Γκρέμισε στο τέλος ό,τι έχτισε στα τρία οκτάλεπτα

ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟ Ν.Ο. ΧΙΟΥ/ASTRA AIRLINES ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Δείτε τις Φωτογραφίες
Τετ, 18/01/2017 - 18:23
Στιγμιότυπο από το παιχνίδι του ΝΟΧ/Astra Airlines με τον Παναθηναϊκό στο Ιωνικό Κολυμβητήριο, με τον τερματοφύλακα της χιώτικης ομάδας, Χάρη Αϊβαλιώτη, έτοιμο να επέμβει σε επίθεση των πρασίνων. Όπως και στο παιχνίδι με τη Γλυφάδα, την προηγούμενη αγωνιστική, έτσι και το Σάββατο ο Αϊβαλιώτης είχε μια πολύ καλή παρουσία. Φωτό: Κώστας Μιλτ. Αναγνώστου

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, ο Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines λύγισε στο φινάλε. Στην προηγούμενη αγωνιστική είχε ηττηθεί στο Ιωνικό Κολυμβητήριο με 5-4 από τη Γλυφάδα, με τέρμα που είχε δεχτεί 6 μόλις δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το Σάββατο που μας πέρασε έχασε στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης με 9-8 από τον Πανιώνιο, με τέρμα που δέχτηκε ένα λεπτό πριν το φινάλε, σε μία αναμέτρηση που ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ.
Η χιώτικη ομάδα, μία αγωνιστική πριν τη λήξη του πρώτου γύρου στην Α1 πόλο Ανδρών, γκρέμισε στην τελευταία περίοδο ό,τι έχτισε σε μια δύσκολη έδρα, μέχρι το τρίτο οκτάλεπτο. Από τη μεριά του ο Πανιώνιος έφτασε σε μια σημαντική επιτυχία, πιο πολύ ψυχολογικής ανάτασης όπως είπε και ο προπονητής του, ο Κώστας Δήμου, αφού και ο ιστορικός σύλλογος της Νέας Σμύρνης μάχεται για την παραμονή.
Πάντως έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι σε όλη τη διάρκειά του, με το Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines να μην καταφέρνει να το διαχειριστεί σωστά στο φινάλε. Οι παίκτες του υπέπεσαν στην τελευταία περίοδο σε αρκετά ατομικά λάθη, που δυστυχώς σε τέτοια παιχνίδια, που μετράει το πάθος και η θέληση, στοιχίζουν. Ο Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines έχασε την ευκαιρία να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις, σε ένα παιχνίδι που το έλεγχε έως τα μέσα της τέταρτης περιόδου.

