Έκανε τα εύκολα δύσκολα... στην πρεμιέρα της Α1 πόλο

Ο ΝΟΧ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΙΣΟΠΑΛΟΣ 9-9 ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΟΚ
Δείτε τις Φωτογραφίες
Τρί, 18/11/2014 - 14:32
Στα ατομικά λάθη των παικτών του απέδωσε τη μη νίκη ο σέρβος προπονητής του ΝΟΧ, Μίλαν Τζόρτζεβιτς, δικαιολογώντας τους όμως λόγω πρεμιέρας... Φωτό: Κώστας Μ. Αναγνώστου

Λίγο το άγχος της πρεμιέρας λίγο η κούραση της μέχρι τώρα σκληρής προετοιμασίας δεν επέτρεψαν στο Ναυτικό Όμιλο Χίου, στην πρεμιέρα του 29ου πρωτ/τος της Α1 πόλο των Ανδρών, που ξεκίνησε το Σάββατο και ολοκληρώθηκε χθες, να γευθεί τη νίκη, μέσα στο Ιωνικό Κολυμβητήριο, από τον φιλόδοξο ΠΑΟΚ κι έτσι ήρθε ισόπαλος 9-9, παρότι είχε πάμπολλες ευκαιρίες σε όλο το παιχνίδι να το «καθαρίσει» αλλά και την τελευταία επίθεση στη διάθεσή του.

Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες στον αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ με Αλιχανίδη και Κόλιανιν –που ήταν από τους καλύτερους του ματς μαζί με τον νεαρό Σολανάκη- ευτύχησε να προηγηθεί με 2-0. Ο ΝΟΧ αφυπνίστηκε και γρήγορα ισοφάρισε, πηγαίνοντας στη 2η περίοδο με ισόπαλο σκορ, 2-2.

Στο 2ο 8λεπτο το σκορ εναλλάσσονταν, με τη χιώτικη ομάδα να δείχνει όμως ότι ελέγχει το παιχνίδι και να κλείνει προηγούμενη με ένα γκολ τη δεύτερη περίοδο. Στην 3η είχαμε περίπου την ίδια εικόνα, αλλά με πολλά περισσότερα γκολ -8 και από τις δύο ομάδες-, με το ΝΟΧ να κάνει λάθη στην άμυνα αλλά κυρίως να έχει βεβιασμένες επιθετικές επιλογές, κάτι που δεν τον άφηνε να πάρει σημαντικό προβάδισμα στο σκορ. Έτσι πήγαμε στην 4η και τελευταία περίοδο με το ΝΟΧ πάλι να προηγείται μόνο με ένα γκολ διαφορά.

Στο τελευταίο 8λεπτο δυστυχώς ο ΝΟΧ κατόρθωσε να μη δεχθεί τέρμα για 6 λεπτά αλλά ταυτόχρονα «πέταξε στα σκουπίδια» τις αλλεπάλληλες ευκαιρίες που του δόθηκαν για να πετύχει γκολ, αφού οι παίκτες του δεν είχαν την υπομονή ούτε να γυρίσουν την μπάλα, ούτε μεθοδικά και με καθαρό μυαλό να βρουν τρόπους να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων, που δεν ήταν πάντως και για... όσκαρ. Έτσι ο ΝΟΧ δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης 3 λεπτά πριν τη λήξη και παρότι 29’’ πριν το τέλος είχε εκείνος την τελευταία επίθεση, για την οποία ο Μίλαν Τζόρτζεβιτς πήρε και τάιμ άουτ ώστε να την προετοιμάσει καλύτερα, δεν μπόρεσε να πετύχει ένα γκολ και να πάρει το τρίποντο, ώστε να ξεκινήσει με το δεξί το νέο Πρωτάθλημα.

Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν ότι ο ΠΑΟΚ κέρδισε 6 αποβολές έναντι μόλις 2 του Ν.Ο. Χίου.

Τώρα, το επόμενο Σάββατο, πηγαίνει στη Νέα Σμύρνη να αντιμετωπίσει τη νεανική ομάδα του Πανιωνίου και ο προπονητής του ελπίζει ότι οι παίκτες του θα ξεπεράσουν το άγχος της πρεμιέρας και θα δείξουν μέσα στο νερό τι πραγματικά αξίζουν.

Οι διαιτητές Ανδρέας Μοίραλης και Γιώργος Σταυρίδης ακριβοδίκαιοι στις αποφάσεις τους.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 4-4, 0-1.

Ν.Ο. Χίου (Τζόρτζεβιτς): Γαλανόπουλος, Γκιάλης 1, Μιμίδης, Αλάτσης, Πρέκας, Φαζός, Κανδιόγλου, Βιττέλας, Ντούλος 2, Φουντούλης Γιώργ. 2, Καλαργυρός 1, Γαβαλάς 3, Σαρρής, Γκιουβέτσης, Κώστας.

ΠΑΟΚ (Βέργος): Κεχαγιάς, Σαρησάββας, Μιτελούδης, Αλιχανίδης 4, Προσινικλής, Αρώνης, Κόλιανιν 2, Παπαποστόλου, Βογιατζόγλου 1, Σολανάκης 2, Μαζωκοπάκης, Βαχαρέλης, Μπελιζιώτης.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ περίοδος

6.04 Αλιχανίδης 0-1, 5.16 Κόλιανιν 0-2, 4.09 Ντούλος 1-2, 3.34 Φουντούλης 2-2.

Β’ περίοδος

7.09 Φουντούλης 3-2, 6.52 Αλιχανίδης 3-3, 5.56 Αλιχανίδης 3-4, 4.34 Ντούλος 4-4 (με πέναλτι), 2.13 Γκιάλης 5-4.

Γ’ περίοδος

7.19 Σολανάκης 5-5, 6.48 Γαβαλάς 6-5, 6.32 Αλιχανίδης 6-6, 5.26 Καλαργυρός 7-6, 4.55 Σολανάκης 7-7, 3.57 Κόλιανιν 7-8, 3.33 Γαβαλάς 8-8, 1.22 Γαβαλάς 9-8.