Επεισοδιακή ήττα για Ναυτικό Όμιλο Χίου από την ΑΕΚ

ΚΑΤΑΦΩΡΗ ΑΔΙΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΕΙ ΣΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ Η ΧΙΩΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ, ΠΟΥ ΖΗΤΑ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥΣ
Δείτε το Βίντεο
Κυρ, 30/10/2022 - 11:27
Επεισοδιακή ήττα ΝΟΧ από ΑΕΚ

Ο Ναυτικός όμιλος Χίου μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα έχασε με 13-11 από την ΑΕΚ για την 4η αγωνιστική της Α1 πόλο και έπεσε στη τελευταία θέση του ομίλου του με 1 βαθμό. Η ομάδα του νησιού μας είχε καλή παρουσία στον επιθετικό τομέα αλλά είχε τεράστια αμυντικά προβλήματα που στο τέλος τής κόστισαν Στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε πολύ και η απουσία του Καρακάση που είχε αποβληθεί με αντικατάσταση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο ημίχρονο η ομάδα μας κέρδιζε με 10-9 ενώ 4 λεπτά πριν από τη λήξη το σκορ ήταν ισόπαλο 11-11.

Η ομάδα του Γιώργου Ντόσκα έχει φοβερά παράπονα από τη διαιτησία των Αχλαδιώτη και Σπανούδη. Θεωρεί ότι σε μεγάλο βαθμό καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα γι’ αυτό και με ανακοίνωση που εξέδωσε μετά το τέλος του αγώνα αναφέρει αναλυτικά όλα τα λεπτά του παιχνιδιού που θεωρεί ότι αδικήθηκε (ο αγώνας μεταδόθηκε από το διαδικτυακό κανάλι της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας) και ζητά την εξαίρεση των δύο διαιτητών από τα μελλοντικά παιχνίδια του Ν.Ο. Χίου. Όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται στην ανακοίνωση, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η χιώτικη ομάδα είχε δεχθεί 9 ποινές (7 αποβολές, 2 πέναλτι), ενώ είχε κερδίσει μόλις 2 και είχε αποβληθεί αναίτια κατά τη γνώμη της με αντικατάσταση ο αθλητής της Καρακάσης, ενώ ο ίδιος είχε δεχθεί χτύπημα.

Στο τέλος του παιχνιδιού οι ποινές ήταν τελικά 13 εναντίον του ΝΟΧ (10 αποβολές, 3 πέναλτι) και μόλις 5 υπέρ του (4 αποβολές, 1 πέναλτι) (ολόκληρη η ανακοίνωση παρακάτω).

Τα οκτάλεπτα ήταν: 4-3, 5-7, 2-1 και 2-0.

Σκόρερς για την ομάδα μας ήταν οι: Παππάς 2, Χαλατζιάν 2 και από 1 γκολ Καρακάσης, Μιμίδης, Γιαϊσίνοβιτς, Κανδιόγλου, Τζώρτζης και Βέκκος.

Επόμενος αγώνας την Τετάρτη 2/11/22 με τον πολύ δυνατό Πανιώνιο, τυπικά εντός έδρας, αλλά όπως φαίνεται θα γίνει πάλι στην Αθήνα.

Στους άλλους αγώνες είχαμε: Για τον 1ο όμιλο:

Υδραϊκός-Νηρέας Χαλανδρίου 12-7 και Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 20-5 (6 γκολ ο χιώτης Γιάννης Φουντούλης).

Για τον 2ο όμιλο: Απόλλων-Γλυφάδα 16-10 και Φάληρο-Περιστέρι 5-15.

Η βαθμολογία στον όμιλο του ΝΟΧ:

Ολυμπιακός 12, Πανιώνιος 9, Παναθηναϊκός 7, Εθνικός και ΑΕΚ από 6, Υδραϊκός και Νηρέας 3, Ν.Ο Χίου 1.

Για τα πλέι οφ του Champions League η Βουλιαγμένη πέτυχε μεγάλη νίκη στη Γαλλία επί της Noisy με 17-11 και σχεδόν εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους ομίλους της διοργάνωσης. Αντίθετα ο Πανιώνιος έχασε στην Ουγγαρία από την Όρβοσι με 17-7 (1 γκολ ο χιώτης Κώστας Γκιουβέτσης).