Χίος, Τετάρτη 25 Απριλίου

Ικανοποιητική συμμετοχή στον περιφερειακό αγώνα Ανωμάλου Δρόμου

Δείτε το ΒίντεοΔείτε τις Φωτογραφίες
Κυρ, 11/02/2018 - 12:07
Περιφερειακός αγώνας ανωμάλου δρόμου στο λιμάνι Χίου

Σίγουρα η έντονη βροχόπτωση το βράδυ του Σαββάτου έως και τις πρωινές ώρες της Κυριακής 11 Φεβρουαρίου 2018 λειτούργησε αποτρεπτικά στη συμμετοχή παιδιών αλλά και ενηλίκων, στους αγώνες του περιφερειακού πρωτ/τος Ανωμάλου Δρόμου, που διοργάνωσε με αφετηρία και τερματισμό το Λιμεναρχείο Χίου η Ένωση Αθλητικών Σωματείων Χίου-Σάμου του ΣΕΓΑΣ.

Περίπου 120 παιδιά - αθλητές έδωσαν το παρών σε μία διοργάνωση που αποτελούσε μεν μια πρώτης τάξεως προετοιμασία των αθλητών ενόψει του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανωμάλου Δρόμου αλλά φιλοδοξούσε αφ' ετέρου να συμμετάσχουν μικροί μεγάλοι χωρίς να είναι εγγεγραμμένοι σε κάποιο Σωματείο.

Μπορεί βέβαια λόγω καιρού να μην είχαμε τη συμμετοχή που είχαμε για παράδειγμα στους αντίστοιχους αγώνες του δρόμου της πόλης που διοργανώνονταν παλαιότερα, αλλά και ο γύρος του λιμανιού αποδείχθηκε μια καλή διαδρομή, όπως και ο προαύλιος χώρος του Λιμεναρχείου Χίου που επέτρεπε στους διοργανωτές ανεμπόδιστα να δίνουν τις εκκινήσεις της κάθε κατηγορίας αλλά και τους τερματισμούς.

Να σημειώσουμε ότι υπήρχε άψογη περιφρούρηση της διαδρομής των αθλητών από τις γυναίκες και τους άνδρες του λιμενικού σώματος, καθώς και μέτρα τάξης από τους ίδιους και την Ελληνική Αστυνομία. Όλοι οι συμμετέχοντες με τον τερματισμό τους έπαιρναν ένα αναμνηστικό μετάλλιο του ΣΕΓΑΣ, καθώς και νερό και σάντουιτς, προσφορά τοπικών χορηγών (αντιπροσωπεία εμφιαλωμένων νερών ΣΕΡΓΗ και EVEREST Χίου).

Οι 3 πρώτοι νικητές ανά αγώνισμα είναι:

1.000 μ. ΜΙΝΙ ΠΠ

1. ΛΙΟΒΑΡΗΣ ΑΡΓΥΡΗΣ (ΕΦΗΒΟΣ ΧΙΟΥ) 4.01.4

2. ΑΝΔΡΙΩΤΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ (ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ) 4.10.7

3. ΚΟΥΤΑΛΙΑΡΗΣ ΔΗΜΟΣ       (8ο ΧΙΟΥ) 4.15.0

1.000 μ. ΜΙΝΙ ΠΚ

1. ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ (ΦΟΒ) 4.42.5

2. ΚΡΙΤΟΥΛΗ ΜΑΡΙΑΝΝΑ (3ο ΧΙΟΥ) 4.55.0

3. ΠΑΤΕΡΑΚΗ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ (ΛΙΒΑΔΙΩΝ) 4.57.0

1.000 μ. ΠΠ Β’

1. ΜΑΝΩΛΙΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ) 3.42.4

2. ΒΕΝΕΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ (ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ) 3.55.6

3. ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ (ΦΟΒ) 3.57.5

1.000 μ. ΠΚ Β’

1. ΣΤΑΥΡΙΑΝΟΥ ΜΑΡΙΑ (ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ) 4.12.0

2. ΝΕΑΜΟΝΙΤΗ ΜΑΡΘΑ (ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ) 4.14.0

3. ΓΕΩΡΓΟΥΛΗ ΓΙΑΣΕΜΗ (ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ) 4.17.0

3.000 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’

1. ΚΟΚΟΛΙΑΣ ΣΤΕΛΙΟΣ (ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ) 11.24

2. ΣΚΟΡΔΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ       (ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ) 12.17

3. ΚΡΙΤΟΥΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (ΕΦΗΒΟΣ) 12.23

  ΜΑΝΤΙΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ) 12.23

2.000 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’

1. ΧΕΙΛΑ ΑΝΝΑ       (ΕΦΗΒΟΣ) 8.31.0

2. ΣΚΟΥΦΑΛΟΥ ΜΑΡΙΑ (ΦΟΒ) 8.43.0

3. ΚΑΤΣΑΝΙΚΟΥ ΧΡΥΣΩ (ΕΦΗΒΟΣ) 9.07.0

4.000 μ. ΠΑΙΔΩΝ

1. ΙΑΤΡΟΥΔΕΛΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ) 15.18

2. ΤΖΙΚΑ ΛΕΟΝΑΡΝΤ (ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ) 15.43

3. ΦΑΚΟΥΔΗΣ ΦΩΤΗΣ (ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ ) 16.07

3.000 μ. ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

1. ΤΡΑΝΤΑΦΥΛΛΑΚΗ ΟΛΓΑ (ΕΦΗΒΟΣ) 12.56

2. ΛΙΟΒΑΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ       (ΕΦΗΒΟΣ) 13.19

3. ΚΕΣΟΓΛΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ (ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ) 13.53

4.000 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1. ΡΟΔΙΤΗ ΝΙΚΗ (ΦΟΒ) 19.03

2. ΓΑΛΑΤΟΥΛΑ ΑΝΝΑ (Chios Running) 19.36

3. ΣΚΥΡΙΩΤΗ ΜΑΡΙΑ       (ΦΟΒ) 19.48

6.000 μ. ΑΝΔΡΩΝ

1. ΣΥΜΙΡΙΩΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ (ΦΟΒ) 20.23

2. ΓΙΑΝΝΙΚΑΚΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ (MEROUSIS TEAM) 23.30

3. ΚΕΧΑΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ (96 ΤΥΠΕΘ) 23.47

1.000 μ. ΑμεΑ ΑΓΟΡΙΑ (16 και άνω)

1. ΤΟΥΜΑΖΟΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ (ΙΩΝΕΣ)

2. ΓΕΡΟΝΤΙΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΙΩΝΕΣ)   

3. ΞΥΔΙΑΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ (ΙΩΝΕΣ)    

1.000 μ. ΑμεΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (16 και άνω)

1. ΓΚΙΚΑ ΚΑΛΟΜΟΙΡΑ (ΙΩΝΕΣ)      

2. ΛΥΚΟΥΡΙΝΟΥ ΜΑΡΙΑ (ΙΩΝΕΣ)   

1.000 μ. ΑμεΑ ΑΓΟΡΙΑ (κάτω των 16)

1. ΠΑΤΕΡΙΜΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (ΙΩΝΕΣ)

2. ΣΑΚΟΥΛΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΙΩΝΕΣ)

1.000 μ. ΑμεΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (κάτω των 16)

1. ΠΟΘΑ ΞΑΝΘΗ (ΙΩΝΕΣ)

2. ΤΣΟΤΑ ΑΝΙΣΑ (ΙΩΝΕΣ)      

3. ΤΣΟΤΑ ΤΖΕΝΗ (ΙΩΝΕΣ)

Περιφερειακός αγώνας ανωμάλου δρόμου στο λιμάνι Χίου
Περιφερειακός αγώνας ανωμάλου δρόμου στο λιμάνι Χίου
Περιφερειακός αγώνας ανωμάλου δρόμου στο λιμάνι Χίου
Περιφερειακός αγώνας ανωμάλου δρόμου στο λιμάνι Χίου
Περιφερειακός αγώνας ανωμάλου δρόμου στο λιμάνι Χίου
Περιφερειακός αγώνας ανωμάλου δρόμου στο λιμάνι Χίου

Σχετικά Άρθρα

Δευ, 23/04/2018 - 18:20
Ο προπονητής του ΒΑΟΛ, Παντελής Βούλικας

Ο ΒΑΟΛ προσπάθησε να κάνει την έκπληξη στην 22η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στο μπάσκετ Ανδρών, στην αναμέτρηση που έδωσε την Κυριακή, στην Πεντέλη, απέναντι στην ομώνυμη ομάδα. Όμως όπως τόνισε και ο τεχνικός του Παντελής Βούλικας: «έφτανε ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο μέρος να χαλάσει όλη την εικόνα μας» και ο ΒΑΟΛ να γνωρίσει την ήττα με 73-59.

