Από ένα γκόλ Φουντούλης, Γκιουβέτσης

Τρί, 13/02/2024 - 18:23

Οι πολλές λάθος αποφάσεις στα τελευταία δυόμιση λεπτά του αγώνα με την Ιταλία όπως παραδέχτηκε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Θοδωρής Βλάχος στέρησαν από την εθνική μας ομάδα πόλο ανδρών την πρόκριση στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας έχασε με 11-10 ενώ δυόμιση λεπτά πριν από την λήξη κέρδιζε με 10-8.

Εγινε ένα πολύ δυνατό και μερικές φορές σκληρό παιχνίδι με τρομερές εναλλαγές.

Η ελληνική ομάδα μπήκε πολύ καλά προηγούμενη με 4-1, όμως η αποβολή χωρίς αντικατάσταση του Στέλιου Αργυρόπουλου λόγω κτυπήματος σε αντίπαλο άλλαξαν την κατάσταση με τους Ιταλούς να προηγούνται με 6-4.

Όταν αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία η εθνική μας όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά προηγήθηκε και με 2 γκολ διαφορά αλλά η αδυναμία να εκμεταλευτεί τον παίκτη παραπάνω στα τελευταία λεπτά και τα λάθη στην άμυνα οδήγησαν στην ήττα.

Ο Γιάννης Φουντούλης και ο Κώστας Γκιουβέτσης πέτυχαν από 1 γκολ. Την Πέμπτη η εθνική μας θα παίξει με το Μαυροβούνιο διεκδικώντας την 5η θέση στη διοργάνωση.