Όμηρος, Άτλας, Αναγέννηση συνεχίζουν μαζί στην κορυφή της Β’ Κατηγορίας

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ!
Τετ, 29/11/2017 - 02:00

Ο Όμηρος Καλλιμασιάς, ο Άτλας Νεοχωρίου και η Αναγέννηση Θολοποταμίου έχοντας από 16 βαθμούς ισοβαθμούν στην 1η θέση της κατάταξης στη Β’ Κατηγορία μετά την πραγματοποίηση της 6ης αγωνιστικής όπου και οι τρεις ομάδες είχαν νικηφόρα αποτελέσματα.

Μετά από παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες η Αναγέννηση Θολοποταμίου νίκησε με 1-0 τον Πύργο που είχε μέτρια απόδοση. Ο Καλογεράκης στο 15’ σημείωσε το νικητήριο τέρμα των γηπεδούχων που είχαν δοκάρια με τους Κυριακούδη, Μάμα, Καλαμπόκα.

Άνετα ο Άτλας Νεοχωρίου στο γήπεδο των Θυμιανών επικράτησε με 5-0 του Κλασικού. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε πολύ κακή αγωνιστική ημέρα. Τρία γκολ για τους νικητές σημείωσε ο Οικονομίδης (14’, 34’, 65’) και από ένα οι Γιακούμας (31’), Δ. Βασιλικός (50’).

Στο γήπεδο της Καλλιμασιάς ο Όμηρος εκμεταλλεύθηκε τις ευκαιρίες που είχε, τις μετέτρεψε σε γκολ και έφτασε εύκολα στο πέμπτο τρίποντό του στο πρωτάθλημα. Δύο γκολ σημείωσε ο Καΐτης (53’, 84’) και ένα ο Γ. Κυδωνάκης (23’). Η Ένωση διαμαρτύρεται για γκολ που της ακυρώθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Καρίβαλη για οφσάιντ.

Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση ο Λαίλαπας νίκησε με 2-0 τον μαχητικό Λέοντα Αφροδισίων στο Φαφαλίειο Στάδιο. Στο 38’ ο Ζαννίκος έκανε το 1-0 και στο 83’ ο Κουτσουλιάς διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Νίκου Κλαδιά. Ο Λαίλαπας διαμαρτύρεται για πέναλτι που δεν του δόθηκε σε ανατροπή του Πιτσικούλη.

Ιστορική νίκη για τον Ερασιτέχνη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Κατηγορίας. Με 2-1 κέρδισε την Κυβέλη το απόγευμα του Σαββάτου στο Φαφαλίειο Στάδιο. Ήταν η πρώτη νίκη του Ερασιτέχνη από την αγωνιστική περίοδο 2011-2012 που συμμετέχει στη διοργάνωση. Στο 25’ ο Αρμενάκης έκανε το 1-0 ενώ στο 35’ ισοφάρισε σε 1-1 ο Κουτσοδόντης. Στο 55’ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Σκυριώτη έγινε το 2-1. Η Κυβέλη είχε δύο δοκάρια με τον Μπίμπα και ένα με τον Χριστοφάκη.