Νίκη για Κανάρη στο ντέρμπι με 1-0 επί του Ποσειδώνα

ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΑΝ ΤΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥΣ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ
Δευ, 08/10/2018 - 11:21
Λέων-Ηρακλής 0-5 στη 2η αγωνιστική

Ο Κανάρης ήταν ο νικητής του ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής στην πρώτη τοπική κατηγορία στο ποδόσφαιρο. Οι πρωταθλητές Χίου κέρδισαν με 1-0 εκτός έδρας τον Ποσειδώνα Καρδαμύλων, σημειώνοντας έτσι την πρώτη τους επιτυχία στο πρωτάθλημα.

Το νικητήριο τέρμα του Κανάρη σημείωσε στο 27ο λεπτό ο Φλοριάν Ζεράι, με πλασέ ύστερα από μπαλιά του Βασιλάκη.

Ο Ποσειδών στο 41’ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χατζηλάμπρου στον Μαθιούδη, με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο Κανάρης στο 81’ ζήτησε την αποβολή του τερματοφύλακα του Ποσειδώνα, Σαββίδη, όταν απέκρουσε την μπάλα με τα χέρια έξω από την περιοχή, όπου αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.

Το ντέρμπι επισκίασε ο τραυματισμός του σκόρερ Ζεράι στο 83’, όταν χτύπησε στην μέση με αποτέλεσμα να μεταφερθεί στο Νοσοκομείο, όμως ευτυχώς για τον ποδοσφαιριστή του Κανάρη δεν διαπιστώθηκε ότι είχε κάτι το ανησυχητικό.

Ο Ηρακλής Θυμιανών και η Μικρασιατική διπλασίασαν τις επιτυχίες τους στη νέα διοργάνωση.

Ο Ηρακλής νίκησε εκτός έδρας με 5-0 τον Λέοντα Αφροδισίων. Από δύο τέρματα σημείωσαν οι Ζαμπετάκης, Πουλιός και ένα ο Αφεντής. Στο Πυργί η Μικρασιατική πέρασε νικηφόρα απέναντι στον τοπικό Πύργο επικρατώντας με 5-1. Τα γκολ της Μικρασιατικής πέτυχαν οι: Λοΐζος, Χαβιάρας, Χανδράς, Γιασεμής και Φαφαλιός. Για τον Πύργο σκόραρε με πέναλτι ο Μπαλίου.

Την πρώτη τους νίκη στο νέο πρωτάθλημα σημείωσαν η Δάφνη, η Θύελλα Χαλκειούς και ο Ατρόμητος Αγίου Γεωργίου.

Η Δάφνη με 8-1 εκτός έδρας κέρδισε τη Φάρκαινα. Από δύο τέρματα σημείωσαν οι Τριανταφύλλου, Τσάνι και Ατσάλης, ενώ ένα γκολ πέτυχε ο Κουιμάνης και ένα ο Μουστρίδης με αυτογκολ. Ο Αργυριάδης σημείωσε το τέρμα της Φάρκαινας.

Δύσκολα η Θύελλα Χαλκειούς, βελτιώνοντας την απόδοσή της στην επανάληψη νίκησε με 1-0 τον Όμηρο Καλλιμασιάς. Το γκολ σημείωσε ο Πιπερίδης στο 65’. Στο γήπεδο των Θυμιανών ο Ατρόμητος Αγίου Γεωργίου κέρδισε με 1-0 τον Άτλαντα Νεοχωρίου. Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Βέκιος.

Συνολικά σημειώθηκαν 23 γκολ στις έξι αναμετρήσεις που έγιναν το σαββατοκύριακο 6-7/10/18.