Χίος, Δευτέρα 20 Ιανουαρίου

Συνέχισαν με πρωτιές οι Έλληνες αθλητές στους 51ους Βαλκανικούς Αγώνες Ιστιοπλοϊας!

Παρ, 07/09/2018 - 19:53
istioploia-balkanikoi-agones-070918

Εξαιρετικές εμφανίσεις και στην χθεσινή ημέρα των 51ων Βαλκανικών Αγώνων Ιστιοπλοϊας που φιλοξενούνται στο νησί μας.

Τρεις ιστιοδρομίες πραγματοποιήθηκαν, την Πέμπτη, στην θαλάσσια περιοχή ανοιχτά των εγκαταστάσεων του ΝΟ Χίου, όπου σε όλες τις κατηγορίες επικράτησαν αθλητές και αθλήτριες της Εθνικής μας ομάδας, οι οποίοι και προηγούνται ύστερα από έξι συνολικά ιστιοδρομίες, που έχουν γίνει στις τέσσερις κατηγορίες σκαφών.

Στα Λεϊζερ Στάνταρ, προηγείται ο Δημήτρης Παπαδημητρίου, ο οποίος χθες κέρδισε και στις τρεις κούρσες που έγιναν.

Ο Αιμιλιανός Μόνος εξακολουθεί να είναι στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης στα σκάφη τύπου Λεϊζερ Ράντιαλ, ενώ στα Λεϊζερ 4,7 στην πρώτη θέση είναι ο Ιάσονας Κεφαλλονίκας.

Αλλαγή στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης είχαμε στα Όπτιμιστ, με τον Τάσο Γκαρίπη να περνάει στην κορυφή, μετά τις έξι πρώτες ιστιοδρομίες, αφήνοντας στην 2η θέση τον Αλέξανδρο Ιωαννίδη, που μετά τις τρεις πρώτες ιστιοδρομίες, βρισκόταν στην 1η θέση.

Ο ιστιοπλόος του ΝΟ Χίου Θεμιστοκλής Θεοδωράκης βρίσκεται στην 17η θέση της γενικής κατάταξης στα σκάφη τύπου Όπτιμιστ, ενώ είναι 12ος στα αγόρια.

 

Αναλυτικά οι κατατάξεις ύστερα από τις 6 ιστιοδρομίες, που έχουν γίνει:

    

     Λεϊζερ Στάνταρ:

  1. Δημήτρης Παπαδημητρίου (Ελλάδα)
  2. Λιούμπεν Τενεκεζιέφ (Βουλγαρία)
  3. Τάσος Παναγιωτίδης (Ελλάδα)

    Λεϊζερ Ράντιαλ:

  1. Αιμιλιανός Μόνος (Ελλάδα)
  2. Νίκολα Μπανζάτς (Σερβία)
  3. Λουκιανός Ζαμίτ (Ελλάδα)

    Κορίτσια:

  1. Μαρία Βλάχου (Ελλάδα)
  2. Έρμπου Μπόλατ (Ρουμανία)
  3. Μαριέλα Νικόλοβα (Βουλγαρία)

    Λεϊζερ 4,7:

  1. Ιάσονας Κεφαλλονίτης (Ελλάδα)
  2. Χαράλαμπος Σμυρνής (Ελλάδα)
  3. Γιώργος Παπαδάκος (Ελλάδα)

    Κορίτσια:

  1. Λουϊζα Παναγιώτου (Κύπρος)
  2. Μαρίνα Καγιαλή (Ελλάδα)
  3. Κριστίνα Μπότζα (Σερβία)

    Όπτιμιστ:

  1. Τάσος Γκαρίπης (Ελλάδα)
  2. Αλέξανδρος Ιωαννίδης (Ελλάδα)
  3. Φάνης Ζήσης (Ελλάδα)

    Κορίτσια:

  1. Δήμητρα Βαρθολομαίου (Ελλάδα)
  2. Ευαγγελία Καραγεώργου (Ελλάδα)
  3. Αθανασία Κοκκινάκη (Ελλάδα)

    Οι 51οι Βαλκανικοί Αγώνες Ιστιοπλοϊας ολοκληρώνονται σήμερα, με την διεξαγωγή των τελευταίων ιστιοδρομιών.

