Εθνική Ελλάδος: Κατώτερη των περιστάσεων απέναντι στην Αρμενία

Τετ, 19/06/2019 - 19:11
Η Εθνική Ελλάδος στο ποδόσφαιρο όπως παρατάχθηκε με την Εθνική Αρμενίας

Στην τέταρτη αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2020 η Εθνική Ελλάδος στάθηκε για άλλη μια φορά κατώτερη των περιστάσεων. Η εντός έδρα ήττα της από την Εθνική Αρμενίας με 2-3 την άφησε στην τέταρτη θέση του ομίλου της με τέσσερεις βαθμούς και την έφερε σε ακόμα δυσκολότερη θέση, όσον αφορά την πρόκρισή της στην τελική φάση του EURO 2020.

Και παρότι είναι ακόμα νωρίς για να κρίνει κανείς το αποτέλεσμα, το τοπίο της μετέπειτα πορείας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στον 10ο όμιλο φαντάζει ομιχλώδες. Αντιθέτως, στο στοίχημα της bwin για το EURO 2020 η κατάκτηση του τροπαίου φαίνεται εύκολη υπόθεση για τη Γαλλία, η οποία ήταν μάλιστα η μία εκ των δύο φιναλίστ του EURO 2016.

Στον αγώνα της 11ης Ιουνίου απέναντι στην Αρμενία, η Ελλάδα ξεκίνησε με τον Βλαχοδήμο στην υπεράσπιση της εστίας, τους Κούτρη, Σιόβα, Παπασταθόπουλο και Μαυρία στην άμυνα, στον άξονα τους Σάμαρη και Ζέκα, στη δεξιά πτέρυγα τοποθετήθηκε ο Μασούρας και στην αριστερή ο Πέλκας, ενώ ο Φορτούνης ανέλαβε να ενισχύσει τον προωθημένο Κουλούρη.

Η πρώτη ευκαιρία για γκολ στον αγώνα ήρθε μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Μπαρσεγιάν εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της ελληνικής άμυνας, βρέθηκε λίγο μετά το κέντρο και σούταρε στέλνοντας την μπάλα στο εξωτερικό μέρος του αριστερού δοκαριού της εστίας της Εθνικής.

Η αντίδραση ήρθε άμεσα από την Ελλάδα -η οποία κυνηγούσε ένα καλύτερο αποτέλεσμα από εκείνο που είχε στον αγώνα της με την Ιταλία- όταν στο έκτο λεπτό, ο Φορτούνης έκανε ένα καταπληκτικό σουτ στη γωνία του Αϊραπετιάν αναγκάζοντάς τον σε μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Ωστόσο, οι επευφημίες των ελλήνων φιλάθλων που ακολούθησαν δεν είχαν διάρκεια, αφού δύο λεπτά αργότερα η Εθνική δέχθηκε το πρώτο σοβαρό πλήγμα στην άμυνά της. Συγκεκριμένα, στο όγδοο λεπτό, ο Καραπετιάν βγήκε στην κόντρα με τον έλληνα πορτιέρο και προσπερνώντας τον από δεξιά, σημείωσε γκολ σε κενή εστία ανοίγοντας το σκορ για την Αρμενία.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι έλληνες παίκτες που πιάστηκαν φανερά απροετοίμαστοι στην επιτυχημένη προσπάθεια της Αρμενίας να προηγηθεί στο σκορ, αντέδρασαν σπασμωδικά προκαλώντας τη δυσφορία του Αναστασιάδη που έβλεπε την ομάδα του να επαναλαμβάνει την ίδια απογοητευτική εικόνα που είχε και στο παιχνίδι κόντρα στην Ιταλία τρεις μέρες πριν.

Σειρά είχε ο τραυματισμός του Μαυρία και η αντικατάστασή του από τον Κώτσιρα, αλλά και το δεύτερο πλήγμα στην άμυνα της Ελλάδας, όταν ο Γκαζαριάν κατάφερε να σκοράρει στο 33ο λεπτό διπλασιάζοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στον πίνακα του ΟΑΚΑ να δείχνει 0-2, ενώ στο 10ο λεπτό της επανάληψης έφτασε επιτέλους η στιγμή να απαντήσει η Ελλάδα. Ο Φορτούνης ήταν εκείνος που πήρε το παιχνίδι πάνω του. Ντριμπλάροντας από δεξιά τον Χοβνανισιάν έδωσε μια ωραία πάσα στον Ζέκα, ο οποίος με τη σειρά του πλάσαρε δυνατά στην εστία του Αϊραπετιάν μειώνοντας σε 1-2.

Πλέον, η Εθνική έδειχνε να κυριαρχεί στο γήπεδο έχοντας το 70% στην κατοχής της μπάλας και πρεσάροντας τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι φανερά κουρασμένοι αναγκάστηκαν σε πολλές λάθος μεταβιβάσεις. Ως αποτέλεσμα της αλλαγής παιχνιδιού από την Ελλάδα, ήρθε η ισοφάριση του σκορ από τον Κουλούρη στο 64ο λεπτό, έπειτα από ένα εξαιρετικό σουτ στην εστία του Αϊραπετιάν.

Βέβαια, η ισοφάριση αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση για την Ελλάδα, αφού με τις αλλαγές που πραγματοποίησε ο Γκιουλμπουνταγκιάντς πέτυχε  το ‘φρεσκάρισμα’ της Αρμενίας. Έτσι, το γκολ που πέτυχε ο Μπαρσεγιάν στο 74ο λεπτό και πάλι σε κενή εστία, σήμανε ουσιαστικά την ‘καταδίκη’ της Εθνικής.

Ο Φορτούνης ήταν ο μόνος που απείλησε ουσιαστικά την εστία της Αρμενίας κυνηγώντας την ισοφάριση, όμως δυστυχώς, οι προσπάθειές του δεν έφεραν κάποιο θετικό αποτέλεσμα για την Εθνική.

Έτσι, η Αρμενία – που αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 106η θέση της παγκόσμιας κατάταξης της FIFA - πανηγύρισε την πρώτη της νίκη επί της Ελλάδας, αφού στο παρελθόν είχε μία ισοπαλία και τρεις ήττες.

Η πέμπτη αγωνιστική για τα προκριματικά του EURO 2020 είναι προγραμματισμένη για τις 5 Σεπτεμβρίου. Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη δεύτερη του ομίλου Φινλανδία, ευελπιστώντας να πάρει τους τρεις πολυπόθητους βαθμούς της νίκης.