Έλειπε η διάρκεια στο τέλος
Μπορεί το πρώτο οκτάλεπτο να τελείωσε ισόπαλο 1-1 όμως ο Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines έδειχνε καλύτερη παρουσία στην πισίνα. Ο τερματοφύλακάς του, Χάρης Αϊβαλιώτης, απέκρουσε πέναλτι του Κουτσιαλή στα μέσα του οκταλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να προσέχουν πολύ την αμυντική τους λειτουργία. Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Μάκη Μικέδη ανέβηκε επιθετικά, έπαιρνε κεφάλι στο σκορ με τους Νεοσμυρνιώτες σχεδόν αμέσως να αντιδρούν, αλλά μπόρεσε στο φινάλε του οκταλέπτου να προηγηθεί με δύο γκολ διαφορά (3-5 στο 1.07 με το τέρμα του Βουκμίροβιτς). Ο Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines κατάφερε να μην δεχτεί τέρμα στον παίκτη παραπάνω τόσο στο 1ο όσο και στο 2ο οκτάλεπτο, μάλιστα οι Νεοσμυρνιώτες είχαν περιοριστεί αισθητά στις προσπάθειες που έκαναν σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού. Παράλληλα ο Χάρης ΑΪβαλιώτης έβγαζε επιτυχημένα αρκετές προσπάθειες των παικτών του Πανιώνιου, κάτι που άρχισε να αγχώνει τους γηπεδούχους. Χαρακτηριστική η απόκρουση στο εξ επαφής σουτ του Σταυρόπουλου, ενώ είχε προηγηθεί δοκάρι, στο 2.50 πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
Στις αρχές του 3ου οκταλέπτου ο Πανιώνιος έδειξε να βγάζει αντίδραση, μπαίνοντας καλύτερα στο παιχνίδι. Κουτσιαλής και Γαβαλάς σκόραραν για πρώτη φορά στον παραπάνω, κάνοντας ο δεύτερος έτσι στο 5.56 το 5-5. Η χιώτικη ομάδα από εκείνο το σημείο και μετά έβγαζε σημάδια βιασύνης στις επιθετικές της επιλογές. Μπόρεσε όμως να μείνει στο παιχνίδι, αφού προηγήθηκε και πάλι με δύο γκολ διαφορά (5-7 στο 3.58) που δεν κατάφερε να τη διατηρήσει. Η ομάδα του Κώστα Δήμου αντέδρασε αμέσως, έκανε το 6-7 με τον Πανταζόπουλο, ο οποίος μετά το γκολ διαμαρτυρήθηκε και αποβλήθηκε με αντικατάσταση, ξανά ο ΝΟΧ/Astra Airlines πήγε το ματς στα δύο γκολ (6-8 Γκιουβέτσης στο 2.33) όμως 42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του οκταλέπτου μείωσε ο Πανιώνιος σε 7-8 με τον Κουλιεράκη. Ένα γκολ που μπήκε στην κόντρα, όταν ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου Πρωτονοτάριος έβγαλε πάσα στον σκόρερ, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια των αμυντικών και τα ατομικά τους λάθη.
Στην τελευταία περίοδο η χιώτικη ομάδα έδειξε να μην έχει το καθαρό μυαλό που απαιτείται για τέτοια παιχνίδια. Βιαζόταν πάλι στην επίθεση, χάνοντας σίγουρα γκολ όταν έβγαιναν στην κόντρα οι παίκτες του. Όπως με τον Τεσάνοβιτς στο 5.10, αλλά και οι προσπάθειες με Θωμάκο, Βουκμίροβιτς (από την περιφέρεια) και του Τεσάνοβιτς από τη θέση του φουνταριστού. Ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 8-8 στο 2.33 (Κουλιεράκης). Στην επόμενη επίθεση ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Πρωτονοτάριος έβγαλε την προσπάθεια του Τεσάνοβιτς από το δοκάρι, κρατώντας ουσιαστικά την ομάδα του στο παιχνίδι. Στο 1.04 το κλέψιμο της μπάλας από τον Μιχάλη Βέκκο τον έβγαλε στην κόντρα και πέτυχε το νικητήριο τέρμα για τους Νεοσμυρνιώτες (9-8), που έδειξαν μεγαλύτερο πάθος στο φινάλε.
Κλασική ευκαιρία στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης έχασε ο Γκιουβέτσης, πήρε προσπάθεια στον παίκτη παραπάνω όμως στο σουτ του η μπάλα πήγε πάνω στο μπλοκ που έβγαλε ο Θεοδόσης, κρατώντας έτσι το νικητήριο αποτέλεσμα για τον Πανιώνιο.
Πάντως ο Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines, πέρα από το γεγονός ότι δεν κατάφερε να κρατήσει τη διάρκεια στο παιχνίδι του μέχρι το τελευταίο οκτάλεπτο, δείχνει να βγάζει καλά διαστήματα, βελτιωμένη εικόνα και σίγουρα αν μπορέσει στο δεύτερο γύρο να εξαλείψουν οι παίκτες του κυρίως τα πολλά ατομικά λάθη που κάνουν, ίσως να πάρει και παιχνίδια που έχασε στις λεπτομέρειες στον πρώτο γύρο. Ο τεχνικός της χιώτικης ομάδας, Μάκης Μικέδης, απαντώντας στην ερώτηση τι δεν πάει καλά και βιάζεται στις επιθέσεις της η ομάδα, σε καίρια σημεία του αγώνα, πήρε ουσιαστικά αυτός την ευθύνη για την ήττα στη Νέα Σμύρνη. «Στη διαχείριση του προπονητή», απάντησε, λέγοντας: «δεν έχει μάθει τους παίκτες τι πρέπει να κάνουν. Ο προπονητής φταίει πάντα για την εικόνα της ομάδας».
Από τον Πανιώνιο κορυφαίος ήταν ο Κουλιεράκης, ενώ από τη χιώτικη ομάδα ξεχώρισαν οι Αϊβαλιώτης, Γκιουβέτσης.
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-4, 4-3, 2-0. Καλή η διαιτησία του Μπιράκη, με λάθη του Κραββαρίτη.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Πρωτονοτάριος, Καρακάσης 1, Βυθούλκας, Κουτσιαλής 1, Μαζοκοπάκης 1, Κουλιεράκης 3, Θεοδόσης-Παπαλουκάς, Πανταζόπουλος 1, Σπ. Γαβαλάς, Σταυρόπουλος, Βέκκος 1, Ποταμιάνος, Σιάχος, Μπαλαχούτης, Γαβρ. Γαβαλάς 1,
Ν.Ο. ΧΙΟΥ/ASTRA AIRLINES (Μάκης Μικέδης): Αϊβαλιώτης, Μολοχάδης, Θωμάκος 1, Τεσάνοβιτς, Καλαργυρός 1, Αλάτσης, Κανδιόγλου 1, Βουκμίροβιτς 1, Γκιουβέτσης 3, Σωτηράκης, Καλής, Κόλλιας 1, Μενής, Μπερτόλης, Γεώργαλος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Κώστας Δήμου (προπονητής Πανιώνιου):
«Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς, όχι μόνο για βαθμολογικούς λόγους, αλλά κυρίως για ψυχολογικούς. Ανεβάζει την αυτοπεποίθησή μας, δίνει μια άλλη δυναμική. Παλεύαμε καιρό κάτι να πάρουμε και δεν τα καταφέρναμε. Νομίζω ότι αυτό είναι ένα έναυσμα για να έχουμε κάτι καλό στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Αυτά τα παιχνίδια κρίνονται πάντα στο πάθος και στη διάθεση που έχει η ομάδα. Σήμερα εμείς ήμασταν μαχητικοί, είχαμε κοντά μας και τον κόσμο μας, που μας βοήθησε σημαντικά».

