Διακρίσεις για τα Χιώτικα σκάφη και στην 3η ιστιοδρομία της Aegean Regatta 2018!

Παρ, 24/08/2018 - 19:17
regatta-2018-24-08

Θριαμβευτική παρουσία για τα Χιώτικα σκάφη και στην 3η ιστιοδρομία της Aegean Regatta, που εξελίχθηκε την Πέμπτη, από το λιμάνι της Χίου έως το Βαθύ της Σάμου, απόστασης 56 ναυτικών μιλίων.

Το Code Zero MASTIHASHOP με κυβερνήτη τον Μιχάλη Μπελέγρη τερμάτισε στην 3η θέση στην κατηγορία ORC Ιnternational και έτσι συνεχίζει να είναι στην 2η θέση της γενικής κατάταξης του αγώνα με μεγάλες πιθανότητες να ανέβει ακόμη και στην 1η θέση όπου τώρα είναι το MAMMA AIUTO με κυβερνήτη τον Μιχάλη Καρασταμάτη.

Στην κατηγορία ORC Club το σκάφος DRAGON με κυβερνήτες τον Γιάννη Μυτακίδη και τον Μάρκο Παγούδη κατέκτησε την 3η θέση στην 3η ιστιοδρομία.

To ORION με κυβερνήτη τον Γιώργο Μπελέγρη ήταν στην 11η θέση και το HAKUNA MATATA με κυβερνήτη τον Κώστα Μουσουρούλη τερμάτισε στην 29η θέση.

\Μετά την 3η ιστιοδρομία στην γενική κατάταξη της κατηγορίας ORC Club προηγείται το DRAGON, όπως και στην επιμέρους κατηγορία-τρία.

Το Χιώτικο σκάφος βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση της 1ης θέσης του αγώνα, κάτι που φυσικά θα εξαρτηθεί και από το πλασάρισμα που θα έχει στην αυριανή τελευταία ιστιοδρομία.

Το ORION είναι στην 23η θέση ενώ το HΑΚUNA MATATA βρίσκεται στην 29η θέση της γενικής βαθμολογίας.

Και τα τέσσερα σκάφη που συμμετέχουν από το νησί μας στην Aegean Regatta, εκπροσωπούν το ΝΟ Χίου.