Χίος, Κυριακή 19 Ιανουαρίου

Επιτυχίες για το ΝΑΣ ΑμεΑ ΙΩΝΕΣ Χίου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης της ΕΑΟΜΑμεΑ

Δείτε τις Φωτογραφίες
Τρί, 04/07/2017 - 20:06

 Με παράλληλες συμμετοχές και πολλές διακρίσεις οι αθλητές του Νομαρχιακού Αθλητικού Σωματείου Ατόμων με Αναπηρία «ΙΩΝΕΣ» κέρδισαν τις εντυπώσεις στις αθλητικές διοργανώσεις όπου έλαβαν μέρος και πιο συγκεκριμένα:

 

Α) Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2017 της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Α.μεΑ., στο Ο.Α.Κ.Α. το Σαββατοκύριακο 1 και 2 Ιουλίου 2017, όπου το Σωματείο συμμετείχε με τρεις αθλητές του οι οποίοι απέσπασαν τις παρακάτω διακρίσεις: 

 

                                      Τσότα Ανίσα :   2η στα 50μ. Ελεύθερο, κατηγορία Youth S14

                                                                  2η  στα 50μ. Ύπτιο, κατηγορία Youth S14

 

                          Πατεριμός Γιάννης :   2ος στα 50 μ. Ύπτιο, κατηγορία Youth S14

 

Στην αποστολή συμμετείχε επίσης ο νέος αθλητής του Σωματείου  Μιχάλας Νίκος ο οποίος αγωνίστηκε με επιτυχία στα 50μ. Ελεύθερο και 100 μ. Ύπτιο Ανδρών στην κατηγορία S8. Την αποστολή συνόδεψε η προπονήτρια του τμήματος Κολύμβησης των ΙΩΝΩΝ κ. Αθηνά Αμυγδάλου, καθώς και η Πρόεδρος του Σωματείου κ. Μαρκέλλα Αγιασμάτη.

 

B) Με εξαιρετική παρουσία οι ΙΩΝΕΣ συμμετείχαν επίσης με 8 αθλητές στους αγώνες της 1ης Περιφερειακής Αθλητικής και Πολιτιστικής Συνάντησης Νέων Β. Αιγαίου, που πραγματοποιήθηκε στη Μυτιλήνη στις 2-4 Ιουλίου 2017. Παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες οι αθλητές μας δεν πτοήθηκαν και αγωνίστηκαν δίνοντας τον καλύτερο εαυτό τους αποσπώντας τις παρακάτω διακρίσεις:

 

                              Τουμάζος Παντελής:    1ος στη Σφαίρα Ανδρών (κατηγορία Τ20)

                                                                        1ος στα 100 μ. Ανδρών (κατηγορία Τ20)

 

                      Κουτσουράκη Θεοδώρα:    1η στη Σφαίρα Γυναικών (κατηγορία Τ35)

                                                                        1η στα 100 μ. Γυναικών (κατηγορία Τ35)

 

                         Γεροντιδάκης Γιώργος:    1ος στο Μήκος Ανδρών (κατηγορία Τ20)

                                                                        2ος στα 100 μ. Ανδρών (κατηγορία Τ20)

 

                               Σιδεράτος Αντώνης:    1ος στα 100 μ. Ανδρών (κατηγορία Τ35)

                                                                        2ος στη Σφαίρα Ανδρών (κατηγορία Τ35)

 

                                Λυκουρίνου Μαρία:    1η στο Μήκος Γυναικών (κατηγορία Τ20)

                                                                        2η στα 100 μ. Γυναικών (κατηγορία Τ20)

 

                        Αντωνίου Δημοσθένης:    1ος στη Σφαίρα Ανδρών (κατηγορία Τ35)

 

                             Πατελίδας Δημήτρης:    2ος στη Σφαίρα Ανδρών (κατηγορία Τ20)

 

Στην αποστολή συμμετείχαν ακόμη ο Παντελής Κουκούμιαλος και ο Παντελής Λαγός, οι οποίοι και οι δύο αγωνίστηκαν στα 100 μ. και στη Σφαίρα Ανδρών. Τους αθλητές συνόδεψαν ο προπονητής τους Κώστας Παπανικολάου και ως συνοδός η κ. Τοπάλη Αλεξάνδρα. Αξίζει να σημειώσουμε εδώ ότι η όλη διοργάνωση ήταν άψογη και οι αθλητές πραγματικά χάρηκαν τη συμμετοχή τους, ενώ συγχαρητήρια αξίζουν οι υπεύθυνοι, αφού τέτοιες πρωτοβουλίες είναι πολλαπλά σημαντικές για την ακριτική περιοχή μας.