Μάκης Μικέδης (προπονητής Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines): «Θεωρώ ότι η εικόνα του παιχνιδιού έδειξε ότι ο Πανιώνιος ήταν καλύτερη ομάδα και κέρδισε δίκαια στο τέλος. Τουλάχιστον σε αυτή τη χρονική περίοδο. Ο Πανιώνιος ήταν σε καλύτερη φυσική κατάσταση, πιο γρήγορη και πιο προπονημένη. Ο στόχος μας ήταν κυρίως να κερδίσουμε αυτά τα δύο παιχνίδια, με Ν.Ο. Πατρών, Καλαμάκι, που τα κερδίσαμε εκτός έδρας. Έτσι ώστε στο πιο πιθανό σενάριο, που είναι αυτές οι δύο ομάδες να βγουν στις τελευταίες θέσεις, στα πλέι αουτ να έχουμε ένα πλεονέκτημα, γιατί θεωρητικά πάντα, είναι δύσκολα από αυτές τις δύο ομάδες, που τις κερδίσαμε σχετικά εύκολα, να χάσουμε στην έδρα μας. Άρα θα πάμε στα πλέι άουτ με ένα αβαντάζ δύο νικών και θα χρειαζόμαστε μία νίκη. Θεωρητικά είναι πολύ δύσκολο να ξεπεράσουμε κάποιες ομάδες για να αποφύγουμε τα πλέι άουτ, έτσι είναι και πολύ δύσκολο να πέσουμε κατηγορία ύστερα από τα πλέι άουτ».

Χάρης Αϊβαλιώτης (τερματοφύλακας Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines):
«Στην 4η περίοδο χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας, δεν παίξαμε σωστή άμυνα έτσι όπως έπρεπε, δεν είχαμε καθαρό μυαλό στην επίθεση, χάσαμε κάποιες σίγουρες κόντρες με λάθος πάσες που έγιναν. Έτσι ήρθε η ήττα. Έπρεπε να πάρουμε αποτελέσματα, και με τη Γλυφάδα και σήμερα, ήμασταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, όμως κάτι δεν κάνουμε καλά κι έτσι χάνουμε.
Νομίζω ότι στο 2ο γύρο, εάν συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι όπως παίζουμε, βελτιωμένα και με καθαρό μυαλό, σε κάποια χρονικά διαστήματα που χάνουμε το μυαλό μας, πιστεύω ότι μπορούμε να κερδίσουμε πολλές ομάδες και εκτός και εντός έδρας».

Κώστας Κόλλιας (παίκτης Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines):
«Πιστεύω ότι μέχρι τα μέσα του 4ου οκταλέπτου πήγαινε καλά το ματς για εμάς. Κάποιες όμως ατυχείς επιλογές στην επίθεση και λάθη στην άμυνα, έφεραν αυτό το αποτέλεσμα στο τέλος. Πρέπει να το δουλέψουμε σαν ομάδα στην προπόνηση αυτό που συμβαίνει, να κερδίζουμε το ματς και να το χάνουμε στο τέλος. Να περιορίσουμε τα λάθη. Υπάρχει και η απειρία, όμως αυτό δεν δικαιολογεί το να χάνουμε το ματς στο τέλος. Νομίζω ότι θα παραμείνουμε εύκολα στην Κατηγορία».

Το φιλμ του αγώνα
Α' Περίοδος:
6.43 Κουλιεράκης 1-0 (κόντρα), 6.09 Γκιουβέτσης 1-1 (παίκτης παραπάνω), 4.36 απόκρουση Αϊβαλιώτη σε πέναλτι του Κουτσιαλή.
Β' Περίοδος:
7.20 Κανδιόγλου 1-2 (ίσια), 5.52 Καρακάσης 2-2 (ίσια), 5.30 Γκιουβέτσης 2-3 (παίκτης παραπάνω), 4.40 Μαζοκοπάκης 3-3 (ίσια), 3.17 Θωμάκος 3-4 (παίκτης παραπάνω), 1.07 Βουκμίροβιτς 3-5 (ίσια-7 μέτρα).
Γ' Περίοδος:
7.27 Κουτσιαλής 4-5 (παίκτης παραπάνω), 5.56 Γαβαλάς 5-5 (παίκτης παραπάνω), 5.32 Κόλλιας 5-6 (ίσια), 3.58 Καλαργυρός 5-7 (ίσια), 3.20 Πανταζόπουλος 6-7 (ίσια), 2.33 Γκιουβέτσης 6-8 (παίκτης παραπάνω), 0.42 Κουλιεράκης 7-8 (κόντρα).