Προκρίσεις για Θύελλα Ραφήνας και Θύελλα Καμαρίου στον 7ο όμιλο του Κυπέλλου Ερασιτεχνών

ΣΤΙΣ 17/4 ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ Η ΔΑΦΝΗ ΣΤΗΝ ΑΡΓΟΛΙΔΑ
Πέμ, 12/04/2018 - 16:03
Η Δάφνη Δαφνώνα που προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Χίου 2018

Η Θύελλα Ραφήνας και η Θύελλα Καμαρίου επικράτησαν στις αναμετρήσεις της 1ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου στο Κύπελλο Ερασιτεχνών στο ποδόσφαιρο.

Στη Σαντορίνη, το βράδυ της Τετάρτης, η Θύελλα Καμαρίου, νίκησε με 4-0 τον Α.Ο. Χαλκίς και θα αντιμετωπίσει στη 2η αγωνιστική (24/4) εντός έδρας και πάλι την Ένωση Βαθύλου/Πανσαμιακού, που πέρασε χωρίς παιχνίδι στην επόμενη φάση.

Η Θύελλα Καμαρίου παρά το γεγονός ότι αγωνίζεται μια κατηγορία χαμηλότερα από την ομάδα της Εύβοιας -παίζει στην Α’ Κατηγορία ΕΠΣ Κυκλάδων ενώ ο Α.Ο. Χαλκίς στην Γ’ Εθνική Κατηγορία- είχε καλύτερη παρουσία και δίκαια πήρε την πρόκριση. Τα γκολ για την Θύελλα Καμαρίου: Αρβανίτης (13’), Μαυρομμάτης (35’), Φίλων (52’) και Μαυρομμάτης (69’).

Στη Μυτιλήνη, ο Αιολικός αποχαιρέτησε τη συμμετοχή του στη διοργάνωση, αφού ηττήθηκε με 2-0 στην παράταση από τη Θύελλα Ραφήνας. Η κανονική διάρκεια έληξε χωρίς τέρματα. Το 0-1 για την ομάδα της Ραφήνας σημείωσε στο 95ο λεπτό ο Σωτηριάδης ενώ στο 113’ ο Σουλτανίδης διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους.

Ο Αιολικός έχασε πέναλτι στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης. Στο 81’ δόθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Ποτουρίδη από τον Φύτρο. Το εκτέλεσε ο Μπουρούς με τον τερματοφύλακα της Θύελλας τον Πάντο να αποκρούει την μπάλα, ενώ ο Κρητικός στην επαναφορά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Θύελλα Ραφήνας στην2η αγωνιστική θα υποδεχτεί στην έδρα της το νικητή της αναμέτρησης Αργοναύτης Νέας Κίου-Δάφνη.

Ο Κυπελλούχος Χίου έχει ζητήσει από την ΕΠΟ ο αγώνας του στην Αργολίδα με τον Αργοναύτη Νέας Κίου, που έχει οριστεί για την Τετάρτη 18 Απριλίου, να γίνει μία ημέρα νωρίτερα. Κι αυτό για να εξυπηρετηθεί η Δάφνη στη μετακίνησή της, λόγω της απεργίας της Πανελλήνιας Ναυτικής Ομοσπονδίας, οπότε η αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 17 Απριλίου στις 2 το μεσημέρι, στο γήπεδο της Νέας Κίου.