Δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησε ο Γιάννης Πιπινιάς στην Πανεπιστημιάδα Τεχνικής Κολύμβησης!

Δευ, 23/07/2018 - 13:35

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Πιπινιάς στην Πανεπιστημιάδα Τεχνικής Κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο 21-22/7/18 στο Βελιγράδι.

Ο χιώτης πρωταθλητής κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια στους αγώνες, στους οποίους συμμετείχαν 135 αθλητές και αθλήτριες από 20 χώρες.

Κατέκτησε την 1η θέση στα 100 μέτρα Επιφανείας με 35 δευτερόλεπτα και 61 εκατοστά, καθώς και στα 50 μέτρα Άπνοη με 14 δευτερόλεπτα και 80 εκατοστά.

Οι τρεις πρώτοι νικητές στα αγωνίσματα όπου κυριάρχησε ο χιώτης κολυμβητής που ανήκει στον Α.Σ. Άτλας Θεσσαλονίκης (ξεκίνησε την καριέρα του στον Α.Ο. Αιγαίου) ήταν:

100 Επιφανείας: 1) Πιπινιάς (Ελλάδα) 35.61, 2) Μεριέρ (Γαλλία) 36.25, 3) Προζντόβ (Ρωσία) 36.49.

50 Άπνοη: 1) Πιπινιάς (Ελλάδα) 14.80, 2) Κιμ (Κορέα) 14.89, 3) Τόνγκ (Κίνα) 14.97.

Επίσης ο Γιάννης Πιπινιάς είχε συμμετοχή και σε ακόμη έναν τελικό, τερματίζοντας στην 8η θέση στα 200 μέτρα Διπλά Πέδιλα με 1.42.85.

Διακρίσεις και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Από την περασμένη Τρίτη 17/7 έως και την Παρασκευή 20/7 ο Γιάννης Πιπινιάς πήρε μέρος με την Εθνική μας Ομάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών στην τεχνική κολύμβηση, που έγινε επίσης στο Βελιγράδι.

Πήρε μέρος σε τρεις τελικούς με την ομάδα σκυταλοδρομίας ενώ σε ατομικό επίπεδο έχασε στις λεπτομέρειες την είσοδό του στους τελικούς των δύο αγωνισμάτων όπου έλαβε μέρος.

Στη σκυταλοδρομία 4Χ50 Επιφανείας μαζί με τους Λουκά Καρετζόπουλο, Σοφία Κτενά, Βασιλεία Τσιγκόια τερμάτισε στην 4η θέση με επίδοση 1.06.32.

Ακόμη στην σκυταλοδρομία 4Χ100 Επιφανείας η ελληνική ομάδα (Γιάννης Πιπινιάς, Λουκάς Καρετζόπουλος, Τάσος Μυλωνάκης, Χρήστος Χριστοφορίδης) πήρε την 6η θέση με 2.25.89 και στη σκυταλοδρομία 4Χ200 Επιφανείας ήταν επίσης στην 6η θέση (την ομάδα αποτελούσαν οι Γιάννης Πιπινιάς, Χρήστος Δαμολής, Χρήστος Χριστοφορίδης, Τάσος Μυλωνάκης) με 5.49.17.

Στα 50 Επιφανείας τερμάτισε στην 9η θέση με 16.32 όπως και στα 100 Επιφανείας με 36.12.