ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ 3ης ΦΑΣΗΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 26/11/14
Δείτε τις Φωτογραφίες
Πέμ, 27/11/2014 - 11:48

Δάφνη, Ηρακλής Θυμιανών, Πύργος και Βαρβασιακός προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών στο νησί μας.

Από τις τέσσερεις χθεσινές αναμετρήσεις, οι τρεις κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Η κάτοχος του θεσμού Δάφνη πέρασε τους «4» αποκλείοντας στα Νένητα με 4-3 στα πέναλτι τον τοπικό Κανάρη.

Η κανονική διάρκεια έληξε 0-0 και η παράταση τελείωσε 1-1. Στο 94ο λεπτό ο Σεζένιας προηγήθηκε για τον Δαφνώνα ενώ στην εκπνοή της παράτασης ο Χρουσάκης ισοφάρισε σε 1-1 για τον Κανάρη.

Στη διαδικασία των πέναλτι ευστόχησαν για τη Δάφνη οι Κλήμης, Κώστας Χρυσίνας, Σκουρλής και Καλαμάκης. Για τον Κανάρη σκόραραν οι Κωστάλας, Ζεράι και Φόρσος.

Η πρόκριση για τη Δάφνη κρίθηκε στο 5ο πέναλτι όπου ο έμπειρος αμυντικός του Κανάρη, Δημήτρης Γιοβανάκης, αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζαντιώτη.

Ακόμη οι δύο ομάδες είχαν από ένα χαμένο πέναλτι. Ο Βαϊντερλής για τον Κανάρη, όταν απέκρουσε ο Ζαντιώτης, και ο Σεζένιας για τον Δαφνώνα, το οποίο απέκρουσε ο Κοττατής.

Στα πέναλτι κρίθηκε και το παιχνίδι στο Πυργί, όπου ο τοπικός Πύργος πήρε την πρόκριση με 5-3 επί του Ατρόμητου Αγίου Γεωργίου.

Ισόπαλος 2-2 έληξε ο κανονικός αγώνας και η παράταση. Κάργατζης και Τσέχου σκόραραν στο 90ό λεπτό για τον Πύργο, Παντελής Σούκας και Παπακυριάκος σημείωσαν τα δύο τέρματα του Ατρόμητου.

Στη διαδικασία των πέναλτι, για τον Πύργο ευστόχησαν οι Τσέχου, Ψύλλος, Παντελάκης, Σαραντάκης και Μονιώδης. Για τον Ατρόμητο σκόραραν οι Φλάμος, Κιάφα, Κρητικός ενώ το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κουτρής απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Πύργου Ξένος Μονιώδης.

Με δύο τέρματα του Αφεντή και ένα του Νίκου Ζαμπετάκη, ο Ηρακλής στα Θυμιανά νίκησε με 3-0 τον Ποσειδώνα Καρδαμύλων και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο Βαρβασιακός έγινε η μόνη ομάδα από τη Δεύτερη Κατηγορία που κατάφερε να φτάσει στους τέσσερεις του θεσμού. Απέκλεισε χθες στα πέναλτι με 3-2 εκτός έδρας την Ένωση Λαγκάδας/Συκιάδας. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 0-0.

Πρόσωπο του αγώνα ο τερματοφύλακας του Βαρβασιακού, Φάνης Μπουζάνης, ο οποίος απέκρουσε τρία πέναλτι. Τις εκτελέσεις των Κάμπουρα, Μαυρέλου και Σπυράκη.

Για τον Βαρβασιακό σκόραραν οι Στάθης, Κουτσούκου και Μπαλλίου, ενώ στο 2ο πέναλτι ο Νεκτάριος Ντάνος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Οι Πιπερίδης και Μάρκος Μαθιούδης σημείωσαν τα δύο τέρματα της Ένωσης στη διαδικασία των πέναλτι.