Χίος, Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου

Άσχημα τα νέα για τον Γιώργο Βαϊνά.

Παρ, 05/09/2014 - 19:06

Άσχημα τα νέα για τον νεοαποκτηθέντα ποδοσφαιριστή του Κανάρη Γιώργο Βαϊνά. Η μαγνητική στην οποία υποβλήθηκε μετά τον τραυματισμό του στο πόδι, στο φιλικό αγώνα, με τον Πύργο, έδειξε σοβαρό πρόβλημα στον πρόσθιο χιαστό.

Έτσι πιθανότατα ο παίκτης να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση, που θα έχει σαν αποτέλεσμα να απουσιάσει από μεγάλο χρονικό διάστημα από τις δραστηριότητες της ομάδας.

Ο Κανάρης τώρα, σε φιλικό αγώνα αναδείχθηκε ισόπαλος στα Νένητα 2-2 με την Μικρασιατική.

Ο Βαϊντερλής με πέναλτι και ο Φόρσος σκόραραν για τον Κανάρη που προηγήθηκε με 2-0. Στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης ο Κεπούτο σημείωσε τα δυο τέρματα για την Μικρασιατικά που ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τουρνουά τώρα που γίνεται στη μνήμη του Νίκου Ρε στο Φαφαλίειο Στάδιο, με νίκες συνέχισαν ο Πύργος και ο Λέων Αφροδισίων.

Ο Πύργος κέρδισε με 1-0 τον Όμηρο Καλλιμασιάς με τέρμα του Στέφανου Βασιλάκη.

Στον άλλο αγώνα, ο Λέων Αφροδισίων με 6-1 επικράτησε της Ένωσης Συκιάδας/Λαγκάδας.

Την Τετάρτη 17 Σεπτεμβρίου στις 5 το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο Χίου θα γίνει ο αγώνας για το σούπερ καπ ανάμεσα στον πρωταθλητή Ηρακλή Θυμιανών και την Κυπελλούχο Δάφνη.

Κυρ, 09/12/2018 - 08:35
Φάση από το παιχνίδι του ΝΟΧ/Astra Airlines με τη Βουλιαγμένη στις 8/12/18

Άλλη μία ήττα ήρθε για το ΝΟΧ/Astra Airlines στην έδρα του, στο Ιωνικό Κολυμβητήριο, αυτή τη φορά από τη 2η στην κατάταξη της Α1 πόλο των Ανδρών, Βουλιαγμένη. Έχασε με 11-5 στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το χιώτικο συγκρότημα ξεκίνησε πολύ καλά, προηγήθηκε με 2-0, έχοντας πολύ καλή απόδοση σε άμυνα και επίθεση, σε αντίθεση με τη Βουλιαγμένη που μπήκε νωθρά στον αγώνα. Όμως οι φιλοξενούμενοι γρήγορα ξύπνησαν και κατόρθωσαν να κλείσουν την πρώτη περίοδο ισόπαλοι 2-2.

Η συνέχεια για το ΝΟΧ/Astra Airlines δεν ήταν ανάλογη. Η Βουλιαγμένη έστω και δύσκολα βρήκε 3 φορές το δρόμο προς τα δίχτυα στη 2η περίοδο, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που πολλές φορές δεν προλάβαιναν στο χρόνο των 30’’ να ολοκληρώσουν την επίθεσή τους. Ίδια εικόνα και στο τρίτο οκτάλεπτο, ενώ στο τέταρτο το μόνο που άλλαξε ήταν ότι ο ΝΟΧ/Astra Airlines μπόρεσε να πετύχει δύο τέρματα σε παίκτη παραπάνω, έχοντας στον τομέα αυτό 50% επιτυχία, αφού από τις 4 αποβολές που κέρδισε στον αγώνα μετουσίωσε σε γκολ τις 2.

Οι διαιτητές Μοίραλης – Δαμιανάκης είχαν ένα θέμα με τα… κόρνερ. Ειδικά ο δεύτερος προκάλεσε δύο φορές την μήνιν της κερκίδας, στη δεύτερη περίπτωση μάλιστα ζητήθηκε από την Αστυνομία να απομακρύνει φίλαθλο που τον έβριζε κοντά στα κάγκελα, για να συνεχίσει τον αγώνα.

Εννοείται ότι η ΚΟΕ δεν έχει τοποθετήσει σε κανένα παιχνίδι της Α1 πόλο φέτος επόπτες γραμμών.

Τα 8λεπτα: 2-2, 0-3, 1-3, 2-3.

Ν.Ο. ΧΙΟΥ/Astra Airlines (Μάκης Μικέδης): Γρηγοριάδης, Μιμίδης Στ. 1, Καρακούρος Μιχ., Τζελάτης, Παππάς, Μιμίδης Μ., Κανδιόγλου, Μόκκας 1, Σωτηριανός, Μπλάζεβιτς 2, Ντούλος 1, Καρακούρος Γιάν., Γκίλας, Γδύσης.

Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Αρτίν Ελμισιάν): Κουρούβανης Δ., Βάσιτς 1, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης, Σταμέλος, Γούβης, Αφρουδάκης, Μπούχα 2, Ποντικέας 1, Καπετανάκης, Τίγκας 3, Σολανάκης 3, Ανδρεάδης, Χριστοφορίδης.

Τι έγινε στα υπόλοιπα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής της Α1 πόλο των ανδρών καθώς και τη βαθμολογία διαβάστε στο https://www.alithia.gr/athlitika/vathmologies