Χίος, Σάββατο 20 Οκτωβρίου

Στην 3η θέση στην Α2 Γυναικών τα κορίτσια του Ν.Ο. Χίου!

Κυρ, 15/07/2018 - 20:58
Η γυναικεία ομάδα πόλο του ΝΟΧ_2018

Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν τα κορίτσια του Ν.Ο. Χίου στην τελική φάση του Πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας στο πόλο Γυναικών, που έγινε στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.

Μία νίκη και δύο ήττες ήταν ο απολογισμός για τη χιώτικη ομάδα, που έβγαλε ένα πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο, δυσκολεύοντας αρκετά και το Ν.Ο. Λάρισας, ο οποίος αήττητος έφτασε στην 1η θέση και στην ιστορική άνοδο στην Α1 Γυναικών.

Ο Ν.Ο. Χίου νίκησε με 11-10 το Ν.Ο. Χανίων, ενώ έχασε με 18-12 από το Ν.Ο. Λάρισας και με 10-8 από τον Πανιώνιο. Στους άλλους αγώνες της τελικής φάσης είχαμε: Ν.Ο. Χανίων-Πανιώνιος 7-10, Ν.Ο. Λάρισας-Πανιώνιος 13-7, Ν.Ο. Χανίων-Ν.Ο. Λάρισας 4-14.

Στη σύνθεση του Ν.Ο. Λάρισας συμμετείχε και η 19χρονη χιώτισσα παίκτρια Δέσποινα Μπελέγρη.

Ο προπονητής της γυναικείας ομάδας πόλο του Ν.Ο. Χίου Μικές Τέττερης είχε στη διάθεσή του τις εξής αθλήτριες: Ελπίδα Σύκα-Λεριώτη (τερματοφύλακας), Ιωάννα Καρακούρου (τερματοφύλακας), Ντένια Σωτηράκη, Ιωάννα Χιονά, Κυριακή Μισαηλίδη, Μαριάντζελλα Γκίλλα, Χρυσοβαλάντω Γιακουμή, Μυρτώ Ταμβάκη, Ισιδώρα Κριμιζή, Δέσποινα Φραγκιά, Εβελίνα Ψαρρού, Σοφία Φράγκου, Πλουμιστή Γκίλλα, Εύη-Ολυμπία Φαφαλιού. Αρχηγός αποστολής του ΝΟΧ ήταν η έφορος της γυναικείας ομάδας και μέλος του Δ.Σ. του συλλόγου Κυριακή Μπουλά.  

Η τελική κατάταξη:

1) Ν.Ο. Λάρισας (46-23) 9 βαθμοί

2) Πανιώνιος (27-28) 6

3) Ν.Ο. Χίου (31-38) 3

4) Ν.Ο. Χανίων (21-35) 0

Σχετικά Άρθρα

Πέμ, 18/10/2018 - 13:01
Η Μεικτή Νέων 2017-2018

Ρεπό θα έχουν οι ομάδες της ΕΠΣ Χίου στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Παίδων (Κ14) και Νέων (Κ16) που διοργανώνει η ΕΠΟ.

Οι Ενώσεις των Νησιών θα συμμετάσχουν στον 13ο όμιλο που θα γίνει υπό μορφή τουρνουά, αρχές Ιανουαρίου, πιθανότατα στην Ερμούπολη της Σύρου.

Στην 1η αγωνιστική οι Μεικτές της ΕΠΣ Χίου θα έχουν το ρεπό τους, ενώ στη 2η αγωνιστική θα παίξουν με τη Λέσβο, στην 3η αγωνιστική με τις Κυκλάδες, στην 4η αγωνιστική με τα Δωδεκάνησα και στην 5η αγωνιστική με τη Σάμο.

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

13ος Όμιλος (Όμιλος Νήσων)

1η αγωνιστική:

Δωδεκάνησα –Κυκλάδες

Σάμος-Λέσβος

Ρεπό: Χίος

 

2η αγωνιστική:

Κυκλάδες-Σάμος

Λέσβος-Χίος

Ρεπό: Δωδεκάνησα

 

3η αγωνιστική:

Σάμος -Δωδεκάνησα
Χίος-Κυκλάδες

Ρεπό: Λέσβος

 

4η αγωνιστική:

Δωδεκάνησα-Χίος

Κυκλάδες-Λέσβος

Ρεπό: Σάμος

 

5η αγωνιστική:

Λέσβος-Δωδεκάνησα

Χίος-Σάμος

Ρεπό: Κυκλάδες

 

Από κάθε κατηγορία Κ14 και Κ16 οι δύο πρώτες ομάδες της κατάταξης θα περάσουν απευθείας στη γ’ φάση της διοργάνωσης.