Διαιτητική σφαγή του ΝΟΧ στη Νέα Σμύρνη

ΕΛΕΩ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ... ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΕΧΑΣΕ ΜΕ 11-9 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ
Δείτε τις Φωτογραφίες
Δευ, 24/11/2014 - 09:43

Την ήττα γνώρισε ο Ναυτικός Όμιλος Χίου το Σάββατο με 11-9 στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης από τον Πανιώνιο μετά από επεισοδιακό παιχνίδι για την Άλφα Ένα στο πόλο των ανδρών.

Στις αρχές του 3ου οκταλέπτου, από μια απερίσκεπτη ενέργεια αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση για βιαιοπραγία σε αντίπαλο παίκτη ο τερματοφύλακας του Ναυτικού Ομίλου Χίου, Στέφανος Γαλανόπουλος. Έτσι για 4 λεπτά η ομάδα μας έπαιξε με παίκτη λιγότερο με αποτέλεσμα να δεχτεί 3 τέρματα, τη στιγμή μάλιστα που προηγείτο με ένα γκολ διαφορά.

Οι παίκτες του ΝΟΧ παρά τον εκνευρισμό που δημιουργήθηκε από την αποβολή του Γαλανόπουλου, προσπάθησαν μέχρι το φινάλε να πάρουν έστω την ισοπαλία και παρά το γεγονός ότι στην 4η περίοδο έπαιζαν επίσης χωρίς τον Μιμίδη που είχε αποβληθεί για εξύβριση του διαιτητή και χωρίς τον Γαβαλά που είχε 3 ποινές.

Πάντως ο Ναυτικός Όμιλος Χίου έχει δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία των Σκαλοχωρίτη και Κωνσταντινίδη, οι οποίοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη εις βάρος της ομάδας μας.

«Έκανα λάθος δεν έπρεπε να παρασυρθώ και να χτυπήσω τον παίκτη του Πανιωνίου», ανέφερε στο «Ράδιο Αλήθεια», που μετέδωσε απ’ ευθείας το παιχνίδι από τη Νέα Σμύρνη, ο Στέφανος Γαλανόπουλος, επισημαίνοντας όμως ότι οι διαιτητές σφύριζαν διαφορετικά σε παραβάσεις σε παίκτες της ομάδας μας και διαφορετικά για τον Πανιώνιο.

«Οι διαιτητές δεν μας άφησαν να βγάλουμε αυτό που μπορούσαμε να παίξουμε», είπε ο τεχνικός του ΝΟΧ, Μίλαν Τζόρτζεβιτς, ενώ επικίνδυνη χαρακτήρισε τη διαιτησία του σαββατιάτικου αγώνα ο παίκτης του ΝΟΧ, Μιχάλης Γκιάλης.

Στα άλλα παιχνίδια της Άλφα Ένα στο πόλο: Γλυφάδα-Παλαιό Φάληρο 8-9, ΠΑΟΚ-Υδραϊκός 10-8, Βουλιαγμένη-Νηρέας Λαμίας 18-5, Ολυμπιακός-Εθνικός:15-4 και Καλαμάκι-Παναθηναϊκός 4-10.