Χρυσοί οι χιώτες Καρπουζλής και Δημητριάδης

ΣΤΟΥΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΓΟΝΑ ΤΗΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ
Δευ, 25/06/2018 - 22:07
Αριστερά ο Γιάννης Καρπουζλής και δεξιά ο Στέφανος Δημητριάδης, με τους συναθλητές τους στο μέσον, μετά το χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100 μεικτής ομαδικής, στους Μεσογειακούς Αγώνες 2018

Κατάφεραν τελικά να ανέβουν στο βάθρο οι δύο χιώτες κολυμβητές που παίρνουν μέρος με την Εθνική Ομάδα Κολύμβησης στους Μεσογειακούς Αγώνες, που γίνονται στην Ταραγόνα της Ισπανίας. Ο Γιάννης Καρπουζλής (στο πρόσθιο) και ο Στέφανος Δημητριάδης (στην πεταλούδα), με τους συναθλητές τους Χρήστου (ύπτιο) και Κολιόπουλο (ελεύθερο) κατέκτησαν την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100 μεικτής ομαδικής με χρόνο 3:36.64.

Η επίδοση τους δίνει και το εισιτήριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης αφού το όριο είναι 3 πρώτα 37 δεύτερα και 39 εκατοστά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αρχικά νικήτρια ήταν η Ιταλία όμως ακυρώθηκε και έτσι το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στην Ελλάδα.

Ακόμη στην τρίτη ημέρα των αγώνων, σε ό,τι αφορά την κολύμβηση, ο χιώτης πρωταθλητής Στέφανος Δημητριάδης κατέκτησε και χάλκινο μετάλλιο. Αγωνίστηκε στον τελικό των 200 μέτρων πεταλούδας όπου πήρε την 3η θέση μαζί με τον επίσης έλληνα πρωταθλητή Ανδρέα Βαζαίο, με επίδοση ένα πρώτο 58 δεύτερα και 16 εκατοστά.

Επίσης ο Γιάννης Καρπουζλής στον τελικό των 50 μέτρων πρόσθιο τερμάτισε στην 5η θέση με 27 δευτερόλεπτα και 65 εκατοστά και στον τελικό των 200 μέτρων πρόσθιο κατέλαβε την 8η θέση με 2 πρώτα 17 δεύτερα και 72 εκατοστά.