Α’ Κατηγορία: Νίκες για Κανάρη, Ηρακλή, Μικρασιατική, Πανοινούσσιο

ΣΤΟ «Χ» ΣΤΑ ΚΑΡΔΑΜΥΛΑ
Δείτε το Βίντεο
Πέμ, 15/02/2018 - 10:07
Φάση από το παιχνίδι του Ηρακλή με τη Δάφνη στα Θυμιανά, όπου οι γηπεδούχοι νίκησαν με 3-1

Ο Κανάρης παρουσιάστηκε αποτελεσματικός στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης που έγινε στα Νένητα κόντρα στον Ατρόμητο Αγίου Γεωργίου, επικρατώντας με 3-0 για τη 15η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά νευρικοί στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη βελτιώθηκαν, κυρίως στο κομμάτι της δημιουργίας, και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση. Η είσοδος μάλιστα στο παιχνίδι του Νίκου Ζαμπετάκη στο 53’ έδωσε σημαντική ενέργεια μεσοεπιθετικά στους πρωταθλητές, βγάζοντας μια γρήγορη ανάπτυξη του παιχνιδιού τους.

Στο 69’ ο Θεοδωρίδης από κοντά, και αφού προηγήθηκε φάουλ του Ζεράι που απέκρουσε αρχικά ο τερματοφύλακας, σημείωσε το 1-0. Στο 77’ με πλασέ ο Ζεράι ύστερα από κάθετη μπαλιά του Ζαμπετάκη διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους. Στο 80’ ο Λέσι με πέναλτι, που δόθηκε σε χέρι αμυντικού, πέτυχε το τελικό 3-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 58’ αποβλήθηκε ο προπονητής του Κανάρη, Μανώλης Παπαδόπουλος, για διαμαρτυρία.

Στα Καρδάμυλα, ο τοπικός Ποσειδών αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΑΠΟ Χίου, ύστερα από ένα αρκετά δυνατό παιχνίδι. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Μαγγίνας με σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Είχε προηγηθεί σουτ του Χριστοφάκη με την μπάλα να βρίσκει χέρι αμυντικού και τους γηπεδούχους να ζητάνε πέναλτι και κόκκινη κάρτα, με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί η φάση και στην εξέλιξή της σκόραρε ο Ποσειδών.

Στο 88’ ο Γούλας, που εκμεταλλεύθηκε και τη λάθος έξοδο του τερματοφύλακα, ισοφάρισε σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Μαργούνη. Επίσης και ο Ποσειδών είχε δοκάρι με τον Βαϊντερλή.

Καλό παιχνίδι έγινε στα Θυμιανά όπου ο τοπικός Ηρακλής νίκησε με 3-1 τη Δάφνη. Στο 19’ ο Αφεντής με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.  Ο Φόρσος με ατομική ενέργεια ισοφάρισε σε 1-1 στο 58’. Ο Βασιλάκης στο 86ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1 και δυο λεπτά αργότερα ο Βασιλάκης με κεφαλιά, μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Λάιος, σημείωσε το τελικό 3-1.

Εύκολα η Μικρασιατική κέρδισε με 4-0 εκτός έδρας τη Φάρκαινα, που αγωνίστηκε με σημαντικές ελλείψεις. Τρία γκολ σημείωσε ο Γαλάτουλας (2’, 28’, 56’) και ένα ο Μελέκος (απευθείας εκτέλεση φάουλ) στο 80’.

Σπουδαία νίκη πήρε ο Πανοινούσσιος στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Α’ Κατηγορία. Η ομάδα του Σταύρου Ζαννίκου νίκησε με 2-1 εκτός έδρας το Πανεπιστήμιο. Οι φοιτητές είχαν έντονα παράπονα από τη διαιτησία του Πέτρου Τσούχλη και των βοηθών του.

Για τον Πανοινούσσιο ήταν η 3η νίκη στο πρωτάθλημα που επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από τέσσερεις μήνες!

Στο 58’ ο Παντελιδάκης με σουτ έκανε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Παντελιδάκης, ύστερα από σέντρα του Ζαννίκου, σημείωσε το  0-2. Ο Μαντασάς στο 79’ με κοντινό πλασέ μείωσε σε 1-2 για το Πανεπιστήμιο.

Από δύο δοκάρια είχε η κάθε ομάδα. Οι νικητές τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής στο 82’ του Ζορμπά για εξύβριση. Το Πανεπιστήμιο διαμαρτύρεται ότι το δεύτερο τέρμα του Παντελιδάκη προήλθε από θέση οφσάιντ καθώς και για γκολ με τον Βαβάτσικο που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 12η αγωνιστική, που έγινε την Τετάρτη (14/2/18) στις Οινούσσες η Μικρασιατική νίκησε με 5-1 τον τοπικό Πανοινούσσιο. Για τους νικητές δύο τέρματα πέτυχε ο Μελέκος και από ένα οι Γαλάτουλας, Μοσχούρης, Δ. Μίμαρος. Ο Βασιλειάδης πέτυχε το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων.

iraklis-dafni_3-2_-_11218