Η αντίδραση έφερε το τρίποντο για τον Ποσειδώνα στα Καρδάμυλα

ΝΙΚΗ ΜΕ 3-2 ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ ΚΑΙ 2η ΘΕΣΗ!
Δευ, 23/04/2018 - 12:13
Στη 2η θέση της κατάταξης της περιόδου 2017-2018 ο Ποσειδών Καρδαμύλων

Πριν συμπληρωθούν 30 λεπτά παιχνιδιού, το απόγευμα του Σαββάτου 21/4/18, στα Καρδάμυλα, ο τοπικός Ποσειδών βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 απέναντι στον Ατρόμητο Αγίου Γεωργίου, όμως κατάφερε να αντιδράσει, αρχικά να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και στη συνέχεια να φτάσει στην επιτυχία επικρατώντας με 3-2.

Έτσι το συγκρότημα του Χρήστου Σέργη τερμάτισε στη 2η θέση της κατάταξης στην Α’ Κατηγορία, συγκεντρώνοντας 43 βαθμούς, με 13 νίκες, 4 ισοπαλίες και 5 ήττες. Παράλληλα ο Ποσειδών είναι η πρώτη επιλαχούσα ομάδα, στην περίπτωση που ο Κανάρης δεν δηλώσει συμμετοχή στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας, κάτι για το οποίο θα αποκτήσει τότε δικαίωμα ο δευτεραθλητής του νομού μας.

Ο Ατρόμητος είχε καλή παρουσία, ειδικά στο πρώτο 45λεπτο, και πέρα από το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-1, πίεσε αρκετά τους γηπεδούχους. Στο 7’ ο Ατσάλης, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια στην πλάτη του τερματοφύλακα και να καταλήγει στην εστία του Ποσειδώνα, πετυχαίνοντας το 0-1. Με πλασέ ο Πελαντής στο 17’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 1-1 μετά από σέντρα του Παπαλάνη. Στο 25’ ο Κιάφα βγήκε σε αντεπίθεση, ύστερα από κάθετη που πήρε και με ωραίο σουτ σημείωσε το 1-2.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη, δημιούργησαν φάσεις και κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν. Ο Ραπούσι στο 80’ πέρασε τους αμυντικούς και με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 2-2. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μαγγίνας με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το τελικό 3-2.

Ο Ποσειδών είχε χαμένο πέναλτι στο 27’. Το κέρδισε ο Ραπούσι σε ανατροπή, το εκτέλεσε ο Κύλης, όμως έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Νωρίτερα, στο 18’, στο απευθείας φάουλ του Μαγγίνα η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πάλι, όπως έγινε και στο 50’ σε σουτ του Μαγγίνα, αλλά και στο 72’ σε κεφαλιά του Πελαντή.

Ο Ατρόμητος έχασε κλασική ευκαιρία στο 82’ όταν ο Ατσάλης έφυγε μόνος του, αλλά στο σουτ που έκανε η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Καλή η διαιτησία του Τζαμουτζαντώνη (Χονδροματίδης, Επιτροπάκης). Στο 75’ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Χρυσίνας των φιλοξενούμενων για σκληρό μαρκάρισμα. Ο Ατρόμητος διαμαρτύρεται για φάση πέναλτι που δεν υποδείχτηκε.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ: Νησιώτης, ΚΑΜΠΟΥΡΑΣ, ΠΑΠΑΛΑΝΗΣ, Μπακογιώργης, Γκοτζάι, Κλήμης, ΜΑΓΓΙΝΑΣ, Καρατζάς, Σταματελόπουλος, Πελαντής, ΡΑΠΟΥΣΙ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ: Χαβιάρας, Κύλης, Βέκιος, Φερχάτι, Σούκας, Τσαγκαλίδης (81’ Μπόζος), Κιάφα, ΚΡΗΤΙΚΟΣ, ΑΤΣΑΛΗΣ, ΧΡΥΣΙΝΑΣ, Μίζερος (67’ Τσαφαράς).