Χίος, Κυριακή 16 Δεκεμβρίου

Πρόκριση στην επόμενη φάση των μπαράζ ανόδου για την Α2 βόλεϊ Γυναικών για το Νηρέα Καρδαμύλων

Σάβ, 28/04/2018 - 09:18
Τα κορίτσια του Νηρέα Καρδαμύλων που θα διεκδικήσουν την άνοδό τους στην Α2 βόλεϊ Γυναικών στην Αθήνα

Σπουδαία επιτυχία για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Νηρέα Καρδαμύλων. Οι πρωταθλήτριες Χίου νίκησαν το βράδυ της Παρασκευής 27/4/18, στη Μυτιλήνη, με 3-0 σετ τον Ερμή Παμφίλων από τη Λέσβο, στον τρίτο και τελευταίο αγώνα τους για την α’ φάση των μπαράζ ανόδου για την Α2 Εθνική Κατηγορία στο βόλεϊ Γυναικών.
Για να φτάσουν σε αυτή την επιτυχία, βοήθησε και το γεγονός ότι στον αγώνα της τελευταίας ημέρας που προηγήθηκε, ο Τελχινίς Ρόδου επικράτησε με 3-0 σετ της Αναγέννησης Σάμου.
Τα κορίτσια του Νηρέα κατέλαβαν την 1η θέση στον όμιλο μεταξύ των πρωταθλητριών ομάδων από τα νησιά του Αιγαίου και προκρίθηκαν στη β’ φάση των αγώνων μπαράζ που θα γίνουν στην Αθήνα.
Ο Νηρέας είχε κερδίσει με 3-1 σετ τον Τελχινίς Ρόδου, την Πέμπτη 26/4/18, ενώ στην πρεμιέρα των αγώνων, την Τετάρτη 25/4/18 είχε χάσει με 3-0 σετ από την Αναγέννηση Σάμου.

Φάση από το παιχνίδι του ΝΟΧ/Astra Airlines με τη Βουλιαγμένη στις 8/12/18

Άλλη μία ήττα ήρθε για το ΝΟΧ/Astra Airlines στην έδρα του, στο Ιωνικό Κολυμβητήριο, αυτή τη φορά από τη 2η στην κατάταξη της Α1 πόλο των Ανδρών, Βουλιαγμένη. Έχασε με 11-5 στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το χιώτικο συγκρότημα ξεκίνησε πολύ καλά, προηγήθηκε με 2-0, έχοντας πολύ καλή απόδοση σε άμυνα και επίθεση, σε αντίθεση με τη Βουλιαγμένη που μπήκε νωθρά στον αγώνα. Όμως οι φιλοξενούμενοι γρήγορα ξύπνησαν και κατόρθωσαν να κλείσουν την πρώτη περίοδο ισόπαλοι 2-2.

Η συνέχεια για το ΝΟΧ/Astra Airlines δεν ήταν ανάλογη. Η Βουλιαγμένη έστω και δύσκολα βρήκε 3 φορές το δρόμο προς τα δίχτυα στη 2η περίοδο, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που πολλές φορές δεν προλάβαιναν στο χρόνο των 30’’ να ολοκληρώσουν την επίθεσή τους. Ίδια εικόνα και στο τρίτο οκτάλεπτο, ενώ στο τέταρτο το μόνο που άλλαξε ήταν ότι ο ΝΟΧ/Astra Airlines μπόρεσε να πετύχει δύο τέρματα σε παίκτη παραπάνω, έχοντας στον τομέα αυτό 50% επιτυχία, αφού από τις 4 αποβολές που κέρδισε στον αγώνα μετουσίωσε σε γκολ τις 2.

Οι διαιτητές Μοίραλης – Δαμιανάκης είχαν ένα θέμα με τα… κόρνερ. Ειδικά ο δεύτερος προκάλεσε δύο φορές την μήνιν της κερκίδας, στη δεύτερη περίπτωση μάλιστα ζητήθηκε από την Αστυνομία να απομακρύνει φίλαθλο που τον έβριζε κοντά στα κάγκελα, για να συνεχίσει τον αγώνα.

Εννοείται ότι η ΚΟΕ δεν έχει τοποθετήσει σε κανένα παιχνίδι της Α1 πόλο φέτος επόπτες γραμμών.

Τα 8λεπτα: 2-2, 0-3, 1-3, 2-3.

Ν.Ο. ΧΙΟΥ/Astra Airlines (Μάκης Μικέδης): Γρηγοριάδης, Μιμίδης Στ. 1, Καρακούρος Μιχ., Τζελάτης, Παππάς, Μιμίδης Μ., Κανδιόγλου, Μόκκας 1, Σωτηριανός, Μπλάζεβιτς 2, Ντούλος 1, Καρακούρος Γιάν., Γκίλας, Γδύσης.

Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Αρτίν Ελμισιάν): Κουρούβανης Δ., Βάσιτς 1, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης, Σταμέλος, Γούβης, Αφρουδάκης, Μπούχα 2, Ποντικέας 1, Καπετανάκης, Τίγκας 3, Σολανάκης 3, Ανδρεάδης, Χριστοφορίδης.

Τι έγινε στα υπόλοιπα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής της Α1 πόλο των ανδρών καθώς και τη βαθμολογία διαβάστε στο https://www.alithia.gr/athlitika/vathmologies