Χιώτικες επιτυχίες στην Aegean Regatta

Δευ, 25/08/2014 - 11:52

Μπορεί τα χιώτικα σκάφη που συμμετείχαν στη φετινή Aegean Regatta, που ολοκληρώθηκε το Σάββατο στη Ρόδο, να μην κατάφεραν να πλασαριστούν στην τριάδα της γενικής κατάταξης στις δύο κατηγορίες όπου συμμετείχαν, όμως η συνολική τους παρουσία κρίνεται πολύ καλή, αφού επιστρέφουν στο νησί μας, με σημαντικές διακρίσεις.

Συνολικά 5 φορές ανέβηκαν τα χιώτικα πληρώματα στο βάθρο στις έξι ημέρες που διήρκεσε φέτος η ιστιοπλοϊκή ρεγκάτα του Αιγαίου. Την περασμένη Δευτέρα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης (Λέρος - Κως) το Dragon, με κυβερνήτη τον Γιάννη Μυτακίδη (Ν.Ο. Χίου), τερμάτισε στην 3η θέση στην κατηγορία ORC Club ενώ κυριάρχησε στην επιμέρους κατηγορία 2. Στη 2η ιστιοδρομία (Κως - Τήλος) και πάλι στην ORC Club έγινε ίσως η σημαντικότερη έκπληξη της φετινής διοργάνωσης (αφού το συγκεκριμένο σκάφος δεν ήταν από τα φαβορί). Το Olympia με τον Δημήτρη Ψώρα (Α.Ο. Αιγαίου) τερμάτισε 1ο, διανύοντας τα 32 ναυτικά μίλια του αγώνα και παίρνοντας και την 1η θέση στην επιμέρους κατηγορία 2. Στο 3ο σκαλοπάτι του βάθρου ανέβηκε το πλήρωμα του Dragon στην κατηγορία 2 μετά την 3η ιστιοδρομία (Τήλος - Ρόδος), ενώ στον αγώνα που ήταν 42 ναυτικών μιλίων τερμάτισε 4ο χάνοντας στις λεπτομέρειες την 3η θέση. Στη γενική κατάταξη του αγώνα το σκάφος του ΝΟΧ είχε την καλύτερη παρουσία από τα χιώτικα σκάφη αφού κατετάγη στην 8η θέση ενώ στην κατηγορία 2 βρέθηκε και πάλι στην 4η θέση, όπως και το Orion (N.O. Xίου) στην κατηγορία 3.

Τελικές βαθμολογίες

IRC: 1) Jinetera (N.O. Τζιτζιφιών-Καλλιθέας), 2) Apidalos (N.O. Ελλάδος), 3) Ursus Minor (Ν.Ο. Τζιτζιφιών-Καλλιθέας).

ORC International: 1) Sugar (Ναυταθλητικός Σύνδεσμος), 2) Μy Way (Ν.Ο. Π. Φαλήρου), 3) Bana Bioletta-3 (Πανελλήνιος Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Ανοιχτής Θαλάσσης), 11) Code Zero Vodafone (Ι.Ο. Χίου). Στην επιμέρους κατηγορία 1 το Code Zero Vodafone ήταν 7ο.

ORC Club: 1) Εxcape (ΑΣΙΑΘ Ρόδου), 2) Mousmoulo (ΑΣΙΑΘ Ρόδου), 3) El Viento - Goodyear (Ν.Ο. Γαζίου Κρήτης), 8) Dragon (Ν.Ο. Χίου), 17) Orion (Ν.Ο. Χίου), 22) Olympia (Α.Ο. Αιγαίου), 26) Aegean (Α.Ο. Αιγαίου), 28) Aeras (A.O. Αιγαίου), 36) Leucippe (ΠΕΚΕΒ), 53) Hakuna Matata (Ι.Ο. Χίου).

Στις επιμέρους κατηγορίες η τελική κατάταξη:

Division-1: 12) Aegean (Α.Ο. Αιγαίου), 19) Hakuna Matata (I.O. Xίου). Division-2: 4) Dragon (Ν.Ο. Χίου), 8) Olympia (Α.Ο. Αιγαίου), 10) Aeras (Α.Ο. Αιγαίου).

Division-3: 4) Orion (Ν.Ο. Χίου), 10) Leucippe (ΠΕΚΕΒ).