Νίκες για Όμηρο, Πύργο, Αναγέννηση, Ένωση στη Β’ Κατηγορία

Τρί, 30/01/2018 - 11:47

Νικηφόρο πέρασμα από το Φαφαλίειο Στάδιο έκανε ο πρωτοπόρος της Β’ Κατηγορίας, ο Όμηρος Καλλιμασιάς. Κέρδισε με 4-1 τον Λέοντα Αφροδισίων φτάνοντας στις 8 νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Στο 5’ ο Κούτικας έκανε το 1-0 για τον Όμηρο ενώ στο 47’ ο Μπογιατζής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, σκοράροντας όταν εκμεταλλεύθηκε λάθος αμυντικού του Λέοντα. Τρία λεπτά αργότερα ο Ψαρούδης πέτυχε το τρίτο τέρμα του Ομήρου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-1 με τον Τακτικό στο 65’ ενώ στο 85’ ο Κυδωνάκης διαμόρφωσε το 4-1 για το συγκρότημα της Καλλιμασιάς. Ο Όμηρος είχε δοκάρι με τον Καΐτη.

Με 8-0 η Αναγέννηση Θολοποταμίου νίκησε εκτός έδρας τον Ερασιτέχνη. Τρία γκολ σημείωσε ο Δημητρακάκης, από δύο πέτυχαν οι Μάμα και Καλογεράκης και ένα ο Στρουμπάκης.

Μέτριο θέαμα είχαμε στο γήπεδο Σέντα όπου η Ένωση Λαγκάδας/Συκιάδας με 4-2 νίκησε την αρκετά μαχητική Κυβέλη. Στο 25’ ο Λούλι με σουτ άνοιξε το σουτ για τους γηπεδούχους. Στο 40’ ο Ζαννίκος με πλασέ μέσα από την περιοχή, και αφού εκμεταλλεύθηκε λάθος διώξιμο παίκτη της Ένωσης, ισοφάρισε σε 1-1. Ο Δαραλιώτης με σουτ στο 53’ έβαλε μπροστά την Ένωση στο σκορ (2-1), ενώ ο Καρίβαλης με πλασέ διαμόρφωσε το 3-1. Με πλασέ ο Γκλώτσος μείωσε σε 3-2 στο 80’ και δέκα λεπτά αργότερα ο Κουκουλάς με πλασέ έκανε το τελικό 4-2. Στο 72’ η Κυβέλη κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπαχά από τον Γ. Μαθιούδη. Το εκτέλεσε ο Ζαννίκος όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ένωσης Μανωλάκης. Οι νικητές είχαν δοκάρι στην επανάληψη με τον Καρίβαλη. Στο 85’ αποβλήθηκε ο Χριστοφάκης των φιλοξενούμενων για χτύπημα σε αντίπαλο.

Στο Πυργί η τοπική ομάδα επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από ένα μήνα. Με 4-0 κέρδισε τον Άτλαντα Νεοχωρίου. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν με το παραπάνω τα αμυντικά λάθη του Νεοχωρίου και μετέτρεψαν σε τέρματα τις καλές στιγμές που είχαν.

Τρία γκολ σημείωσε ο Βαγγέλης Χατζηχριστοδούλου (30’, 55’, 60’) και ένα ο Άλεν Παξίλ (3’).

Η 11η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Τετάρτη (31/1) με το παιχνίδι Κλασικό-Λαίλαπας (Δημ. Στάδιο Χίου- 3 μ.μ.).