 

Το Δ.Σ. του ΝΑΣ ΑμεΑ ΙΩΝΕΣ Χίου συγχαίρει όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στις δύο διοργανώσεις, αλλά και τους προπονητές τους, που όλο το χρόνο εργάζονται με επιμονή και πνεύμα συνεργασίας ώστε να πετυχαίνουν τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την αποστολές των ΙΩΝΩΝ μπορείτε να επικοινωνήσετε με την Πρόεδρο του Σωματείου κ. Μαρκέλλα Αγιασμάτη στο 6980631566

 

                                                                                                            Το Δ.Σ.

 

Σχετικά Άρθρα

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΟ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
Δευ, 13/01/2020 - 15:46
Ο Ν.Ο. Χίου/AstraAirlines θα πάρει μέρος στο τουρνουά του ΣΕΔΥ

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 η πρώτη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νέων Ανδρών, στην οποία μετείχαν από τη Χίο οι ομάδες του ΝΟΧ και της ΠΕΚΕΒ.

Ο ΝΟΧ πήρε μέρος στον πρώτο όμιλο Αττικής και προκρίθηκε αήττητος στην επόμενη φάση, κερδίζοντας όλους τους αντιπάλους του. Νίκησε το Παλαιό Φάληρο με 6-4, το Νηρέα Γέρακα με 10-5, την Τρίαινα Βούλας με 26-5 και την ΑΕΚ με 19-9.

Η Βαθμολογία του α' ομίλου:

1. Ν.Ο. Χίου               12

2. Παλαιό Φάληρο     9

3. Νηρέας Γέρακα      6

4. ΑΕΚ                          3

................................

5. Τρίαινα Βούλας     0

Ο Ν.Ο. Χίου αγωνίστηκε με τους: Καρακούρος Ιωάννης, Γιαννάρας Ιωάννης, Κούτης Σταμάτης, Μαρουλάς Μάρκος, Μόκκας Κωνσταντίνος, Φραγκιαδούλης Αργύρης, Σφηκάκης Αντώνης, Αλάτσης Παναγιώτης, Γκίλλας Νικόλαος, Παπαγεωργάκης Δημήτριος, Γδύσης Αθανάσιος, , Καρακούρος Μιχαήλ, Σπανογίαννης Κωνσταντίνος , Λαγκώνας Νικόλαος,, Παπαδάτος Αλέξανδρος, Παπαδάτος Μιχαήλ, Μπαρτζιώκας Δημήτριος.

Προπονητής της ομάδας των Νέων Ανδρών του ΝΟΧ είναι ο Γιώργος Ντόσκας και έφορος ο Πρόεδρος του ΝΟΧ, Δημήτρης Σκαπινάκης.

Η ΠΕΚΕΒ πήρε μέρος στο 2ο όμιλο Αττικής, αλλά δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποια νίκη στα 4 παιχνίδια που έδωσε κι έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Έχασε από τον Εθνικό Πειραιά με 21-2, από τον Γ.Σ. Ηλιούπολης με 18-9, από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 17-7 και από τον Ηλυσιακό με 19-2.

Η Βαθμολογία του β' ομίλου:

1. Απόλλων Σμύρνης            9 (3 αγ.)

2. Ηλυσιακός                         9 (4 αγ.)

3. Εθνικός Πειραιά               6 (3 αγ.)

4. ΓΣ Ηλιούπολης                 3 (4 αγ.)

...............................................

5. ΠΕΚΕΒ                               0 (4 αγ.)

Το παιχνίδι Απόλλωνα Σμύρνης - Εθνικού Πειραιά, δεν έγινε την Κυριακή το βράδυ στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης και αναβλήθηκε για μία από τις προσεχείς ημέρες (σύμφωνα με τους υπεύθυνους έπρεπε να κλείσει η πισίνα), αλλά δεν επηρεάζει την υπόθεση πρόκριση, παρά μόνο την τελική κατάταξη στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Έτσι οι 22 που έχουν σφραγίσει ήδη τα εισιτήρια πρόκρισης είναι οι: Ν.Ο. Χίου, Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Γέρακα, ΑΕΚ (από τον Α΄Όμιλο Αττικής), Απόλλων Σμύρνης, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά, Γ.Σ. Ηλιούπολης (από τον Β΄Όμιλο Αττικής), Γ.Σ. Περιστερίου, Α.Ε. Χαϊδαρίου, Μίλων, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ΄Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, Πανσερραϊκός, Πύρρος Ιωαννίνων (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), Ολυμπιακός, ΟΥΚ Βόλου, Νηρέας Λαμίας (από τον Όμιλο Βόλου), Ν.Ο. Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, Ν.Ε. Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας). Οι αγώνες της β' φάσης θα γίνουν 6-8/3/2020.