Χίος, Τετάρτη 15 Ιουλίου

Άνετα η Μικρασιατική κέρδισε εκτός έδρας με 4-0 τον ΑΠΟ Χίου

Δευ, 23/04/2018 - 13:59
6η θέση για τη Μικρασιατική με 12 νίκες, 4 ισοπαλίες και 6 ήττες στο πρωτάθλημα 2017-2018

Μετά από πολύ καλό παιχνίδι η Μικρασιατική νίκησε εκτός έδρας με 4-0 τον ΑΠΟ Χίου στην 22η και τελευταία αγωνιστική στην Α’ Κατηγορία. Η ομάδα του Στέφανου Παπαθεοδώρου ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στο πρωτάθλημα με 38 βαθμούς στην 6η θέση, σημειώνοντας 12 νίκες, 4 ισοπαλίες και 6 ήττες.

Ο ΑΠΟ Χίου ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο μέρος, με τη Μικρασιατική να ανεβάζει στροφές στην επανάληψη και να φτάνει δίκαια στη νίκη.

Στο 28’ ο Φαφαλιός με σουτ, μετά από σέντρα του Μελέκου, έκανε το 0-1, με την μπάλα να χτυπάει στον Κουφούδη και να καταλήγει στην εστία του ΑΠΟ Χίου. Ο Ντουμάνης με κεφαλιά στο 74’ μετά από σέντρα του Φαφαλιού διπλασίασε τα τέρματα για τη Μικρασιατική. Στο 80’ με σουτ ο Γαλάτουλας έκανε το 0-3 και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-4. Λεχουρίτης, Μελέκος, Φαφαλιός είχαν κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ο Μελέκος είχε κεφαλιά που έβγαλε ο τερματοφύλακας, ενώ άλλη μια προσπάθειά του πέρασε άουτ καθώς και σε σουτ του Φαφαλιού η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Καλή η διαιτησία του Στεφάνου (Μαυρίδης, Τσούχλης).

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ: Χαλιορής, Δελερές, Μίμαρος, ΓΕΩΡΓΟΥΛΗΣ, ΜΟΣΧΟΥΡΗΣ, Μπουλαζέρης, ΓΑΛΑΤΟΥΛΑΣ, ΜΕΛΕΚΟΣ, Χανδράς (70’ λόγω τραυματισμού Ντουμάνης), Φαφαλιός, Λεχουρίτης.