ΣΤΙΒΟΣ: Στην 5η θέση οι Τζήκας-Σφακιανάκης και Τριπολίτης

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων στα Τρίκαλα
Τετ, 28/06/2017 - 12:27

Δύο αθλητές από το νησί μας βρέθηκαν στην 5η θέση στα αγωνίσματά τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Παίδων - Κορασίδων που έγινε το σαββατοκύριακο στα Τρίκαλα.
Ο Δημήτρης Τζήκας-Σφακιανάκης (Α.Σ. Έφηβος) τερμάτισε στην 5η θέση στα 400 εμπόδια των Παίδων με 57 δευτερόλεπτα και 58 εκατοστά ενώ στο ίδιο αγώνισμα είχαμε άλλη μια χιώτικη συμμετοχή. Ο Στέφανος Κίτρινος (Α.Σ. Έφηβος) ήταν στην 7η θέση της τελικής κατάταξης με 58 δευτερόλεπτα και 53 εκατοστά.
Πολύ καλή παρουσία και από τον Νίκο Τριπολίτη στο Δέκαθλο των Παίδων. Ο πρωταθλητής του Φ.Ο. Βροντάδου κατέλαβε την 5η θέση στην κατάταξη συγκεντρώνοντας 5.282 βαθμούς. Στο ίδιο αγώνισμα ο Νίκος Μανωλάκης (Α.Σ. Έφηβος) ήταν 12ος με 4.236 βαθμούς.
Στο Έπταθλο των Κορασίδων, που ολοκληρώθηκε τις προηγούμενες μέρες, η Ζηνοβία Μαθιούδη (Α.Σ. Έφηβος) πήρε τη 15η θέση με 3.566 βαθμούς.
Στα 100 μέτρα των Κορασίδων, στις λεπτομέρειες έχασε την είσοδό της στην 8άδα η Μαρία Φώτη του Παγχιακού Γ.Σ. Σημείωσε επίδοση 12 δευτερολέπτων και 69 εκατοστών και κατέλαβε την 9η θέση. Στο ίδιο αγώνισμα η Δανάη Ορφανού (Α.Σ. Ολυμπιάδα) πήρε την 46η θέση με 13.29. Στα 400 μέτρα ο Δημήτρης Τζήκας-Σφακιανάκης (Α.Σ. Έφηβος) κατέλαβε τη 13η θέση με 53.01, ο Στέφανος Κίτρινος (Α.Σ. Έφηβος) πήρε την 24η θέση στα 110 μέτρα με εμπόδια με 16.22 και η Αγγελική Λιόβαρη (Α.Σ. Έφηβος) τερμάτισε στην 21η θέση στα 400 εμπόδια Κορασίδων με 71.54.