ΗΤΤΑ ΜΕ 8-5 ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ 2017
Δείτε τις Φωτογραφίες
Σάβ, 23/12/2017 - 14:46
Στιγμιότυπο από το παιχνίδι της Τετάρτης 20/12/17, με τον έμπειρο παίκτη του Εθνικού, Διονύση Καρούντζο, (δεξιά) σε μια προσπάθειά του όπου τον μαρκάρει ο χιώτης φουνταριστός του Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines, Στέλιος Μιμίδης. Φωτό: www.ethnikos.org

Ο Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines πλήρωσε τις επιθετικές αδυναμίες που έβγαλε από την τρίτη περίοδο και μετά, το μεσημέρι της Τετάρτης 20/12/17 στο Κολυμβητήριο του Πειραιά, γνωρίζοντας έτσι δίκαια την ήττα με 8-5 από τον Εθνικό, στη 10η αγωνιστική για την Α1 πόλο Ανδρών.

«Ήττα από την πολύ δυνατή ομάδα του Εθνικού Πειραιώς. Η ομάδα καλή στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, χωρίς υπομονή και συγκέντρωση στο δεύτερο μισό. Κρατάμε τα θετικά και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας για τη βελτίωση των αδυναμιών μας», έγραψε στη σελίδα του στο facebook ο προπονητής του Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines, Μιχάλης Λαζαρίδης ,αποτυπώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τι συνέβη μέσα στην πισίνα.

Ο Εθνικός στο πρώτο οκτάλεπτο κατάφερε να προηγηθεί με 2-1, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει, αφού οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν πίεση σε όλες τις γραμμές και έδειχναν να έχουν καλύτερα τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κάτι που φάνηκε στη δεύτερη περίοδο, όπου με τα τέρματα των Καζάζη και Μιμίδη ο Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines προηγήθηκε με 2-3, εκμεταλλευόμενος με το παραπάνω σε κάποιες φάσεις το άγχος που έβγαζαν οι Πειραιώτες σε πολλές στιγμές στην επίθεση, όπου έκαναν βεβιασμένες προσπάθειες. Έδειχναν μέχρι τότε ότι δύσκολα φτάνουν στο γκολ.

Ο τερματοφύλακας του Εθνικού, Τζωρτζάτος, απέκρουσε δυο καλές στιγμές του Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines που πέρασαν ανεκμετάλλευτες στα πρώτα λεπτά του τρίτου οκταλέπτου, όπου οι Πειραιώτες μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 3-3 στο 3.45 με τον Μπεριστιάνο στην κόντρα. Ουσιαστικά ήταν η στιγμή που άλλαξε η ψυχολογία για τους παίκτες του Εθνικού. Παρά το γεγονός ότι ο Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines απάντησε ένα λεπτό αργότερα, με τον Ρουστάμοφ, πετυχαίνοντας το 3-4, δεν κατάφερε να μπορέσει ούτε να ξανασκοράρει μέχρι το τέλος του οκταλέπτου ούτε φυσικά να ξεφύγει. Οι βεβιασμένες κινήσεις επιθετικά των παικτών του Μιχάλη Λαζαρίδη, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πετύχουν τρία γκολ και να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα. Δυο φορές με τον Καρούντζο (το ένα στην κόντρα), με τον έμπειρο παίκτη του Εθνικού που μέχρι τότε δεν είχε φανεί στο παιχνίδι και άλλο ένα με τον Παπαδόγκωνα. Έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στο τέλος της τρίτης περιόδου με προβάδισμα δύο τερμάτων (6-4) αλλά το κυριότερο είχαν δείξει ότι μπορούν να φτάσουν στη νίκη, όπως και έγινε.

Δεν χρειάστηκαν μάλιστα παραπάνω από τέσσερα λεπτά για να πετύχουν το επιμέρους 4-1 (που ήταν το σκορ του οκταλέπτου) και να χτίσουν με τον καλύτερο τρόπο τη θετική γι’ αυτούς έκβαση του αγώνα. Μπόρεσαν να πετύχουν τέσσερα τέρματα, όσα σημείωσαν δηλαδή στα άλλα τρία οκτάλεπτα!

Στην τελευταία περίοδο έλειπε από τους πολίστες του Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines το καθαρό μυαλό για να βγάλουν κάποια αντίδραση, με τον Εθνικό να διαχειρίζεται σωστά τις φάσεις, να πετυχαίνει το 7-4 στο 5.39 (πάλι με τον Καρούντζο) και τότε να κλειδώνει και τη νίκη. Ο Μιμίδης στο 4.55 πήγε και πάλι το παιχνίδι στα δύο γκολ (7-5) όμως στην επόμενη φάση ο Παπαδόγκωνας έκανε το 8-5, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, αφού οι γηπεδούχοι ήταν πολύ προσεχτικοί στην άμυνά τους, χωρίς να δώσουν δικαιώματα στο Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines να κάνει την ύστατη προσπάθεια για να διεκδικήσει το κάτι περισσότερο, έστω να ισοφαρίσει.

Από τον Εθνικό ξεχώρισαν οι Τζωρτζάτος, Καρούντζος, Μπεριστιάνος, Παπαδόγκωνας. Από το Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines διακρίθηκαν οι Μιμίδης, Καραμπέτσος, Καζάζης.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 0-2, 4-1, 2-1. Καλή η διαιτησία των Μπουδραμή, Κραβαρίτη. Ο Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines στον παίκτη παραπάνω είχε 4 τέρματα στις 6 προσπάθειες και ο Εθνικός είχε 2/10. Χρεώθηκαν 8 ποινές υπέρ του Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines και 12 ποινές υπέρ των γηπεδούχων.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Τζωρτζάτος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Ν. Κόχειλας 1, Χονδροκούκης, Παπαγεωργίου, Παπαδόγκωνας 2, Καρούντζος 3, Φώσκολος 1, Μπεριστιάνος 1, Ξυλούρης, Σκληρός, Μανθογιάννης, Πρωτοψάλτης, Μπραΐμης.

Ν.Ο. ΧΙΟΥ/ASTRA AIRLINES (Μιχάλης Λαζαρίδης): Καραμπέτσος, Μιμίδης 2, Ρουστάμοφ 2, Τεσάνοβιτς, Καλαργυρός, Καρακάσης, Κανδιόγλου, Πανταζόπουλος, Παπούκας, Καλογεράκος, Πέττας, Αϊβαλιώτης, Καζάζης 1.

Ο Γιώργος Κανδιόγλου στο φωτογραφικό στιγμιότυπο προσπαθεί να κόψει την επίθεση του Παναγιώτη Παπαδόγκωνα στο παιχνίδι που έγινε στο Κολυμβητήριο του Πειραιά, όπου ο Εθνικός νίκησε με 8-5 το Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines. Φωτό: www.ethnikos.org