Σχετικά Άρθρα

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΟ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
Δευ, 13/01/2020 - 15:46
Ο Ν.Ο. Χίου/AstraAirlines θα πάρει μέρος στο τουρνουά του ΣΕΔΥ

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 η πρώτη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νέων Ανδρών, στην οποία μετείχαν από τη Χίο οι ομάδες του ΝΟΧ και της ΠΕΚΕΒ.

Ο ΝΟΧ πήρε μέρος στον πρώτο όμιλο Αττικής και προκρίθηκε αήττητος στην επόμενη φάση, κερδίζοντας όλους τους αντιπάλους του. Νίκησε το Παλαιό Φάληρο με 6-4, το Νηρέα Γέρακα με 10-5, την Τρίαινα Βούλας με 26-5 και την ΑΕΚ με 19-9.

Η Βαθμολογία του α' ομίλου:

1. Ν.Ο. Χίου               12

2. Παλαιό Φάληρο     9

3. Νηρέας Γέρακα      6

4. ΑΕΚ                          3

................................

5. Τρίαινα Βούλας     0

Ο Ν.Ο. Χίου αγωνίστηκε με τους: Καρακούρος Ιωάννης, Γιαννάρας Ιωάννης, Κούτης Σταμάτης, Μαρουλάς Μάρκος, Μόκκας Κωνσταντίνος, Φραγκιαδούλης Αργύρης, Σφηκάκης Αντώνης, Αλάτσης Παναγιώτης, Γκίλλας Νικόλαος, Παπαγεωργάκης Δημήτριος, Γδύσης Αθανάσιος, , Καρακούρος Μιχαήλ, Σπανογίαννης Κωνσταντίνος , Λαγκώνας Νικόλαος,, Παπαδάτος Αλέξανδρος, Παπαδάτος Μιχαήλ, Μπαρτζιώκας Δημήτριος.

Προπονητής της ομάδας των Νέων Ανδρών του ΝΟΧ είναι ο Γιώργος Ντόσκας και έφορος ο Πρόεδρος του ΝΟΧ, Δημήτρης Σκαπινάκης.

Η ΠΕΚΕΒ πήρε μέρος στο 2ο όμιλο Αττικής, αλλά δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποια νίκη στα 4 παιχνίδια που έδωσε κι έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Έχασε από τον Εθνικό Πειραιά με 21-2, από τον Γ.Σ. Ηλιούπολης με 18-9, από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 17-7 και από τον Ηλυσιακό με 19-2.

Η Βαθμολογία του β' ομίλου:

1. Απόλλων Σμύρνης            9 (3 αγ.)

2. Ηλυσιακός                         9 (4 αγ.)

3. Εθνικός Πειραιά               6 (3 αγ.)

4. ΓΣ Ηλιούπολης                 3 (4 αγ.)

...............................................

5. ΠΕΚΕΒ                               0 (4 αγ.)

Το παιχνίδι Απόλλωνα Σμύρνης - Εθνικού Πειραιά, δεν έγινε την Κυριακή το βράδυ στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης και αναβλήθηκε για μία από τις προσεχείς ημέρες (σύμφωνα με τους υπεύθυνους έπρεπε να κλείσει η πισίνα), αλλά δεν επηρεάζει την υπόθεση πρόκριση, παρά μόνο την τελική κατάταξη στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Έτσι οι 22 που έχουν σφραγίσει ήδη τα εισιτήρια πρόκρισης είναι οι: Ν.Ο. Χίου, Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Γέρακα, ΑΕΚ (από τον Α΄Όμιλο Αττικής), Απόλλων Σμύρνης, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά, Γ.Σ. Ηλιούπολης (από τον Β΄Όμιλο Αττικής), Γ.Σ. Περιστερίου, Α.Ε. Χαϊδαρίου, Μίλων, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ΄Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, Πανσερραϊκός, Πύρρος Ιωαννίνων (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), Ολυμπιακός, ΟΥΚ Βόλου, Νηρέας Λαμίας (από τον Όμιλο Βόλου), Ν.Ο. Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, Ν.Ε. Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας). Οι αγώνες της β' φάσης θα γίνουν 6-8/3/2020.