Με το δεξί ξεκίνησε ο ΒΑΟΛ στη Γ' Εθνική μπάσκετ Ανδρών

ΝΙΚΗΣΕ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΜΕ 69-64 ΤΟΝ ΛΟΚΡΟ ΑΤΛΑΝΤΗΣ, ΣΤΟ ΚΑΤΑΜΕΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΧΙΟΥ
Δείτε τις Φωτογραφίες
Δευ, 16/10/2017 - 01:01

Με τον καλύτερο τρόπο συνοδεύθηκε η επιστροφή του ΒΑΟΛ στις Εθνικές Κατηγορίες, αφού η χιώτικη ομάδα κέρδισε χθες το απόγευμα στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο με 69-64 τον Λοκρό Αταλάντης, στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ήταν μια νίκη ψυχολογίας απέναντι σε μια αρκετά καλή ομάδα, που φιλοδοξεί -παρά το γεγονός ότι το τεχνικό της τιμ δεν το παραδέχεται- να έχει υψηλές βλέψεις στο νέο πρωτάθλημα. Ο ΒΑΟΛ, πέρα από το γεγονός ότι έπαιξε όπως αρμόζει σε μια εντός έδρας πρεμιέρα, με πάθος, ψυχή, ενέργεια, έβγαλε και την απαιτούμενη σοβαρότητα όταν χρειαζόταν, βάζοντας δύσκολα στον αντίπαλό του, που αντιμετώπισε τη συνάντηση και με λίγη υπεροψία, κάτι που του στοίχισε. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, ενώ ακόμη και όταν έκαναν «κοιλιά» στην απόδοσή τους, είχαν πάντα επαφή με το σκορ. Ο Λοκρός προηγήθηκε στο ημίχρονο με 37-34 όμως στο 3ο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα. Κι αυτό γιατί ο Βούρειος έβγαλε αντίδραση, οι παίκτες του συνειδητοποίησαν ότι μπορεί να πάρουν το ματς και το προσπάθησαν. Βρήκαν λύσεις επιθετικά και έτσι με επιμέρους σκορ 22-13 στην 3η περίοδο πέρασαν και πάλι μπροστά (56-50). Η διαφορά στην τελευταία περίοδο πήγε και στο +9 (61-52), με τον ΒΑΟΛ να δείχνει ότι μπορεί να φτάσει στην πρώτη του επιτυχία. Άντεξε την πίεση που δέχτηκε από τον Λοκρό στα τελευταία λεπτά, είχε περισσότερη φρεσκάδα στο παιχνίδι του και έτσι κέρδισε με 69-64.

Σίγουρα το μυστικό της επιτυχίας του Βούρειου ήταν ότι είχε διαβάσει καλά το παιχνίδι του Λοκρού, περιόρισε αρκετά τους Μίλος Σάκοτα και Ανέστη Μάτος που πυροβολούν από παντού. Ο πρώτος έμεινε στους 15 πόντους και ο δεύτερος πέτυχε 18 πόντους, χαμηλά ποσοστά και για τους δύο. Μέτρησε ακόμη το γεγονός ότι έπαιξε καλά η νησιωτική ομάδα στα ριμπάουντ στην 3η και 4η περίοδο, γενικά είχε πιο καθαρό μυαλό και το σημαντικότερο δεν αγχώθηκε σε σχέση με τον αντίπαλό της, φτάνοντας έτσι σε μια τεράστια ψυχολογική νίκη και ξεκινώντας ιδανικά την τρίτη παρουσία της στη Γ’ Εθνική Κατηγορία, όπου στόχος είναι η παραμονή.

Δεν υπάρχει κάποιος που να υστέρησε από τον ΒΑΟΛ. Οι Τροβάς, Αγγελίδης, Π. Κωνσταντινάκος, Τσουρής ίσως ήταν ένα κλικ πιο πάνω από τους υπόλοιπους. Ο Ρούζιος ήταν ο κορυφαίος της ομάδας από τη Φθιώτιδα μαζί με τους Σάκοτα, Ανέστη Μάτο, ξεχώρισαν.

Δεκάλεπτα: 24-18, 34-37, 56-50, 69-64. Καλή η διαιτησία των Ουσταμπασίδη και Φασόλη.

ΒΑΟΛ (Βούλικας): Σουλίκας 4, Σαμιώτης 8, Τσουρής 15 (3), Βούτας, Μπουμπάρης 8, Τροβάς 12 (2), Αγγελίδης 11 (1), Ανδρουλάκης, Κωσταντινάκος 11 (3), Γεωργαντάς, Νακόπουλος, Καραφαντής.

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 5, Ρούζιος 16 (3), Μπολμάτης 2, Μπουλάντζας, Νικολάου, Παναγιωτίδης 6, Κανακάρης, Σάκοτα 15, Μάτος Αν. 19 (1), Μάτος Αγγ., Ρετσίνας, Θεοδώρου.