Χίος, Πέμπτη 18 Ιανουαρίου

Νίκη-ψυχής με 102-99 στη γ' παράταση για τον ΒΑΟΛ μέσα στην Πετρούπολη επί του τοπικού Άρη

Δευ, 06/11/2017 - 17:40

Ο ΒΑΟΛ παίζοντας ψυχωμένα κατάφερε να αποδράσει με το ροζ φύλλο αγώνα, το απόγευμα της Κυριακής από το νέο κλειστό γυμναστήριο της Πετρούπολης.

Πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 102-99 στην τρίτη παράταση επί του Άρη Πετρούπολης, για την 4η αγωνιστική στον 2ο όμιλο του Νότου στην Γ’ Εθνική Κατηγορία στο μπάσκετ ανδρών.

Ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τον ΒΑΟΛ, η πρώτη φορά που πετυχαίνει κατοστάρα στην ιστορία του στις Εθνικές Κατηγορίες, ενώ σημειώνει την τρίτη συνολικά επιτυχία του μέχρι τώρα στην διοργάνωση, ατενίζοντας την συνέχεια με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Στο κλειστό της Πετρούπολης έγινε ένα πολύ αγχωτικό παιχνίδι, με εναλλαγές στο σκορ στην κανονική του διάρκεια.

Οι δυο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ, εκτός από τις αρχές της 3ης περιόδου όπου ο Άρης ξέφυγε προς στιγμήν με 7 πόντους αλλά οι φιλοξενούμενοι γρήγορα κάλυψαν την διαφορά.

Μόλις 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ενώ ο ΒΑΟΛ ήταν μπροστά με 79-77 οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν πηγαίνοντας έτσι το παιχνίδι στην παράταση.

Και στις δυο παρατάσεις που ακολούθησαν ο Άρης Πετρούπολης είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη έχοντας την τελευταία επίθεση αλλά δεν τα κατάφερε.

Πάντως η διαδικασία στην παράταση θύμιζε ρώσικη ρουλέτα, αφού οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά και ο ΒΑΟΛ ισοφάρισε δείχνοντας ότι θέλει να πάρει κάτι από αυτή την αναμέτρηση.

Η πρώτη παράταση τελείωσε 86-86. Στην δεύτερη παράταση ο ΒΑΟΛ ήταν μπροστά 3 πόντους, όμως λίγο το άγχος και κάποια λάθη δεν του επέτρεψαν να φτάσει νωρίτερα στη νίκη. Δέχτηκε ένα τρίποντο από το πουθενά και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 90-90.

Στην τρίτη παράταση ο ΒΑΟΛ έδειξε στοιχεία όμως που ήθελε να πάρει έστω και ψυχοφθόρα το ροζ φύλλο αγώνα.

Ξέφυγε με 6 πόντους (102-96), μείωσε για τον Άρη ο Χαϊνάς με τρίποντο όμως οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι είχαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια στα 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος δεν μπόρεσαν.

Ο Χαϊνας αστόχησε στο σουτ τριών πόντων που επιχείρησε.

Δεκάλεπτα: 25-26, 45-40, 66-66, 79-79 (κανονική διάρκεια), 86-86 (α’ παράταση), 90-90 (β’ παράταση), 99-102 (γ’ παράταση).

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Κούτρας , Βενιτουράκης 20(1), Χαϊνάς-Πανταζής 7 (1), Κουλούρης 6 (2), Λιακόπουλος 5 (1), Μακρυγιάννης 19 (5), Μπούτρης 10, Γιατράκος, Παντελιάδης 16, Καράμπελας 3, Μπέλη 10, Χριστόπουλος.

ΒΑΟΛ (Σούλικας): Σουλίκας 9, Βούτας, Τσουρής 19 (1), Καραφαντής, Μπουμπάρης 22, Αγγελίδης 12, Τροβάς 11 (1), Κωσταντινάκος Π. 11 (3), Ανδρουλάκης 7 (1), Κωσταντινάκος Δ, Σαμιώτης 11, Νακόπουλος.