Πρώτος ευρωπαίος αθλητής ο Χριστόφορος Μερούσης

ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΤΗΣ ΚΟΠΕΓΧΑΓΗΣ
Κυρ, 21/05/2017 - 18:36

Παλληκάρι στάθηκε ο Χριστόφορος Μερούσης το μεσημέρι της Κυριακής 21 Μαΐου 2017 στην Κοπεγχάγη. Στον πρώτο του Μαραθώνιο για το 2017 ο χιώτης πρωταθλητής Ελλάδος, και μετά από έναν χειμώνα όπου ταλαιπωρήθηκε από μια βρογχίτιδα με αποτέλεσμα να μείνει για αρκετό καιρό μακριά από τις προπονήσεις, πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση στην πρωτεύουσα της Δανίας. Μπορεί να μην κατάφερε να πιάσει το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου (είναι 2 ώρες 19 πρώτα λεπτά) όμως τερμάτισε στην 8η θέση με 2 ώρες 24 πρώτα 11 δεύτερα και ήταν ο πρώτος ευρωπαίος αθλητής του αγώνα! Μάλιστα ο χρόνος που έκανε τον ανεβάζει στην 1η θέση της λίστας με τις καλύτερες επιδόσεις των ελλήνων μαραθωνοδρόμων για το 2017.

Ο πρωταθλητής του Φ.Ο. Βροντάδου αγωνίστηκε με φανέλα που έγραφε στο πίσω μέρος της «ΧΙΟS», ενώ μπροστά και πάνω δεξιά είχε το σήμα του νησιού μας, το οποίο έδειχνε στην κάμερα μόλις τερμάτισε τον επίπονο αγώνα, που εξελίχθηκε στους δρόμους της Κοπεγχάγης. Ήταν πίσω από πέντε κενυάτες δρομείς, έναν από την Αιθιοπία και έναν από την Ερυθραία. Στον Μαραθώνιο της Κοπεγχάγης συμμετείχαν 7.927 δρομείς (5.964 άνδρες, 1.963 γυναίκες).

Νικητής στους άνδρες ήταν ο κενυάτης Νιρίτου Καρίγκα με 2 ώρες 12 πρώτα 10 δεύτερα και στις γυναίκες η Χάνα Τεκλού Ζεμερκούμ (Αιθιοπία) με 2.47.24. Ο Μερούσης πέρασε το 5άρι σε 16.37 και στο 10ο χιλιόμετρο σε 33.13 που του έδιναν επίδοση κάτω από το όριο για το Λονδίνο. Στην εξέλιξη όμως της κούρσας υποχώρησε και στον ημιμαραθώνιο είχε πέρασμα σε 1 ώρα 11.12, μετά φάνηκε ότι δύσκολα θα κατάφερνε να πιάσει το στόχο του για το Λονδίνο, όμως το γεγονός ότι τερμάτισε πρώτος ευρωπαίος αθλητής στον αγώνα είναι τεράστια επιτυχία για τον χιώτη πρωταθλητή.