Χίος, Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου

Πρώτη ήττα για ΑΠΟ Χίου-Πρώτη ισοπαλία για Κανάρη στην Α’ Κατηγορία Χίου

Δευ, 30/10/2017 - 18:25

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας γνώρισε ο ΑΠΟ Χίου. Με 2-1 έχασε εκτός έδρας από τον Βαρβασιακό που πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στην διοργάνωση.

Ο Βαρβασιακός είχε καλή παρουσία στο πρώτο 45λεπτό όπου μπόρεσε να σκοράρει δυο φορές με τον ΑΠΟ Χίου να μειώνει στην εκπνοή του ημιχρόνου και να πιέζει στην επανάληψη για να γυρίσει το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος πρόσεξαν την αμυντική τους λειτουργία προσπαθώντας να κρατήσουν το αποτέλεσμα κάτι που το κατάφεραν.

Στο 10ο λεπτό ο Αργυριάδης με ατομική ενέργεια ύστερα από μπαλιά του Παλαβίδη έκανε το 1-0 και στο 17’ ο Μετόζης με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Παλαβίδη πέτυχε το 2-0. Ο ΑΠΟ Χίου μείωσε σε 2-1 στο 45’ με σουτ του Δάνδουλα μετά από σέντρα του Μπούλη.

Οι ηττημένοι στο 2ο μέρος είχαν δοκάρι με τον Μελέκο. Ο ΑΠΟ Χίου διαμαρτύρεται για φάση γκολ στην επανάληψη όπου ο Δάνδουλας εκτέλεσε κόρνερ με τους φιλοξενούμενους να υποστηρίζουν ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή και ο Ρούσσος την έδιωξε από μέσα.

Στα Θυμιανά η Θύελλα Χαλκειούς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον πρωτοπόρο Κανάρη που σημείωσε την πρώτη του ισοπαλία στο Πρωτάθλημα, ύστερα από 5 συνεχόμενες νίκες.

Ο Κανάρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δημιούργησε ευκαιρίες που δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει, απέναντι στην Θύελλα που ήταν πολύ καλά οργανωμένη αμυντικά, είχε συγκεκριμένο πλάνο στο παιχνίδι της και άντεξε στην πίεση μιας ανώτερης ομάδας. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και αξιοποίησαν την ευκαιρία που τους δόθηκε και προηγήθηκαν στο σκορ. Ο Κανάρης ρίσκαρε παρά πολύ μετά το 75’ βγαίνοντας αρκετές φορές στην επίθεση και μπόρεσε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις εκμεταλλευόμενος και το αμυντικό λάθος των γηπεδούχων.

Η Θύελλα προηγήθηκε στο 73ο λεπτό με τον Μιχάλη Ορφανούδη και το συγκρότημα των Νενήτων ισοφάρισε στο 92’ με τον Στέφανο Βασιλάκη. Ο Κανάρης είχε και δοκάρι με το Νίκο Ζαμπετάκη.

Την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η Μικρασιατική. Παίζοντας πολύ καλά σε όλη την διάρκεια του αγώνα κέρδισε με 3-2 τον Ποσειδώνα Καρδαμύλων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή παρουσία στο πρώτο 45λεπτό όμως στην επανάληψη κινήθηκαν σε πολύ μέτρια επίπεδα απόδοσης.

Ο Φαφαλιός στο 12’ σημείωσε το 1-0 ενώ στο 52’ ο Μοσχούρης με αυτογκόλ έκανε το 1-1. Προηγήθηκε σέντρα του Βαϊντερλή με τον παίκτη της Μικρασιατικής στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα να την στέλνει στην εστία της ομάδας του. Στο 74’ ο Χαβιάρας σημείωσε το 2-1 και στο 86’ και πάλι ο Χαβιάρας έκανε το 3-1. Ο Ποσειδώνας μείωσε σε 3-2 στο 95’ με τον Βαϊντερλή. Στο 95’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο Κλήμης των φιλοξενούμενων. Στο 12’ η Μικρασιατική είχε δοκάρι με τον Φαφαλιό.

Στο Δαφνώνα, η τοπική Δάφνη με 2-1 νίκησε το Πανεπιστήμιο. Η ομάδα του Σταμάτη Ξύδα σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα όμως είχε μέτρια εικόνα, βγάζοντας για ακόμη μια φορά το πρόβλημα που έχει στο σκοράρισμα. Ο Φόρσος στο 54’ (κεφαλιά) και στο 57’ (πλασέ) πέτυχε τα δυο τέρματα των νικητών ενώ για τους φοιτητές μείωσε στο 65’ ο Κακούρης.

Στον Άγιο Γιώργη Συκούση, ο τοπικός Ατρόμητος επικράτησε με 4-2 του Πανοινούσσιου.

Στο 20’ ο Μίζερος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στο 33’ ο Κωφίδης διπλασίασε τα τέρματα. Μείωσε σε 2-1 στο 47’ ο Ρεζνίκος για τις Οινούσσες και στο 56’ ο Παπακυριάκος έφερε το παιχνίδι στα ίσια (2-2). Ο Ατσάλης στο 82’ έκανε το 3-2 και στο 89’ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Ο Πανοινούσσιος από το 24΄ έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Φλάμου.

Η 6η αγωνιστική της Α’  Κατηγορίας ολοκληρώνεται την Τετάρτη με το παιχνίδι Φάρκαινα-Ηρακλής Θυμιανών (Δημοτικό Στάδιο Χίου-3μμ).