κορυφαία του 2017, ήταν η Εθνική Ομάδα Νέων μπάσκετ που κατέκτησε την 1η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και η Εθνική Ομάδα Πόλο των Ανδρών που ήταν στην 4η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Κορυφαίος αθλητής της χρονιάς αναδείχθηκε ο πρωταθλητής της Ενόργανης Γυμναστικής, Λευτέρης Πετρούνιας, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους στο Παγκόσμιο Κύπελλο και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών.

Η πρωταθλήτρια του επί κοντώ Κατερίνα Στεφανίδη, που κέρδισε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανοιχτού Στίβου και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου αναδείχτηκε η κορυφαία αθλήτρια του 2017 σύμφωνα με την ψηφοφορία των επαγγελματιών αθλητικών συντακτών.

Στις ειδικές βραβεύσεις που έγιναν ο ΠΣΑΤ τίμησε και την Εθνική Ομάδα πόλο Ανδρών που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο FINA CUP το 1997 στην Αθήνα. Βραβεύθηκαν οι αθλητές που έφεραν το πρώτο μετάλλιο σε επίπεδο ανδρών σε μεγάλη διοργάνωση, 20 χρόνια μετά τη σπουδαία επιτυχία τους. Στον τελικό τότε είχαν ηττηθεί με 8-5 από τις ΗΠΑ ενώ στον ημιτελικό είχαν αποκλείσει με 8-4 την Ουγγαρία.

Την ομάδα αποτελούσαν οι: Μάκης Βολτυράκης, Βαγγέλης Πάτρας (τερματοφύλακες), Γιώργος Μαυρωτάς, Φίλιππος Καϊάφας, Κώστας Λούδης, Γιώργος Αφρουδάκης, Τάσος Παπαναστασίου (πιλότος), Τεό Λοράντος, Γιάννης Θωμάκος, Θόδωρος Καλακόνας, Μάκης Λυκούδης, Γιώργος Ψύχος, Δημήτρης Μάζης. Προπονητής ήταν ο Κούλης Ιωσηφίδης και συνεργάτης του ο αείμνηστος Τάκης Μίχαλος.