Χίος, Δευτέρα 20 Αυγούστου

Μεγάλη επιτυχία για το Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines

ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΗΣ Α1 ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΚΥΠΕΛΛΑ!
Σάβ, 05/05/2018 - 12:01
Ο Κιρίλ Ρουστάμοφ πέτυχε 5 τέρματα στο παιχνίδι της Παρασκευής στην Γλυφάδα και οδήγησε το ΝΟ Χίου/Astra Airlines σε μια σπουδαία νίκη. Φωτό: Κώστας Μιλτ. Αναγνώστου

Πανάξια ο Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines προκρίθηκε στα ημιτελικά του Πρωταθλήματος της  Α1 πόλο Ανδρών, ύστερα από πέντε χρόνια!

Η χιώτικη ομάδα νίκησε με 13-12 εκτός έδρας τον Απόλλωνα Σμύρνης, στο δεύτερο αγώνα των πλέι οφ και έτσι πετυχαίνοντας το 2-0 στις νίκες, πέρασε στην τετράδα του πρωταθλήματος, εξασφαλίζοντας παράλληλα και τη συμμετοχή της στις ευρωπαϊκές διασυλλογικές διοργανώσεις για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Στα ημιτελικά η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη θα αντιμετωπίσει, με μειονέκτημα όμως της έδρας, τη Βουλιαγμένη, που τερμάτισε στη 2η θέση της κανονικής περιόδου.

Στην αναμέτρηση που έγινε το απόγευμα της Παρασκευής 4/5/18 στο Κολυμβητήριο της Γλυφάδας, ο Ν.Ο. Χίου/Astra Airlines έπαιξε πολύ καλά στην επίθεση, είχε αποτελεσματικότητα, ενώ εκμεταλλεύθηκε τον παίκτη παραπάνω σε όλη τη διάρκεια της συνάντησης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η χιώτικη ομάδα προηγήθηκε και με τρία γκολ, 9-6, 11-8 και 13-10, με τους παίκτες του Απόλλωνα να καταφέρνουν να πιέσουν στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως να μπορέσουν να γυρίσουν το παιχνίδι, αφού οι Χιώτες έδειξαν ψυχραιμία και καλή διαχείριση στα κρίσιμη σημεία του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για το ΝΟΧ, σημειώνοντας πέντε τέρματα, ήταν ο Ρουστάμοφ. Τα οκτάλεπτα: 4-6, 2-2, 2-3, 4-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς, Μητρόπουλος 1, Ψαρρέας, Μοσκόφ 2, Καλιοράκης, Γ. Παπαδόπουλος 1, Λέκιτς 2, Παπάκος 3, Δ. Δερμιτζάκης 3, Χρ. Δερμιτζάκης, Καστανάκης, Μιχαλόπουλος, Γιαννουρής.

Ν.Ο. ΧΙΟΥ/ASTRA AIRLINES (Μιχάλης Λαζαρίδης): Καραμπέτσος, Μιμίδης 2, Ρουστάμοφ 5, Τεσάνοβιτς 2, Καλαργυρός, Καρακάσης 1, Κανδιόγλου, Πανταζόπουλος, Παπούκας 2, Καλογεράκος, Πέττας, Αϊβαλιώτης, Καζάζης 1.

Ο Απόλλων θα διεκδικήσει την 5η θέση στην κατάταξη αντιμετωπίζοντας τον ηττημένο του άλλου αγώνα των πλέι οφ ανάμεσα στον Εθνικό και τον Υδραϊκό.

Την Παρασκευή ο Υδραϊκός, στον δεύτερο αγώνα των πλέι οφ, νίκησε με 6-5 τον Εθνικό Πειραιά και έτσι ισοφάρισε σε 1-1 τις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι που θα γίνει την Κυριακή (6/5/18) το κολυμβητήριο του Πειραιά στις 3.30 μ.μ.