Συνεχίζει το αήττητό του στην Α’ Κατηγορία ο Κανάρης

ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΘΥΜΙΑΝΑ ΜΕ 3-0 ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ
Δείτε το Βίντεο
Δευ, 06/11/2017 - 17:32

Ο Κανάρης συνεχίζει και μετά την 7η αγωνιστική στην Α’ Κατηγορία να διατηρεί το αήττητό του και να προηγείται στη βαθμολογία. Η ομάδα του Μανώλη Παπαδόπουλου νίκησε εκτός έδρας με 3-0 τον Ηρακλή Θυμιανών.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη του Ηρακλή και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση.

Στο 35’ ο Βασιλάκης με πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Ηρακλή. Είχε προηγηθεί πλασέ του Ζαμπετάκη που απέκρουσε ο Μαυρέλης. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζεράι εκτέλεσε φάουλ με τον Μαυρέλη να αποκρούει άσχημα και ο Βασιλάκης με κεφαλιά από κοντά διπλασίασε τα τέρματα για τον Κανάρη (0-2). Στο 79’ κάθετη μπαλιά του Κωστάλα στον Βασιλάκη ο οποίος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-3 και έκανε ο ίδιος χατ-τρικ. Ο Ηρακλής στο 57’ με τον Αφενδή είχε δοκάρι.

Την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα σημείωσε το Πανεπιστήμιο. Μετά από καλή εμφάνιση στο 2ο μέρος δίκαια κέρδισε με 4-2 τη Φάρκαινα. Στο 50’ ο Μαντασάς άνοιξε το σκορ για τους φοιτητές (1-0). Τρία λεπτά αργότερα ο Βαβάτσικος με πέναλτι έκανε το 2-0. Δόθηκε σε ανατροπή του Βαβάτσικου από τον Ποταμούση. Στο 54’ η Φάρκαινα με τον Μερκούρη μείωσε σε 2-1. Με πλασέ ο Λουκέρης στο 66’ έκανε το 3-1 και στο 78’ ο Μαμαρέλης σημείωσε το 4-1. Στο 90’ ο Καραντάκης με κεφαλιά μείωσε σε 4-2. Η Φάρκαινα στο 86’ έχασε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Καραντάκης (δόθηκε σε ανατροπή του Μονίαρου από τον Περπυράκη) αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Πανεπιστημίου Καρποδίνης. Στο 70’ ο Μαντασάς για τους νικητές αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Θύελλα Χαλκειούς που επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 του ΑΠΟ Χίου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν στημένοι πολύ καλά αμυντικά, περιόρισαν τα ατού του ΑΠΟ Χίου και μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν τις ευκαιρίες που είχαν φτάνοντας δίκαια στην επιτυχία. Στο 20’ ο Δαραλιώτης με σουτ έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Παγούδης με πέναλτι το 2-0. Δόθηκε σε ανατροπή του Κολώνια από τον Ζιώγα. Στο 75’ μείωσε για τον ΑΠΟ Χίου ο Νέλα ενώ στο 83’ μετά από αντεπίθεση ο Ορφανούδης διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Ο ΑΠΟ Χίου έμεινε από το 40’ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπαλίου. Διαμαρτύρεται για φάση που σκόραρε ο Δάνδουλας στην επανάληψη, όμως ο α’ βοηθός υπέδειξε ότι ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στον Άγιο Γιώργη Συκούση η Μικρασιατική νίκησε με 2-1 τον τοπικό Ατρόμητο, πετυχαίνοντας έτσι την 5η επιτυχία της στη διοργάνωση (4ο συνεχόμενο τρίποντο). Ο Σίμος Σούκας στο 12’ με απευθείας φάουλ έκανε το 1-0. Στο 48’ ο Γαλάτουλας με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 51ο λεπτό ο ίδιος παίκτης με σουτ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (1-2). Ο Ατρόμητος ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κρητικού και σε σουτ που έκανε ο Ατσάλης όπου πάνω στη γραμμή απέκρουσε παίκτης της Μικρασιατικής με τους γηπεδούχος να υποστηρίζουν ότι η μπάλα ακούμπησε στο χέρι του.

Στα Καρδάμυλα ο τοπικός Ποσειδών αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Δάφνη μετά από ένα καλό παιχνίδι κυρίως στην επανάληψη. Στο 23’ ο Πάρος με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ο Ποσειδών ισοφάρισε σε 1-1 στο 93’ με εκτέλεση πέναλτι από τον Σταματελόπουλο. Υποδείχτηκε για χέρι στον Τομάζο, όμως η Δάφνη διαμαρτύρεται έντονα για τη φάση. Η Δάφνη τελείωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες, αφού στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο Τομάζος και στο 78’ με 2η κίτρινη κάρτα ο Χατζημιχάλης.

Συναρπαστικό παιχνίδι είχαμε στις Οινούσσες, όπου ο Πανοινούσσιος έφερε 2-2 με τον Βαρβασιακό. Στο 7’ ο Παπακυριάκος με μονοκόμματο διαγώνιο σουτ σημείωσε το 1-0. Στο 30’ με απευθείας φάουλ ο Γουρλής πέτυχε το 1-1. Στο 40’ ο Μετόζης αφού εκμεταλλεύθηκε το λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων έκανε το 1-2. Στο 62’  ο Παπακυριάκος διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Ο Βαρβασιακός στο 91’ είχε δοκάρι με τον Μετόζη.