Χίος, Κυριακή 19 Ιανουαρίου

Ο Ναυτικός Όμιλος Καρδαμύλων στο "Κύπελλο Χιόνων 2019"

ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 7 & 8 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟ ΟΜΙΛΟ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
Πέμ, 05/12/2019 - 10:18
Στο "Κύπελλο Χιόνων 2019" ο Ναυτικός Όμιλος Καρδαμύλων

Ο Ναυτικός Όμιλος Καρδαμύλων Χίου θα συμμετέχει στους διασυλλογικούς αγώνες ιστιοπλοΐας για σκάφη τύπου Optimist που διοργανώνει υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Πειραιώς την 7η και 8η Δεκεμβρίου 2019 με την επωνυμία "Κύπελλο Χιόνων 2019".

Τα έσοδα από το σύνολο των παραβόλων συμμετοχής θα δοθούν στην Εταιρεία Προστασίας Ανηλίκων «Καλός Ποιμήν», η οποία αποτελεί Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου υπό την εποπτεία του υπουργείου Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, ενώ λειτουργεί στην έδρα του Εφετείου Πειραιά. Σκοπός του ιδρύματος είναι η παροχή στέγασης, πρόληψης και φροντίδας, με γνώμονα τη φυσιολογική ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των ανηλίκων που φιλοξενεί.

Η 24ωρη Στέγη Φιλοξενίας Ανηλίκων «Ο Καλός Ποιμήν» υποδέχεται παιδιά που τελούν κάτω από δυσμενείς κοινωνικοοικονομικές συνθήκες ή και ακατάλληλο οικογενειακό περιβάλλον, ύστερα από σχετική εντολή του Εισαγγελέα Ανηλίκων ή αίτηση των γονέων τους ή κατόπιν δικαστικής απόφασης, χωρίς αυστηρό νομικό πλαίσιο καθορισμού ηλικίας των εισερχομένων ανηλίκων ηλικίας 4 έως 21 ετών.

Το Δ.Σ. του ΝΟΚ ευχαριστεί θερμά τη ναυτιλιακή εταιρεία Blue Star Ferries - Hellenic Seaways που παρέχουν έκπτωση 40% στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια για τη συμμετοχή της αποστολής του στον διασυλλογικό αγώνα και εύχεται καλή επιτυχία στους αθλητές του.

Σχετικά Άρθρα

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΟ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
Δευ, 13/01/2020 - 15:46
Ο Ν.Ο. Χίου/AstraAirlines θα πάρει μέρος στο τουρνουά του ΣΕΔΥ

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 η πρώτη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νέων Ανδρών, στην οποία μετείχαν από τη Χίο οι ομάδες του ΝΟΧ και της ΠΕΚΕΒ.

Ο ΝΟΧ πήρε μέρος στον πρώτο όμιλο Αττικής και προκρίθηκε αήττητος στην επόμενη φάση, κερδίζοντας όλους τους αντιπάλους του. Νίκησε το Παλαιό Φάληρο με 6-4, το Νηρέα Γέρακα με 10-5, την Τρίαινα Βούλας με 26-5 και την ΑΕΚ με 19-9.

Η Βαθμολογία του α' ομίλου:

1. Ν.Ο. Χίου               12

2. Παλαιό Φάληρο     9

3. Νηρέας Γέρακα      6

4. ΑΕΚ                          3

................................

5. Τρίαινα Βούλας     0

Ο Ν.Ο. Χίου αγωνίστηκε με τους: Καρακούρος Ιωάννης, Γιαννάρας Ιωάννης, Κούτης Σταμάτης, Μαρουλάς Μάρκος, Μόκκας Κωνσταντίνος, Φραγκιαδούλης Αργύρης, Σφηκάκης Αντώνης, Αλάτσης Παναγιώτης, Γκίλλας Νικόλαος, Παπαγεωργάκης Δημήτριος, Γδύσης Αθανάσιος, , Καρακούρος Μιχαήλ, Σπανογίαννης Κωνσταντίνος , Λαγκώνας Νικόλαος,, Παπαδάτος Αλέξανδρος, Παπαδάτος Μιχαήλ, Μπαρτζιώκας Δημήτριος.

Προπονητής της ομάδας των Νέων Ανδρών του ΝΟΧ είναι ο Γιώργος Ντόσκας και έφορος ο Πρόεδρος του ΝΟΧ, Δημήτρης Σκαπινάκης.

Η ΠΕΚΕΒ πήρε μέρος στο 2ο όμιλο Αττικής, αλλά δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποια νίκη στα 4 παιχνίδια που έδωσε κι έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Έχασε από τον Εθνικό Πειραιά με 21-2, από τον Γ.Σ. Ηλιούπολης με 18-9, από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 17-7 και από τον Ηλυσιακό με 19-2.

Η Βαθμολογία του β' ομίλου:

1. Απόλλων Σμύρνης            9 (3 αγ.)

2. Ηλυσιακός                         9 (4 αγ.)

3. Εθνικός Πειραιά               6 (3 αγ.)

4. ΓΣ Ηλιούπολης                 3 (4 αγ.)

...............................................

5. ΠΕΚΕΒ                               0 (4 αγ.)

Το παιχνίδι Απόλλωνα Σμύρνης - Εθνικού Πειραιά, δεν έγινε την Κυριακή το βράδυ στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης και αναβλήθηκε για μία από τις προσεχείς ημέρες (σύμφωνα με τους υπεύθυνους έπρεπε να κλείσει η πισίνα), αλλά δεν επηρεάζει την υπόθεση πρόκριση, παρά μόνο την τελική κατάταξη στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Έτσι οι 22 που έχουν σφραγίσει ήδη τα εισιτήρια πρόκρισης είναι οι: Ν.Ο. Χίου, Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Γέρακα, ΑΕΚ (από τον Α΄Όμιλο Αττικής), Απόλλων Σμύρνης, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά, Γ.Σ. Ηλιούπολης (από τον Β΄Όμιλο Αττικής), Γ.Σ. Περιστερίου, Α.Ε. Χαϊδαρίου, Μίλων, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ΄Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, Πανσερραϊκός, Πύρρος Ιωαννίνων (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), Ολυμπιακός, ΟΥΚ Βόλου, Νηρέας Λαμίας (από τον Όμιλο Βόλου), Ν.Ο. Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, Ν.Ε. Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας). Οι αγώνες της β' φάσης θα γίνουν 6-8/3/2020.