Πάλεψε αλλά έχασε ο ΦΟΒ

ΥΠΕΚΥΨΕ, ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΧΙΟΥ, ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΔΑΦΝΗΣ ΜΕ 84-69
Δευ, 24/10/2022 - 09:42
Η ομάδα του Φ.Ο.Βροντάδου για την περίοδο 2022-2023

Πάλεψε την Κυριακή 23/10/22 ο ΦΟΒ στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής της Γ’ εθνικής Κατηγορίας μπάσκετ Ανδρών, που έγινε στο Κλειστό της Χίου, αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα της Δάφνης με 84-69. Η ομάδα του Βροντάδου μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-16. Στη συνέχεια όμως η ομάδα της Δάφνης βελτιώθηκε αμυντικά, βρίσκοντας συγχρόνως και λύσεις στην επΊθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα μας να πετύχει μόνο 7 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο κι έτσι το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 25-39. Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τη διαφορά υπέρ της Δάφνης να κυμαίνεται πάντα πάνω από 10 πόντους. Έτσι ήλθε το τελικό 69-84. Ο τεχνικός του ΦΟΒ, Κώστας Αμέντας, είχε πολλά παράπονα από τα σφυρίγματα των διαιτητών με αποτέλεσμα να αποβληθεί με 2 τεχνικές ποινές σε βάρος του.

Δεκάλεπτα: 18-16, 25-39, 49-62, 73-86

Διαιτητές: Κούλης Χ., Λεβεντάκος

Φ.Ο. Βροντάδου (Αμέντας): Κιρκινέζης 6 (1), Μπαγιώκας, Κουτσολιάκος 2, Λεγάτος 13 (3), Τσιλούλης 7 (1), Μπριασούλης 16 (2), Γεωργούτσος 16 (1), Μαλέρδος, Ουλουσίδης 2, Γουόκερ 11 (1).

Δάφνη (Οικονομάκης): Τζιβελέκας 16 (3), Αλεξόπουλος, Γιαννίκος 14 (1), Έξαρχος 4 (1), Κερασοβίτης 12 (2), Δερμιτζάκης 20 (1), Μέλιος 2, Τόκα 2, Αναγνώστου 4, Μουστόπουλος 12.