Ξανά νικητής του Μαραθωνίου ο Χριστόφορος Μερούσης

ΠΡΩΤΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕ 2.25.14 ΣΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ 32ου ΔΙΕΘΝΗ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
Δείτε τις Φωτογραφίες
Κυρ, 09/11/2014 - 12:09

Για 2η συνεχόμενη χρονιά ο Χριστόφορος Μερούσης, ο χιώτης Πρωταθλητής του Φιλοπρόοδου Ομίλου Βροντάδου καταφέρνει και κερδίζει στο Πανελληνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου Δρόμου που διεξάγεται ταυτόχρονα με τον Διεθνή Μαραθώνιο Αθηνών, στην κλασική διαδρομή Μαραθώνα - Παναθηναϊκού Στάδίου. Ο χιώτης αθλητής, που πρόσφατα απέκτησε το πρώτο του παιδί και ήθελε να κερδίσει για να του αφιερώσει τη νίκη του, κατάφερε να τερματίσει πρώτος από τους έλληνες δρομείς με χρόνο 2 ώρες 25 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα. Στον μαραθώνιο πήραν μέρος φέτος 13.000 δρομείς από 120 χώρες, ενώ ο συνολικός αριθμός των συμμετεχόντων και στα 5 και 10 χλμ. που διεξάγονται ταυτόχρονα ξεπέρασε τις 35 χιλιάδες. Στο Μαραθώνιο πρώτος τερμάτισε ο κενυάτης FELIX KANDIE με 2.10.55, ενώ στις τρεις επόμενες θέσεις ήταν οι συμπατριώτες του RAYMOND BETT (2.12.34), JOSPHAT CHOBEI (2.15.38) και JULIUS KORIR (2.15.51).

Ο Χριστόφορος τερμάτισε στη 10η θέση της συνολικής κατάταξης ενώ τον ακολούθησαν στην 11η θέση ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος του Ολυμπιακού (2.29.58), 12ος ο Γιώργος Καραβίδας της ΑΕΚ (2.31.05), 13ος ο Κώστας Πουλιός του Παναθηναϊκού (2.32.22). Στις Γυναίκες πρώτη τερμάτισε η κενυάτισσα NAOMI MAIYO (2.41.06) και από τις Ελληνίδες η Σοφία Ρήγα του Γ.Σ. Ελευθέριος Βενιζέλος με 2.45.38, η οποία είχε στεφθεί νικήτρια και στη διαδρομή του 2011. Δεύτερη ήταν η Μάγδα Γαζέα (2:47.27) η οποία είχε νικήσει τα προηγούμενα δύο χρόνια.