Σκόραρε ο Μπαστιάνος στο νικηφόρο τρίποντο της Βέροιας στο Στάδιο Αλκαζάρ!

Τετ, 08/11/2017 - 11:00

Από τους καλύτερους παίκτες της Βέροιας ήταν ο Γιάννης Μπαστιάνος στο νικηφόρο πέρασμα που είχε η ομάδα της Ημαθίας από το Αλκαζάρ, όπου επιβλήθηκε με 3-1 του Απόλλωνα Λάρισας, στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League.

Ο χιώτης επιθετικός (έπαιξε βασικός) συνέβαλε πάρα πολύ ώστε η ομάδα του να σημειώσει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Στο 9ο λεπτό ο Γιάννης Μπαστιάνος έφυγε στην κόντρα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα, γράφοντας το 0-1. Στο 81ο λεπτό ο Μπαστιάνος έβγαλε την ασίστ στο Νύκταρη ο οποίος με πλασέ πέτυχε το δεύτερο γκολ της Βέροιας. Νωρίτερα, στο 71’, είχε ισοφαρίσει σε 1-1 ο Απόλλωνας με τον Τσιλούλη. Στις καθυστερήσεις ο Βανκεβάι διαμόρφωσε το τελικό 1-3 για τους Βεροιώτες.

Στο Παγκρήτιο Στάδιο του Ηρακλείου, ο Α.Ο. Χανιά/Κισσαμικός με τον Γιώργο Ξύδα στη σύνθεσή του απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Εργοτέλη, επίσης για τη 2η αγωνιστική. Ο χιώτης επιθετικός ξεκίνησε βασικός στην 11άδα της χανιώτικης ομάδας και έγινε αλλαγή στο 73ο λεπτό όπου στη θέση του πέρασε ο Σελινιωτάκης.

Ο Ξύδας είχε δύο καλές στιγμές στο παιχνίδι. Στο πρώτο μόλις λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Βρεττού η μπάλα πήγε στον χιώτη ποδοσφαιριστή, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει με «ψαλιδάκι» αλλά η μπάλα πήρε ύψος και κατέληξε στον τερματοφύλακα του Εργοτέλη. Στο 27’ ο Λέο έκανε εντυπωσιακή κούρσα και γυρίζει στον Ξύδα που μέσα στην περιοχή προσπάθησε να αποφύγει έναν αντίπαλο για να σκοράρει αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή.

Στα Τρίκαλα η τοπική ομάδα ηττήθηκε στις καθυστερήσεις με 1-0 από τον Άρη. Βασικός αγωνίστηκε με τους γηπεδούχους ο χιώτης επιθετικός Δημήτρης Καπός.

Για τον 8ο όμιλο της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας ο Ηλυσιακός απέσπασε ισοπαλία 0-0 εκτός έδρας από την Κηφισιά. Ήταν η δεύτερη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Δημήτρη Παπασπύρου στην οποία αγωνίστηκε στην αρχική 11άδα ο Λάμπρος Τριανταφύλλου. Ο χιώτης ποδοσφαιριστής του Ηλυσιακού έγινε αλλαγή στο 62ο λεπτό λόγω τραυματισμού και στη θέση του πέρασε ο Μάλτσι.