Ασημένιος ο Πιπινιάς στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα!

Σάβ, 08/07/2017 - 10:35

Χιώτικο άρωμα στο ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε η Εθνική μας Ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100 μ. επιφανείας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης Ανδρών και Γυναικών στο Βρότσλαβ της Πολωνίας.
Ο χιώτης πρωταθλητής Γιάννης Πιπινιάς συμμετείχε στην ομάδα που ανέβηκε στο δεύτερο σκαλοπάτι του βάθρου στη διοργάνωση, μαζί με τους Λουκά Καρετζόπουλο, Ουίλιαμ Μπάλντουιν και Ανάργυρο Βασιλόπουλο. Τερμάτισαν σε χρόνο 2 πρώτα 18 δεύτερα και 48 εκατοστά που θα αποτελούσε παγκόσμιο ρεκόρ αν η ομάδα της Ρωσίας που κυριάρχησε δεν είχε τερματίσει με την απίστευτη επίδοση των 2.17.37! Το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ ήταν 2.19.08.
«Ήταν δύσκολος αγώνας, αλλά πιστέψαμε ο ένας στον άλλο και στους εαυτούς μας και τα καταφέραμε», ανέφερε ο Γιάννης Πιπινιάς, ο οποίος λόγω σπουδών ανήκει εδώ και ένα χρόνο στον Άτλαντα Θεσσαλονίκης προερχόμενος από τον Αθλητικό Όμιλο Αιγαίου όπου ξεκίνησε την καριέρα του.