ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕ 58-55 ΤΟΥ ΕΡΜΗ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ
Δείτε το Βίντεο
Δευ, 05/02/2018 - 19:31
Ο ΒΑΟΛ επικράτησε με 58-55 του Ερμή Σχηματαρίου

Την 7η νίκη του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας μπάσκετ Ανδρών σημείωσε ο ΒΑΟΛ. Η ομάδα του Παντελή Βούλικα επικράτησε με 58-55 του Ερμή Σχηματαρίου, στο Κλειστό της Χίου, ύστερα από έναν συναρπαστικό αγώνα.

Ο ΒΑΟΛ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια του, σε Νίκαια και σε Αταλάντη. Έβγαλε ενέργεια, βοήθησε σε αυτό και η ενίσχυση από τον κόσμο που κατέκλυσε το Κλειστό το απόγευμα της Κυριακής 4/2/18, όμως υστέρησε αρκετά στο επιθετικό κομμάτι. Αντίθετα πήγε καλά στην αμυντική του λειτουργία, φτάνοντας έτσι δίκαια στην τελική επικράτηση.

Η ομάδα της Βοιωτίας πήγε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο όπου προηγήθηκε με 12-20, αφού επέβαλε το ρυθμό της, απέναντι στον ΒΑΟΛ που είχε μπει νωθρά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στη δεύτερη περίοδο και μπόρεσαν να αντιδράσουν, έτσι ώστε προηγήθηκαν με 34-33 στο ημίχρονο. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε ο Χρήστος Ανδρουλάκης ο οποίος πέτυχε όλους τους πόντους (14 με 2 τρίποντα) σε αυτό το διάστημα.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε η τρίτη περίοδος όπου ο ΒΑΟΛ έχασε πολλά εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μπορέσουν να επιβάλλουν αργό ρυθμό στον αγώνα προσέχοντας την άμυνά τους. Ο Ερμής προηγήθηκε στο τέλος του δεκαλέπτου με 41-44, δείχνοντας ότι είχε την ψυχολογία του με το μέρος του. Όμως στην τελευταία περίοδο ο ΒΑΟΛ έβγαλε πάλι αντίδραση αλλά και πάθος. Κατάφερε έτσι να ξεφύγει με +6, αν και είχε τραγικά ποσοστά στις βολές (2 στις 8 στο τελευταίο δίλεπτο) με αποτέλεσμα ο Ερμής να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης. Στην τελευταία του όμως επίθεση ο Μαρμαρινός αστόχησε σε τρίποντο που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση, με αποτέλεσμα ο ΒΑΟΛ να πάρει μια δύσκολη και ψυχοφθόρα σημαντική νίκη.

Με πολλές λάθος αποφάσεις η διαιτησία των Ουσταμπασίδη και Κοτσώνη (Αττικής). Από τον ΒΑΟΛ διακρίθηκαν οι Σαμιώτης, Ανδρουλάκης και Μπουμπάρης, Τσουρής ενώ από τον Ερμή οι Γκρινιάρης, Κολοβός, Μαρμαρινός. Δεκάλεπτα: 12-20, 34-33, 41-44, 58-55.

ΒΑΟΛ (Βούλικας): Δ. Κωνσταντινάκος, Σαμιώτης 8, Ανδρουλάκης 14 (2), Σουλίκας 6, Βούτας, Αγγελίδης 4 (1), Μπουμπάρης 15, Τσουρής 11 (1), Νακόπουλος, Τροβάς, Γεωργαντάς, Π. Κωνσταντινάκος.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσούσης): Ζήμπρας, Πανταζής 10 (1), Θωμάς 2, Γκρινιάρης 16 (1), Κολοβός 11, Κώνστας 2, Φλώτσιος, Κούτης, Αγγελάτος, Τσιριμώκος, Σπηλιόπουλος 7 (1), Μαρμαρινός 7.