Νίκες για Άτλαντα Νεοχωρίου, Πύργο και Ένωση, «Χ» στην Καλλιμασιά

ΓΙΑ ΤΗ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΧΙΟΥ
Δευ, 16/10/2017 - 09:35

Την τρίτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια σημείωσε ο Άτλας Νεοχωρίου στη Β’ Κατηγορία και συνεχίζει να προηγείται στην κατάταξη. Η ομάδα του Σταύρου Ντίλη πέρασε νικηφόρα από το Φαφαλίειο Στάδιο επικρατώντας με 2-1 του Λέοντα Αφροδισίων.
Στο 1ο μόλις λεπτό ο Γιακούμας με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (0-1) ενώ στο 30’ έγινε το 1-1 με σουτ του Ι. Ψώρρα. Στο 60’ το Νεχώρι πέτυχε το νικητήριο τέρμα (1-2) με κεφαλιά του Ψυχή.
Στην Καλλιμασιά ο τοπικός Όμηρος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Λαίλαπα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 13’ με τον Ζαννίκο, ενώ ο Όμηρος ισοφάρισε στο 33’ με τον Ψαρούδη. Νωρίτερα, στο 5ο λεπτό, ο Μπογιατζής έχασε πέναλτι για τους γηπεδούχους. Το απέκρουσε ο τερματοφύλακας Γιώργος Συρρής και δόθηκε σε ανατροπή του Ψαρούδη από τον Φιστέ. Ο Λαίλαπας τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κωστάλα στο 62ο λεπτό.
Εύκολα η Ένωση Λαγκάδας/Συκιάδας επικράτησε με 8-0 του Ερασιτέχνη. Τέσσερα τέρματα σημείωσε ο Δαραλιώτης, δύο ο Οικονομόπουλος και από ένα οι Γ. Μαθιούδης και Καρίβαλης.
Στο Πυργί ο τοπικός Πύργος με 6-0 νίκησε την Κυβέλη. Από δύο γκολ για τον Πύργο πέτυχαν οι Μανιάτης και Οσμενάι, ενώ από ένα οι Χατζηχριστοδούλου, Μπιρλής (πέναλτι).
Η 3η αγωνιστική ολοκληρώνεται την προσεχή Τετάρτη με το παιχνίδι Κλασικό-Αναγέννηση Θολοποταμίου (Δημ. Στάδιο Χίου-16.00).
Η βαθμολογία: 1) Άτλας Νεοχωρίου 9 βαθμοί, 2) Αναγέννηση Θολοποταμίου 6, 3) Ένωση Λαγκάδας/Συκιάδας 6, 4) Πύργος 6, 5) Λαίλαπας 5, 6) Όμηρος Καλλιμασιάς 4, 7) Λέων Αφροδισίων 3, 8) Κλασσικό 1, 9) Κυβέλη 0, 10) Ερασιτέχνης 0.