Τον ΒΟΥΛΙΑξε στο Ιωνικό Κολυμβητήριο

ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΝΟΧ/ASTRA AIRLINES ΜΕ 17-7
Σάβ, 11/02/2017 - 20:06
Εντυπωσιακή φωτογραφία του Κώστα Μιλτ. Αναγνώστου, με τον Στέλιο Μιμίδη να σηκώνεται μπροστά από τον Χρυσοσπάθη

Δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Ν.Ο.Χίου/Astra Airlines η Βουλιαγμένη, το απόγευμα του Σαββάτου 11 Φεβρουαρίου 2017, στο Ιωνικό Κολυμβητήριο, σε αγώνα στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της Α1 πόλο των Ανδρών. Μπήκε από την αρχή σοβαρή στο παιχνίδι και το "καθάρισε" εύκολα με 17-7. Η φιλοξενούμενη ομάδα, που βρίσκεται σταθερά στη 2η θέση της κατάταξης έχοντας 13 νίκες, 1 ισοπαλία και μία ήττα -από τον Ολυμπιακό- ουσιαστικά από το ημίχρονο που προηγήθηκε 8-2 κλείδωσε τη νίκη απέναντι σε έναν ΝΟΧ αδύναμο να αντιδράσει και να βγάλει το κάτι παραπάνω για να μπορέσει να πάρει κάτι θετικό από ένα τέτοιο παιχνίδι.

Η χιώτικη ομάδα, που αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Θωμάκο, είχε προβλήματα και στην άμυνα και στην επίθεση και μόνο στην 4η περίοδο που οι παίκτες της Βουλιαγμένης έριξαν λίγο το ρυθμό τους μπόρεσε να βρει 4 φορές τα δίχτυα της αντίπαλης ομάδας. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα τρία πρώτα 8λεπτα πέτυχε μόλις από ένα γκολ.

Ο Ν.Ο.Χίου/Astra Airlines βλέπει τώρα το επόμενο παιχνίδι σε 15 μέρες εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε από τον Υδραϊκό, χάνοντας έτσι προς στιγμήν και την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ, ενώ θεωρείται πλέον σίγουρο ότι το χιώτικο συγκρότημα θα κερδίσει την παραμονή του στην Α1 στα πλέι άουτ.

Τα 8λεπτα: 1-3, 1-5, 1-3, 4-6.

Για το Ν.Ο.Χίου/Astra Airlines 2 γκολ πέτυχε ο Τεσάνοβιτς ενώ από ένα τέρμα σημείωσαν Μιμίδης, Καλαργυρός, Βουκμίροβιτς, Γκιουβέτσης και Καλλής. Για τη Βουλιαγμένη πρώτος σκόρερ ο Μάριος Καπότσης με 5 τέρματα, από 3 πέτυχαν Βίτσο και Σολανάκης, 2 ο Βελώνιας και από 1 οι Χρυσοσπάθης, Γούβης, Αφρουδάκης, Καλαϊτζής.