Χάλκινος στη σκυτάλη ο Γιασεμής

ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Δευ, 30/06/2014 - 07:36

Σπουδαία επιτυχία για τον Λεωνίδα Γιασεμή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης Νέων και Νεανίδων που γίνεται στα Χανιά.

Χθες το απόγευμα ο πρωταθλητής του Α.Ο. Αιγαίου συμμετείχε στην Εθνική Ομάδα που κατέκτησε την 3η θέση στην σκυταλοδρομία 4Χ100 επιφανείας με επίδοση 2 πρώτων 33 δευτέρων και 38 εκατοστών. Μαζί με τον χιώτη πρωταθλητή ήταν στην ομάδα οι: Βαγγέλης Σταυρίδης, Βασίλης Σαλεβουράκης, Κώστας Γουλτίδης.

Η Ρωσία, που πήρε την 1η θέση στο αγώνισμα με 2.24.01, κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ που είχε η ίδια ομάδα με 2.27.36.

«Δώσαμε και την καρδιά μας για να βάλουμε τα στεφάνια ελιάς στα κεφάλια μας και πάνω στην Ελλάδα μας», δήλωσε για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου ο Λεωνίδας Γιασεμής, στην επίσημη ιστοσελίδα της ΚΟΕ.