ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕ ΛΕΣΒΟ
Πέμ, 11/01/2018 - 11:45
Η Μεικτή Νέων 2017-2018

Απέναντι στη Λέσβο στα τελευταία τους παιχνίδια, την προσεχή Παρασκευή 12/1/18, οι Μεικτές Ομάδες Παίδων και Νέων της ΕΠΣ Χίου θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

Την Τετάρτη 10/1/18 οι χιώτικες ομάδες είχαν απολογισμό μία νίκη και μία ήττα στις αναμετρήσεις κόντρα στη Σάμο, που πραγματοποιήθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Χίου.

Οι Παίδες της ΕΠΣ Χίου νίκησαν με 4-0 την ΕΠΣ Σάμου, μετά από πολύ καλή παρουσία σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Δύο τέρματα σημείωσε ο Πρελιάς και από ένα οι Σεζένιας και Τζαφέρι.

Στον άλλο αγώνα τα Δωδεκάνησα αναδείχθηκαν ισόπαλα 1-1 με τις Κυκλάδες.

Έτσι η ΕΠΣ Δωδεκανήσου με απολογισμό τρεις νίκες και μια ισοπαλία τερμάτισε στην 1η θέση (με 10 βαθμούς) και πήρε την πρόκριση για τη β’ φάση της διοργάνωσης. Η Μεικτή της ΕΠΣ Χίου θέλει νίκη ή έστω και ισοπαλία την Παρασκευή (Δημοτικό Στάδιο – 11 π.μ.) κόντρα στη Λέσβο για να περάσει εκείνη στην επόμενη φάση και να αφήσει εκτός τις Κυκλάδες.

Η βαθμολογία στους Παίδες:

1) Δωδεκάνησα (9-3) 10 βαθμοί, 2) Κυκλάδες (8-3) 7, 3) Χίος (6-2) 6, 4) Λέσβος (3-6) 3, 5) Σάμος (0-12) 0.

Στους Νέους η Μεικτή Ομάδα της ΕΠΣ Χίου έχασε με 2-1 από τη Σάμο, που σημείωσε την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση. Η χιώτικη Μεικτή πραγματοποίησε πολύ μέτρια εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Οι Σαμιώτες προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό ενώ στο 46ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματά τους. Η ομάδα της Χίου βελτιώθηκε μετά το 60ό λεπτό και πίεσε πολύ με σκοπό να γυρίσει το παιχνίδι. Στο 70’ ο Καβουλάκης μείωσε σε 2-1, με την μπάλα να χτυπάει σε σώματα αμυντικών και να αλλάζει πορεία. Στα τελευταία 15 λεπτά η Χίος είχε ευκαιρίες με τους Μαρινάκη, Καβουλάκη, Τσακό, Λουμπαρδέα. Η Χίος στο 7’ με τον Λουμπαρδέα είχε δοκάρι, ενώ στο φινάλε της αναμέτρησης η χιώτικη ομάδα ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Μαρινάκη.

Στον άλλο αγώνα, τα Δωδεκάνησα νίκησαν με 1-0 τις Κυκλάδες.

Την Παρασκευή (Δημοτικό Στάδιο – 3 μ.μ.) η Χίος αντιμετωπίζει τη Λέσβο και με νίκη θα πάρει τη δεύτερη προνομιούχο θέση που οδηγεί στην επόμενη φάση.

Η βαθμολογία στους Νέους: 1) Κυκλάδες (6-6) 7, 2) Λέσβος (4-3) 6, 3) Δωδεκάνησα (3-3) 6, 4) Χίος (3-3) 4, 5) Σάμος (4-6) 3.

Κυκλάδες, Δωδεκάνησα, Σάμος ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους στη διοργάνωση, ενώ ένα αγώνα λιγότερο έχουν η Χίος με τη Λέσβο.