Χίος, Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου

Χιώτικο τρίποντο των Νέων της ΕΠΣ Χίου με 1-0 επί της ΕΠΣ Δωδεκανήσου

Τρί, 09/01/2018 - 11:11
Η Μεικτή Παίδων 2017-2018

Σπουδαία επιτυχία για τη Μεικτή Ομάδα Νέων της ΕΠΣ Χίου, στον δεύτερο αγώνα της για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων που γίνεται στο νησί μας. Η χιώτικη ομάδα στο Δημοτικό Στάδιο νίκησε με 1-0 τα Δωδεκάνησα τη Δευτέρα 8/1/18, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκειά του.

Στο 70’ ο Δημήτρης Μαυράκης, που είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι στο 61’, σημείωσε με σουτ, μετά από μπαλιά του Τσακού, το νικητήριο τέρμα για την ΕΠΣ Χίου. Οι νικητές είχαν ακόμη στο πρώτο μέρος μια σημαντική ευκαιρία, όταν το πλασέ του Μαρινάκη πέρασε άουτ, ενώ στην επανάληψη και πριν το γκολ ο Μαυράκης με σουτ αστόχησε.

Τα Δωδεκάνησα ζήτησαν πέναλτι στο φινάλε της αναμέτρησης σε ανατροπή παίκτη τους από τον Γιαννόπαπα και διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τον μη καταλογισμό.

Στους Παίδες, στον αγώνα που προηγήθηκε, τα Δωδεκάνησα επικράτησαν με 2-1 απέναντι στη χιώτικη μεικτή. Οι νικητές ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 2-0 με δυο γρήγορα τέρματα, που τους βοήθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο παιχνίδι. Στο 24ο δευτερόλεπτο της συνάντησης έγινε το 1-0 ενώ στο 8ο λεπτό διπλασίασαν οι Δωδεκανήσιοι τα τέρματά τους. Στην επανάληψη η Χίος έβγαλε αντίδραση, πίεσε τον αντίπαλό της και στο 60’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πρελιά μείωσε σε 2-1. Στα τελευταία 15 λεπτά η Μεικτή της Χίου είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες. Στο 75’ ο Πρελιάς είχε ατομική ενέργεια και το σουτ που έκανε πέρασε άουτ. Στην εκπνοή της αναμέτρησης, πέντε λεπτά αργότερα, σε εκτέλεση κόρνερ και προ κενής εστίας ο Παλάσκας πλάσαρε, όμως αμυντικός των νικητών πάνω στη γραμμή έδιωξε σε κόρνερ. Στο κόρνερ που εκτελέστηκε ο Πρελιάς έκανε την κεφαλιά με τον τερματοφύλακα να αποκρούει.

Το Σάββατο 6/1/17, στα πρώτα τους παιχνίδια απέναντι στις Κυκλάδες, οι Μεικτές Ομάδες της ΕΠΣ Χίου είχαν μια νίκη και μια ισοπαλία. Στους Παίδες, και μετά από πολύ καλή παρουσία, οι μικροί του Μιχάλη Χατζηδάκη νίκησαν με 1-0, με το τέρμα που σημείωσε ο Μαργώνης. Στους Νέους, ύστερα από συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Οι Κυκλάδες προηγήθηκαν με τον Λιέα και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Μαρινάκης ισοφάρισε.

Επόμενο παιχνίδι για τις Μεικτές της ΕΠΣ Χίου, την Τετάρτη 10/1/18 στο Δημοτικό Στάδιο Χίου, κόντρα στη Σάμο. Στις 11 το πρωί θα παίξουν οι Παίδες και στη 1 το μεσημέρι οι Νέοι.