Άστοχο και… άδοξο τέλος για τους φοιτητές!

ΕΦΕΡΑΝ 0-0 ΜΕ ΤΟΝ ΒΑΡΒΑΣΙΑΚΟ, ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΟΥΝ ΤΗΝ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ!
Δείτε το Βίντεο
Δευ, 23/04/2018 - 13:38
Φάση από το παιχνίδι του Πανεπιστημίου με τον Βαρβασιακό που κόστισε στους φοιτητές την Κατηγορία

Ένα πολύ καλό παιχνίδι έγινε το απόγευμα του Σαββάτου 21/4/18 στο Δημοτικό Στάδιο Χίου, όπου το Πανεπιστήμιο αναδείχθηκε ισόπαλο χωρίς γκολ με τον Βαρβασιακό, σε ένα κατάμεστο γήπεδο από οπαδούς των δύο ομάδων, κυρίως του Πανεπιστημίου, αλλά και όσων είχαν πάει στα Θυμιανά, παίκτες και φίλαθλοι, γιατί το παιχνίδι αυτό δεν έγινε αφού οι Οινούσσες δεν ήρθαν.

Και υπό τη σκιά αυτού του γεγονότος, επειδή και τα τέσσερα παιχνίδια το Σάββατο έπρεπε να γίνουν την ίδια ώρα για λόγους αξιοπιστίας, έγινε το ματς, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα και να παλεύουν με όλα τους τα όπλα, με όλες τους τις δυνάμεις.

Το Πανεπιστήμιο έδειχνε καλύτερο, έβαλε την μπάλα κάτω, έπαιξε καλύτερα σε όλο το παιχνίδι, είχε σουτ στο δοκάρι, είχε πολλές ευκαιρίες, δεν τα παράτησε αλλά δεν έβαλε και γκολ, κάτι που τελικά του στοίχισε, αφού για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό ήθελε μόνο νίκη. Ο Βαρβασιακός στηρίχθηκε στην αμυντική του τακτική και στον καλό του τερματοφύλακα, στάθηκε όρθιος, πάει στα μπαράζ, όπου ελπίζει στη σωτηρία του αλλά θέλει βοήθεια έξω από τις τέσσερεις γραμμές, αφού όσοι μείνουν είναι αριθμητικά λίγοι.

Εύκολη υπόθεση η διαιτησία των Σφακιανάκη, Πετρίδη και Λιβανίδη.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ: Καρποδίνης, Νανάκης, ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ, ΠΕΡΠΥΡΑΚΗΣ, Βαβάτσικος, ΘΩΜΑΪΔΗΣ, Μαντασάς, Προδρόμου (62’ Τσαρκατσόγλου), Τζεβελέκης (75’ Φίντζιος), Βαλέτας, Κοτρόζος.

ΒΑΡΒΑΣΙΑΚΟΣ: ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ, Μουστρίδης, Γαρρής, Κουκουράτος (78’ Σελάμι), ΓΟΥΡΛΗΣ, Καντίλορος, Καλαμιώτης, Γάβανος, Ντεμίρι (83’ Χερουβείμ), ΠΑΛΑΒΙΔΗΣ, Βασιλάκης (67’ Περδικάτσης).

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΤΕΡΜΠΙ

7’ το πλασέ του Προδρόμου από τη μικρή περιοχή σταματά στο αριστερό δοκάρι.

10’ σέντρα από αριστερά του Τζεβελέκη και μετά από κακό κοντρόλ του Προδρόμου οι αμυντικοί δεν έδιωξαν, αλλά το σουτ του Προδρόμου από καλή θέση πέρασε άουτ.

19’ σε κόρνερ από αριστερά και αναστάτωση στην άμυνα του Πανεπιστημίου, ο Γουρλής από αριστερά στη μικρή περιοχή σούταρε άστοχα.

21’ ο Θωμαΐδης έπαιξε το 1-2 με τον Προδρόμου αλλά το σουτ του έξω από την περιοχή πέρασε διαγώνια άουτ.

25’ ο Παλαβίδης μέσα από την περιοχή αριστερά σούταρε αλλά ο Καρποδίνης απέκρουσε σε κόρνερ.

26’ ωραία ντρίμπλα και πάσα του Βαβάτσικου στον Προδρόμου μέσα στην περιοχή και δεξιά, το σουτ του απέκρουσε σταθερά ο Λογοθέτης.

32’ ο Θωμαΐδης έξω από την περιοχή σούταρε δυνατά αλλά ο Λογοθέτης με διπλή απόκρουση μάζεψε την μπάλα.

40’ ο Βαβάτσικος κλέβει την μπάλα, ταλαιπωρεί τον αντίπαλό του από πλάγια δεξιά στην περιοχή, σουτάρει, αλλά ο Λογοθέτης αποκρούει σε κόρνερ.

42’ ωραία κυκλοφορία της μπάλας με τον Μαντασά έξω από την περιοχή να σουτάρει και το Λογοθέτη να κρατάει το μηδέν.

58’ το σουτ του Βαβάτσικου από το πέναλτι κόντραρε στους αμυντικούς, η μπάλα έφτασε στον Προδρόμου που από θέση οφσάιντ σκόραρε και το γκολ του ακυρώθηκε.

65’ ο Βαβάτσικος πάσαρε δεξιά έξω από την περιοχή στον Βαλέτα, αυτός σέντραρε, η άμυνα αντέδρασε άσχημα ο Κοτρόζος επωφελήθηκε, σούταρε, αλλά κόντραρε η μπάλα ξανά και πέρασε κόρνερ.

72’ τη μεγάλη μπαλιά προς τον Ντεμίρι βγήκε και έκοψε σαν αμυντικός ο Καρποδίνης.

73’ στο φάουλ του Παλαβίδη από δεξιά ο Ντεμίρι πετάχτηκε ωραία στη μικρή περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.

80’ ωραία σέντρα από τα αριστερά, καλή κεφαλιά του Τσαρκατσόγλου, υπέροχα διώχνει σε κόρνερ ο Λογοθέτης.

81’ ο Κοτρόζος από δεξιά σέντραρε, ο Νανάκης με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας όπου οι αμυντικοί έδιωξαν, ακολούθησε νέα σέντρα του Κοτρόζου ξανά από το ίδιο σημείο, νέα κεφαλιά του Νανάκη, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

89’ σε σέντρα από αριστερά ο Μαντασάς σπάει με το κεφάλι την μπάλα στον Βαβάτσικο στο πέναλτι, το σουτ του κοντράρει σε αμυντικούς και τερματοφύλακα το νέο του σουτ περνά πάνω από τα δοκάρια.

90’ σε μαρκάρισμα του Γουρλή ο Μαντασάς βρέθηκε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής Σφακιανάκης έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

90’+3’ πάσα του Θωμαΐδη, ωραίο τακουνάκι του Κοτρόζου, σουτ του Μαντασά αποκρούει σταθερά και κρατάει την ισοπαλία ο Λογοθέτης.