Έβγαλε ποιότητα και το πήρε δίκαια

Ο ΌΜΗΡΟΣ ΝΊΚΗΣΕ 63-49 ΤΟΝ Φ.Ο. ΒΡΟΝΤΆΔΟΥ ΣΤΟ ΝΤΈΡΜΠΙ ΤΗΣ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΊΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ
Τετ, 09/12/2015 - 05:45

Μετά τη 2η περίοδο ο Όμηρος Καλλιμασιάς έκανε το ντέρμπι παράσταση για έναν ρόλο. Με 63-49 επικράτησε εκτός έδρας του Φ.Ο. Βροντάδου για την 6η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας μπάσκετ Ανδρών στο κατάμεστο Βούρειο.

Οι πρωταθλητές Χίου ήταν καλύτεροι σε όλες τις γραμμές. Έπαιξαν σοβαρά στην άμυνα, δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους που προέρχονταν από μια σημαντική επιτυχία επί του ΒΑΟΛ, να πετύχουν εύκολα καλάθια ειδικά στο 2ο και 4ο δεκάλεπτο και δίκαια πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, το 4ο στο πρωτάθλημα, διατηρώντας μάλιστα και το αήττητο που έχουν. Ο Φ.Ο. Βροντάδου, που είχε χάσει από τον Όμηρο και στις 21 Νοεμβρίου με 74-57 για το θεσμό του Κυπέλλου, έδειξε να έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα και κυρίως στο εύκολο καλάθι. Πίεσε στην αρχή, προηγήθηκε στην 1η περίοδο με 20-17, αλλά μετά ο Όμηρος πήρε το προβάδισμα και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ήταν μπροστά στο ημίχρονο 38-26, στο τέλος της 3ης περιόδου με 58-43. Διατήρησε τον καλό ρυθμό που είχε δώσει στο παιχνίδι, απέναντι σε έναν ΦΟΒ που προσπάθησε να ανακάμψει στην 3η περίοδο χωρίς όμως να καταφέρει να βγάλει αντίδραση, αφού στην τελευταία περίοδο πέτυχε μόνο 6 πόντους!

Τη 2η επιτυχία του στην Α’ Κατηγορία πέτυχε ο Αιγέας, που παρουσιάζεται ιδιαίτερα καλός στο φετινό πρωτάθλημα. Εύκολα, με 73-53 κέρδισε τον Κοφινά, ο οποίος έβγαλε αντίδραση στη 2η περίοδο χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο από το να πάει το ματς στο ημίχρονο στους 9 πόντους διαφορά. Από εκεί και πέρα ο Αιγέας επέβαλε το ρυθμό του, ήταν καλός επιθετικά και δίκαια κέρδισε.

Στο κλειστό των Καμποχώρων ο Ν.Ο. Θυμιανών άνετα επιβλήθηκε με 77-48 του Ολυμπιακού Αρμολίων που είχε σημαντικές ελλείψεις. Από την αρχή οι νικητές ήταν μπροστά στο σκορ και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, φτάνοντας κι αυτοί, όπως και ο Αιγέας, στη 2η κατάκτηση του ροζ φύλλου.