ΣΠΟΥΔΑΙΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΙΩΤΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ Φ.Ο. ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ
Δείτε τις Φωτογραφίες
Κυρ, 12/11/2017 - 11:21
Για μεγάλο διάστημα Γκελαούζος και Μερούσης έτρεχαν μαζί στον 35ο Μαραθώνιο της Αθήνας

Με ρεκόρ συμμετοχών ξεκίνησε το πρωί της Κυριακής 12 Νοεμβρίου 2017 ο 35ος Μαραθώνιος της Αθήνας. Περισσότεροι από 51.000 δρομείς απ’ όλο τον κόσμο έδωσαν το παρών σε όλους τους αγώνες εξαντλώντας τις συμμετοχές που έφτασαν στο μέγιστο δυνατό αριθμό.

Στη 2η θέση από πλευράς Ελλήνων τερμάτισε ο χιώτης πρωταθλητής του ΦΟΒ, Χριστόφορος Μερούσης -με χρόνο 2.28.19- στον 35ο αυθεντικό Μαραθώνιο Δρόμο, που αποτελεί και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα του αγωνίσματος. Ο Χριστόφορος έχασε την πρωτιά μετά από 4 χρόνια, από τον Κώστα Γκελαούζο του Παναθηναϊκού, που πήρε την πρώτη θέση με χρόνο 2.27.21. Σπουδαία επιτυχία όμως και για τον Κυριάκο Συμιριώτη του ΦΟΒ που τερμάτισε στην 5η θέση με χρόνο 2.33.35. 3ος Έλληνας ήταν ο Παναγιώτης Καραΐσκος του Πανελληνίου Γ.Σ. με χρόνο 2.28.57.

Τρεις Κενυάτες στις τρεις πρώτες θέσεις του κλασικού μαραθωνίου. Νικητής στον 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας ο κενυάτης Samuel Kalalei. Στη δεύτερη θέση ο Lucas Rotich και τρίτος ο Marc Kiptoi.