Τρίποντο για τον ΝΟΧ

ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΜΕ 8-6, ΓΙΑ ΤΗΝ 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΠΟΛΟ
Σάβ, 13/12/2014 - 18:07

Χωρίς να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης, ειδικά στην επίθεση, ο ΝΟΧ κατόρθωσε επιτέλους να κάνει την πρώτη του νίκη, το Σάββατο το απόγευμα στο Ιωνικό Κολυμβητήριο και να επιβληθεί της Γλυφάδας με 8-6, ικανοποιώντας έτσι και τους πιστούς φιλάθλους του Ομίλου που βρέθηκαν στην πισίνα.

Ήταν ένα παιχνίδι που σαφώς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αλλά που η χιώτικη ομάδα ήθελε πάση θυσία για να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και να αρχίσει να ατενίζει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον, στο 29ο Πρωτάθλημα της Α1 πόλο των Αδρών.

Ο ΝΟΧ για ενάμιση 8λεπτο κυνηγούσε τη φιλοξενούμενη ομάδα στο σκορ, που κατόρθωνε πάντα να προηγείται, ευτυχώς χωρίς να μπορεί να ξεφύγει με πάνω από ένα γκολ διαφορά, μέχρι που στα μέσα της 2ης περιόδου, με δύο απανωτά ωραία γκολ του Ντούλου –που παρά την ηλικία του και τα κιλά του κάνει πολύ σημαντική δουλειά στη δύσκολη θέση του φουνταριστού- πήρε κεφάλι στο σκορ και το κράτησε μέχρι το τέλος. Έτσι πήγε προηγούμενος με 5-4 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο, που πάντα η χιώτικη ομάδα κάνει κοιλιά, αυτή τη φορά οι σφιχτές άμυνες και από τις δύο πλευρές είχαν τον πρώτο λόγο. Μόνο ένα γκολ από την κάθε ομάδα ήταν η συγκομιδή, με τον διαιτητή όμως Μπουδραμή να έχει καταφέρει λίγα λεπτά πριν τη λήξη να εκνευρίσει αρκετά την κερκίδα με τα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματά του, ευτυχώς όχι και τους πολίστες που έπαιζαν.

Έτσι σε μια ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα και με το ΝΟΧ να προηγείται με το εύθραυστο 6-5 πήγαμε στην 4η και τελευταία περίοδο, όπου οι παίκτες του ΝΟΧ τα έδωσαν όλα στην άμυνα και παλεύοντας πραγματικά σαν λιοντάρια σε κάποιες φάσεις απέφυγαν να δεχτούν πάνω από ένα γκολ, πέτυχαν δύο εκείνοι με μια βολίδα του Βιτέλα από μακριά και ένα ωραίο τέρμα του Κανδιόγλου και διαχειριζόμενοι σωστά το χρόνο κράτησαν την πολύτιμη νίκη και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ήταν μια δίκαιη νίκη του ΝΟΧ, που έδειξε όμως να έχει επιθετικό πρόβλημα, με λιγότερες πάντως βιαστικές επιλογές, σε σχέση με άλλες φορές, αλλά πάλι χωρίς να μπορεί να βρει διαδρόμους απέναντι σε πιεστικές ζώνες ή πρέσινγκ της αντίπαλης ομάδας, όπως της Γλυφάδας, που παλεύει να αποφύγει τα πλέι άουτ που θα εφαρμοστούν από τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 1-1, 2-1.

ΝΟΧ (Τζόρτζεβιτς): Γαλανόπουλος, Γκιάλης, Μιμίδης, Φαζός, Πρέκας 2, Σωτηράκης, Κανδιόγλου 2, Βιτέλας 2, Ντούλος 2, Φουντούλης, Καλαργυρός, Γαβαλάς, Κώστας, Γκιουβέτσης.

ΑΝΟ Γλυφάδας (Σελετόπουλος): Πλατίδης, Καζάζης 1, Παττακός, Παπούκας, Αγγελίδης, Κουλιεράκης, Κατρουζανάκης 1, Φουτρής, Χατζηγούλας 1, Παπαδόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Λέντζος, Φωτόπουλος 1.