«Είχαμε ένα πάρα πολύ καλό 25λεπτο, ίσως το καλύτερο που έχουμε κάνει φέτος στα εκτός έδρας παιχνίδια μας», ανέφερε στην «Αλήθεια» ο προπονητής του ΒΑΟΛ, προσθέτοντας: «Χτυπούσαμε όλες τις αδυναμίες της Πεντέλης στην άμυνα, με αλλαγές που επέλεξε και με συνεχόμενες σωστές επιθετικές επιλογές, καταφέραμε να είμαστε μπροστά σε όλο το πρώτο ημίχρονο και αυτό συνεχίστηκε στην αρχή του 2ου ημιχρόνου. Προηγηθήκαμε στο 35’ με 41-35, αλλά μετά χάσαμε τη λογική μας, από το πολύ δυνατό παιχνίδι, στα όρια του φάουλ, των αντιπάλων, αλλά και την ανοχή των διαιτητών. Σε εκείνο το σημείο εκνευριστήκαμε και κάναμε ένα αρνητικό σερί 14-0 πηγαίνοντας στο δεκάλεπτο πίσω με σχεδόν 10 πόντους διαφορά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπαθήσαμε στην αρχή να καλύψουμε τη διαφορά, καταφέραμε να την κατεβάσουμε στους έξι πόντους, αλλά είχαμε λάθος σε δύο άμυνες με αποτέλεσμα να δεχτούμε δύο συνεχόμενα τρίποντα και κάπου εκεί να τελειώσει το όνειρο νίκης για εμάς».

Στην επόμενη αγωνιστική ο ΒΑΟΛ έχει το ρεπό του και πλέον κοιτάει την 24η αγωνιστική όπου θα υποδεχτεί τον ΑΟΚ Χανιά, σε μια συνάντηση όπου θέλει τη νίκη ώστε και μαθηματικά να εξασφαλίσει την παραμονή στην Κατηγορία. «Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι μετά το ρεπό μας, θέλουμε τουλάχιστον όπως και πριν μια νίκη και πιστεύω το Σάββατο 5 Μαΐου στις 7.30 το απόγευμα, στο Κλειστό της Χίου, θα την πανηγυρίσουμε μαζί με τον κόσμο μας απέναντι στον ΑΟΚ Χανιά», συμπλήρωσε ο Παντελής Βούλικας.

Τα αποτελέσματα στην 22η αγωνιστική στον 2ο όμιλο Νότου της Γ’ Εθνικής: ΟΦΗ-Έσπερος Καλλιθέας 77-66, Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΑΟΚ Χανιά 75-66, Α.Ε. Πεντέλης-ΒΑΟΛ 73-59, Νίκη Αμαρουσίου-ΓΝΟ Άρης Νικαίας 66-71, ΑΕΕ Παναγίτσας Χαλκίδας-Λοκρός Αταλάντης 81-75, Άρης Πετρούπολης-Ερμής Σχηματαρίου 77-99. Ρεπό: Έσπερος Λαμίας.

Η βαθμολογία: 1) Έσπερος Καλλιθέας (16-4) 36 βαθμοί, 2) Έσπερος Λαμίας (15-5) 35, 3) Α.Ε. Πεντέλης (14-6) 34, 4) Κρόνος Αγ. Δημητρίου (14-6) 34, 5) Λοκρός Αταλάντης (12-8) 32, 6) Ερμής Σχηματαρίου (12-8) 32, 7) ΟΦΗ (10-10) 30, 8) ΒΑΟΛ (9-12) 30, 9) ΓΝΟ Άρης Νικαίας (8-12) 28, 10) Νίκη Αμαρουσίου (7-13) 27, 11) ΑΕΕ Παναγίτσας Χαλκίδας (6-15) 27, 12) ΑΟΚ Χανιά (6-15) 27, 13) Άρης Πετρούπολης (3-18) 23.

Η επόμενη αγωνιστική (23η -29/4): Έσπερος Καλλιθέας-Κρόνος Αγ. Δημητρίου, ΑΟΚ Χανιά-Α.Ε. Πεντέλης, ΓΝΟ Άρης Νικαίας-ΟΦΗ, Λοκρός Αταλάντης-Νίκη Αμαρουσίου, Ερμής Σχηματαρίου-ΑΕΕ Παναγίτσας Χαλκίδας, Έσπερος Λαμίας-Άρης Πετρούπολης. Ρεπό: ΒΑΟΛ.